MBA - Kichik biznes va tadbirkorlik
Kichik biznes va tadbirkorlik mehnatdan foydalanish sohasi va aholining salmoqli qismi uchun daromad manbai hisoblanadi. Bugungi kunda kichik biznes mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyotining muhim omillaridan biriga aylanib, bozorni zarur tovar va xizmatlar bilan to‘ldirishning asosiy manbaiga aylandi. Kichik biznesni rivojlantirish O‘zbekiston iqtisodiyotidagi tarkibiy o‘zgarishlarning asosiy yo‘nalishlaridan biridir. Bu soha zarur raqobat muhitini yaratib, qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratilishi va aholi daromadlarining oshishiga xizmat qilmoqda.
“70410901 – “Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni tashkil etish” (Biznes innovatsiyalari va tadbirkorlik)” mutaxassisligi bo‘yicha magistraturada biznes nazariyasi va amaliyotini o‘rgatish orqali tadbirkorlik kompetensiyalarini shakllantirish.
• tadbirkorlik sohasida ko'nikmalarni shakllantirish va uning magistratura dasturining kontseptual asoslarini ochib berish.
• tadbirkorlikni rivojlantirish, rag'batlantirish, kengaytirish, tadbirkorlik faoliyatini ta'minlash bo'yicha qonunlar va normativ hujjatlar chiqaradi, ya'ni. tadbirkorlikning huquqiy va tashkiliy asoslari;
• zamonaviy sharoitda tadbirkorlikni tashkil etish, tadbirkorlikning tashkiliy shakllari, uni ro'yxatga olish tartibi va kichik korxonalarning ishlash tartibi bilan tanishtirish;
• xususiy va kichik korxonalarni tashkil etish jarayonlarini, biznes yuritish bosqichlarini ochib berish;
• Biznesni rejalashtirish qoidalari bo'yicha mukammal ta'lim.
• o'quv va mehnatni uyg'unlashtirish imkoniyatiga ega modulli o'qitish tizimi;
• professor-o‘qituvchilar tarkibini viloyatdagi yetakchi amaliyotchilar, professor va fan nomzodlari orasidan puxta tanlash;
• iqtisodiy rivojlangan mamlakatlarning yetakchi ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilarining ishtiroki;
• respublika va xorijiy davlatlar olimlari va mutaxassislari ishtirokida muammoli-maqsadli muhokamalar, “davra suhbatlari”, konferensiyalar, simpoziumlar;
• hamkorlik dasturi asosida chet elda o'qish imkoniyati.
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabiga qabul bo‘yicha ma'lumot
Mutaxassislik kodi Mutaxassislik nomi Kvalifikatsiya O‘qish muddati Ta'lim shakli Qabul vaqti
Kontrakt summasi
(so‘m)
70410901  Biznesni boshqarish
(MBA - Kichik biznes va tadbirkorlik)
Iqtisodchi, pedagog - tadqiqotchi
1,5 yil
2 yil
Kunduzgi
Sirtqi
Qabul komissiyasi:
Iyul-Avgust
O‘qish boshlanish vaqti: Sentyabr
O‘quv dasturining bir yili uchun taxminiy to‘lov narxi
25,0 mln. so‘m
- Oliy maʼlumotga va oliy taʼlim muassasasini tamomlagandan keyin kamida uch yil ish staji;
- 45 yoshgacha (yosh chegarasi faqat kunduzgi taʼlim shakli uchun).
Qabul sinovlari tartibi:
- Suhbat (umumiy mehnat faoliyati bo‘yicha);
- DTM tomonidan test sinovlari (mutaxassislik va ingliz tilidan).
Ingliz tilidan imtiyoz berilishi:
- CEFR bo‘yicha B2;
- IELTS bo‘yicha 5,0 ball;
- TOEFL bo‘yicha 72 balldan kam bo‘lmagan darajada.
Talab etiladigan hujjatlar:
- davlat boshqaruvi organlari, xo‘jalik birlashmalari, nodavlat notijorat tashkilotlari va tadbirkorlik subʼektlari birinchi rahbarlarining imzosi qo‘yilgan tavsiya xati;

Малый бизнес и предпринимательство
Малый бизнес и предпринимательство – это сфера приложения труда и источник доходов значительной части населения. Сегодня малый бизнес стал одним из важных факторов экономического развития в нашей стране и стал основным источником наполнения рынка необходимыми товарами и услугами. Развитие малого бизнеса – одно из главных направлений структурных преобразований в экономике Узбекистана. Этот сектор создает необходимую атмосферу конкуренции, способствует созданию дополнительных рабочих мест и росту доходов населения.
Формирование предпринимательских компетенций путем обучения теории и практике бизнеса по магистерской специальности «70410901 - «Организация малого бизнеса и частного предпринимательства» (Бизнес-инновации и предпринимательство)».
• формирование навыков в сфере предпринимательства и раскрытие его концептуальных основ магистерской программы
• издавать законы и постановления о развитии, поощрении, расширении предпринимательства, обеспечении предпринимательской деятельности, т.е. правовых и организационных основ предпринимательства;
• организация предпринимательства в современных условиях, ознакомление с организационными формами предпринимательства, порядком его регистрации и режимом работы малых предприятий;
• раскрыть процессы создания частных и малых предприятий, этапы осуществления бизнеса;
• совершенное обучение правилам бизнес-планирования.
• модульная система обучения с возможностью совмещения учебы и работы;
• тщательный подбор педагогического состава из числа ведущих специалистов-практиков, профессоров и кандидатов наук области;
• участие профессорско-педагогических кадров ведущих образовательных учреждений экономически развитых стран;
• проблемно-целевые дискуссии, «круглые столы», конференции, симпозиумы с участием ученых и специалистов республики и зарубежных стран;
• возможность обучения за рубежом на основе партнерской программы.
Код специальности Название специальности Квалификация
Продолжительность
обучения
Форма
Время
приема
Сумма контракта
(сум)
70410901
Управление бизнесом
(MBA - Малый бизнес и предпринимательство)
Экономист, педагог-исследователь.
1,5 года
2 года
Очное
Заочное
Приёмная комиссия: июль-август
Время начала учебы: сентябрь
Ориентировочная стоимость за год обучения
25,0 млн. сум
- Высшее образование и опыт работы не менее трех лет после окончания вуза;
- До 45 лет (возрастное ограничение только для очной формы обучения).
Процедура вступительного испытания:
- собеседование (По специальной программе и общей трудовой деятельности);
- Тесты по DTM (специальность и английский язык).
Привилегии английского языка:
- B2 по CEFR;
- 5.0 баллов по IELTS;
- Не менее 72 баллов по TOEFL.
Необходимые документы:
-     документ установленного образца, подтверждающий соответствующий уровень владения английского языка (если имеется)
Подать заявку на обучение:
Прием документов будет проводиться только в электронном виде, посредством размещения необходимых документов на официальном сайте Высшей школы.