BIZNES VA TADBIRKORLIK OLIY MAKTABI HAQIDA
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 13-apreldagi 153-son “O‘zbеkiston Rеspublikasi vazirlar mahkamasi huzuridagi makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar institutini hamda Biznеs va tadbirkorlik oliy maktabi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qaroriga muvofiq qayta tashkil etilgan.
Oliy maktabning maqsadi biznesni boshqarish (MBA), loyiha boshqaruvi, IT biznes  sohalarida kadr va mutaxassislarni tayyorlash tizimini xalqaro standartlarga muvofiq tubdan takomillashtirish hamda ularning professional saviyasini oshirish, shuningdek, tuman (shahar) hokim yordamchilarining malakasi va ularning faoliyat samaradorligini oshirishga qaratilgan trening, seminar va master-klasslar tashkil etish hamda biznes va tadbirkorlik faoliyatini boshqarishning zamonaviy usullarini joriy etishni ilmiy-metodik qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Oliy maktabda “Biznesni boshqarish” (Master of Business Administration – MBA)” sohalari bo‘yicha yo‘nalishlar: Global menejment, Kichik biznes va tadbirkorlik, Agrobiznes, Korporativ moliya, “Loyiha boshqaruvi” (Project management), “IT biznes” magistratura dasturlari asosida mutaxassislar hamda “Raqamli iqtisodiyot va xalqaro raqamli integratsiya” ixtisosligi bo‘yicha va doktoranturada (PhD, DCs) ilmiy kadrlar tayyorlanmoqda. Bir vaqtning o‘zida 30 dan ziyod yo‘nalish bo‘yicha qisqa muddatli o‘quv kurslarida tashkilot va korxona xodimlari, aholi va tadbirkorlar malakalarini oshirmoqdalar.
Dasturlarning asosiy maqsadi – keskin raqobat muhitida erkin faoliyat yurita oladigan, belgilangan vazifalarni samarali bajarish va amalga oshirishga qodir yuqori malakali kadrlarini tayyorlashdir.
Bizning oldimizga qo‘ygan asosiy maqsadimiz nafaqat respublikada, balki xalqaro miqyosda ham yetakchi biznes maktabiga aylanishdir!

ABOUT GRADUATE SCHOOL OF BUSINESS AND ENTREPRENEURSHIP
The Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan was reorganized in accordance with Resolution No. 153 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated April 13, 2023 “On measures to create an institute for macroeconomic and regional studies and a Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan”.
The purpose of the Graduate School is to radically improve the system of training personnel and specialists in the areas of business management (MBA), project management, IT business in accordance with international standards and improve their professional level. Also, to organize trainings, seminars and workshops aimed at improving the skills of representatives of SOEs and SOBs as well as city khokims and their assistants, and provide scientific and methodological support for modern methods of business management and entrepreneurial activity.
The Graduate School trains specialists in the areas of “Business Administration” (Master of Business Administration – MBA): Global Management, Small Business and Entrepreneurship, Agribusiness, Corporate Finance, Master's programs “Project Management” (Project Management) and “IT Business”. In addition, the doctoral program (PhD, DCS) in the specialty “Digital Economy and international digital integration” is presented at the Graduate school.
Moreover, short-term training courses in more than 30 areas improve the qualifications of employees of organizations and enterprises, the population and entrepreneurs.
The main purpose of the programs is to train highly qualified personnel who are able to function freely in conditions of fierce competition and effectively perform assigned tasks.
Our main goal is to become a leading business school not only in the Republic of Uzbekistan but also at the international level!