mavzusidagi o‘quv kursining
O’quv kursi loyiha menejerlari, funksional menejerlari, mavjud tashkilotlarning mutaxassislari uchun mo‘ljallangan.
O’quv kursining maqsadi talabalarni loyiha faoliyatini tashkil etishning zamonaviy uslubiy bazasi bo‘yicha nazariy bilimlarini va loyihani tashkil etish doirasida loyiha faoliyatini tartibga solish uchun loyiha standartlarini qo‘llash sohasidagi amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish.
- nazariya va amaliyotda qo‘llaniladigan loyihalarni tashkil etish sohasidagi asosiy toifalar va tushunchalarni o‘rganish;
- loyiha ishtirokchilari va manfaatdor tomonlarning tuzilishini ko‘rib chiqish, ularning munosabatlarini loyiha faoliyatini tashkil etish masalalari nuqtai nazaridan tahlil qilish;
- loyihani tuzish, bosqichlarni aniqlash, ishlarni parchalash, loyihaning hayotiy sikli tushunchalarini o‘rganish bo‘yicha yondashuvlarni tahlil qilish;
- loyiha faoliyatini tashkil etish xususiyatlarini o‘rganish: tashkiliy tuzilmalarning asosiy turlari, loyiha faoliyatini tashkil etish tizimida korporativ loyiha ofisining o‘rni va roli;
- turli darajadagi loyiha faoliyatini tartibga solish va standartlashtirishning o‘ziga xos xususiyatlarini ko‘rib chiqish: ichki loyiha hujjatlari, loyiha faoliyatining korporativ, milliy va tarmoq standartlari;
- loyiha faoliyati iqtisodiyotining asosiy predmeti va funksional yo‘nalishlarini, ularning doirasida asosiy maqsad va vazifalarni o‘rganish;
- loyihalash faoliyatining asosiy funksional yo‘nalishlari sharoitida rejalashtirish, tashkil etish va nazorat qilishning zamonaviy usullari tasnifini o‘rganish;
- loyiha faoliyatining asosiy biznes jarayonlarini va ularni har xil turdagi loyihalarda amalga oshirishning o‘ziga xos xususiyatlarini ko‘rib chiqish.

TRAINING PROJECT MANAGERS IN THE AREA OF PROJECT MANAGEMENT
The training course is intended for project managers, functional managers, specialists of operating organizations.
The aim of the training course is to develop students' theoretical knowledge about the modern methodological basis for organizing project activities and practical skills in applying project standards to regulate project activities within the framework of a project organization.
- to study the main categories and concepts in the field of organizational design, applied in theory and practice;
- analyze the structure of the project participants and stakeholders, analyze their relationship from the point of view of the organization of project activities;
- analysis of approaches to design, definition of stages, breakdown of work, study of concepts of the project life cycle;
- to study the features of the organization of project activities: the main types of organizational structures, the place and role of the corporate project office in the system of organization of project activities;
- Taking into account the specifics of regulation and standardization of project activities at different levels: internal project documentation, corporate, national and industry standards of project activities;
- study of the main subject and functional areas of the project economics, the main goals and objectives in them;
- to study the classification of modern methods of planning, organization and management in the context of the main functional areas of project activities;
- consider the main business processes of project activities and the specifics of their implementation in various types of projects.