O’quv kursi “Korporativ boshqaruvchining malaka sertifikati” sertifikatini olish uchun yuqori va quyi tashkilot rahbarlarini, aksiyadorlik jamiyatining kuzatuv kengashi a’zolarini va rahbarlarini imtihonga samarali tayyorlashga mo’ljallangan.
O’quv kursi maqsadi – korporativ boshqaruv doirasida amaldagi qonunchilikni o’rganish, zamonaviy amaliy bilim va korporativ boshqaruv tamoyillarini yoritish, hamda aksiyadorlik jamiyatining kuzatuv kengashi a’zolarini va rahbarlari va mutaxasislarini bilimlarini yanada mustahkamlash
O’quv kursi vazifasi – korporativ boshqaruvning rivojlanish asoslarini yoritish va o’rganish, aksiyadorlik jamoyatlarini faoliyatini boshqarish va monitoring qilib borishni chuqur o’rganish, korporativ boshqaruv tizimidagi investitsion loyihalarni boshqarish, o’rganish, marketing reja va moliyaviy menejment asoslari doirasida bilimlarni ulashish.
- Zamonaviy korporativ boshqaruv;
- Korporativ boshqaruv tizimi va ichki nazorat;
- Korporativ boshqaruv tizimida kuzatuv kengashi;
- Korporativ moliya;
- Investitsion loyihalarni boshqarish;
- Korporativ strategiya va sifat menejmenti
O’quv kursini yakunlagach bitiruvchilar quyidagi bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar: korporativ boshqaruvning mohiyati va zarurligi; korporativ boshqaruvning modeli va barqarorligi; korporativ boshqaruvning zamonaviy tamoyili va mexanizmi; sifat menejment tizimi; korporativ boshqaruv modelining kamchiligi va fazilatlarini ajratish qobiliyati; kuzatuv kengashi a’zolarining vazifalarini aniqlash; loyihaning samaradorligi va xavfini baholash; korporativ strategiyani tuzish bosqichini aniqlash va farqiga borish; korporativ boshqaruv qarorlarida qonunchilikni to’g’ri yo’sinda ishlatish qobiliyati; moliyaviy menejmentni instrumentlarini ishlatish qobiliyati; korporativ boshqaruv faoliyati samaradorligini baholash qobiliyati; xodimlarni boshqarish va “konfliktologiya” usullarini ishlatish texnikasini bilish;

The course is intended to prepare for the exam of senior and middle managers of companies, managers and members of supervisory boards of joint-stock companies and organizations to obtain the "Qualification certificate of corporate manager".
The purpose of the course is to develop current knowledge in the field of corporate governance legislation, in particular, to highlight modern practices and principles of corporate governance, as well as to update and improve the knowledge of specialists, managers, members of Supervisory boards of joint-stock companies and companies.
The objective of the course is to study and understand the main trends in corporate governance, in-depth training in mechanisms for monitoring and controlling the activities of joint-stock companies, transferring knowledge about the basics of financial management and marketing planning, research, managing investment projects in the corporate governance system.
- Modern corporate governance;
- Corporate governance system and internal control;
- Supervisory Board in the corporate governance system;
- Corporate finance;
- Investment project management;
- Corporate strategy and quality management.
After completing the course, graduates will know: essence and necessity of corporate governance; corporate governance trends and models; modern principles and mechanisms of corporate governance; quality management system; be able to distinguish between the advantages and disadvantages of corporate governance models; define responsibilities between members of the supervisory board; evaluate the effectiveness of the project and its risks; distinguish and determine the stages of development of a corporate strategy; have the skills to make the right choice of the applicable corporate governance law; methods of using financial management tools; ability to evaluate corporate governance performance; the technique of applying conflict resolution and personnel management methods.