mavzusidagi o‘quv kursining
O’quv kursi loyiha menejerlari, funksional menejerlari, mavjud tashkilotlarning mutaxassislari uchun mo‘ljallangan.
O’quv kursining maqsadi talabalarni loyiha faoliyatini tashkil etishning zamonaviy uslubiy bazasi bo‘yicha nazariy bilimlarini va loyihani tashkil etish doirasida loyiha faoliyatini tartibga solish uchun loyiha standartlarini qo‘llash sohasidagi amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish.
- nazariya va amaliyotda qo‘llaniladigan loyihalarni tashkil etish sohasidagi asosiy toifalar va tushunchalarni o‘rganish;
- loyiha ishtirokchilari va manfaatdor tomonlarning tuzilishini ko‘rib chiqish, ularning munosabatlarini loyiha faoliyatini tashkil etish masalalari nuqtai nazaridan tahlil qilish;
- loyihani tuzish, bosqichlarni aniqlash, ishlarni parchalash, loyihaning hayotiy sikli tushunchalarini o‘rganish bo‘yicha yondashuvlarni tahlil qilish;
- loyiha faoliyatini tashkil etish xususiyatlarini o‘rganish: tashkiliy tuzilmalarning asosiy turlari, loyiha faoliyatini tashkil etish tizimida korporativ loyiha ofisining o‘rni va roli;
- turli darajadagi loyiha faoliyatini tartibga solish va standartlashtirishning o‘ziga xos xususiyatlarini ko‘rib chiqish: ichki loyiha hujjatlari, loyiha faoliyatining korporativ, milliy va tarmoq standartlari;
- loyiha faoliyati iqtisodiyotining asosiy predmeti va funksional yo‘nalishlarini, ularning doirasida asosiy maqsad va vazifalarni o‘rganish;
- loyihalash faoliyatining asosiy funksional yo‘nalishlari sharoitida rejalashtirish, tashkil etish va nazorat qilishning zamonaviy usullari tasnifini o‘rganish;
- loyiha faoliyatining asosiy biznes jarayonlarini va ularni har xil turdagi loyihalarda amalga oshirishning o‘ziga xos xususiyatlarini ko‘rib chiqish.

ОБУЧЕНИЕ МЕНЕДЖЕРОВ ПРОЕКТА В ОБЛАСТИ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЕКТАМИ
Учебный курс предназначен для руководителей проектов, функциональных руководителей, специалистов действующих организаций.
Целью учебного курса развивать у студентов теоретические знания о современной методологической базе организации проектной деятельности и практические навыки применения проектных стандартов для регулирования проектной деятельности в рамках проектной организации.
- изучить основные категории и концепции в области проектной организации, применяемые в теории и практике;
- проанализировать структуру участников проекта и заинтересованных сторон, проанализировать их взаимоотношения с точки зрения организации проектной деятельности;
- анализ подходов к проектированию, определение этапов, разбивка работ, изучение концепций жизненного цикла проекта;
- изучить особенности организации проектной деятельности: основные типы организационных структур, место и роль корпоративного проектного офиса в системе организации проектной деятельности;
- Учет особенностей регулирования и стандартизации проектной деятельности на разных уровнях: внутренней проектной документации, корпоративных, национальных и отраслевых стандартов проектной деятельности;
- изучение основных предметных и функциональных направлений экономики проекта, основных целей и задач в них;
- изучить классификацию современных методов планирования, организации и управления в разрезе основных функциональных направлений проектной деятельности;
- рассмотреть основные бизнес-процессы проектной деятельности и особенности их реализации в различных типах проектов.