BIZNES VA TADBIRKORLIK OLIY MAKTABI HAQIDA
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 13-apreldagi 153-son “O‘zbеkiston Rеspublikasi vazirlar mahkamasi huzuridagi makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar institutini hamda Biznеs va tadbirkorlik oliy maktabi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qaroriga muvofiq qayta tashkil etilgan.
Oliy maktabning maqsadi biznesni boshqarish (MBA), loyiha boshqaruvi, IT biznes  sohalarida kadr va mutaxassislarni tayyorlash tizimini xalqaro standartlarga muvofiq tubdan takomillashtirish hamda ularning professional saviyasini oshirish, shuningdek, tuman (shahar) hokim yordamchilarining malakasi va ularning faoliyat samaradorligini oshirishga qaratilgan trening, seminar va master-klasslar tashkil etish hamda biznes va tadbirkorlik faoliyatini boshqarishning zamonaviy usullarini joriy etishni ilmiy-metodik qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Oliy maktabda “Biznesni boshqarish” (Master of Business Administration – MBA)” sohalari bo‘yicha yo‘nalishlar: Global menejment, Kichik biznes va tadbirkorlik, Agrobiznes, Korporativ moliya, “Loyiha boshqaruvi” (Project management), “IT biznes” magistratura dasturlari asosida mutaxassislar hamda “Raqamli iqtisodiyot va xalqaro raqamli integratsiya” ixtisosligi bo‘yicha va doktoranturada (PhD, DCs) ilmiy kadrlar tayyorlanmoqda. Bir vaqtning o‘zida 30 dan ziyod yo‘nalish bo‘yicha qisqa muddatli o‘quv kurslarida tashkilot va korxona xodimlari, aholi va tadbirkorlar malakalarini oshirmoqdalar.
Dasturlarning asosiy maqsadi – keskin raqobat muhitida erkin faoliyat yurita oladigan, belgilangan vazifalarni samarali bajarish va amalga oshirishga qodir yuqori malakali kadrlarini tayyorlashdir.
Bizning oldimizga qo‘ygan asosiy maqsadimiz nafaqat respublikada, balki xalqaro miqyosda ham yetakchi biznes maktabiga aylanishdir!

Высшая школа бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан реорганизована в соответствии с постановлением № 153 Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 апреля 2023 года «О мерах по созданию института макроэкономических и региональных исследований и Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан».
Целью Высшей школы является кардинальное совершенствование системы подготовки кадров и специалистов в сферах управления бизнесом (MBA), управления проектами, ИТ-бизнеса в соответствии с международными стандартами и повышение их профессионального уровня, а также организация тренингов, семинаров и мастер-классов направленное на повышение квалификации помощников хакимов районов (городов) и их эффективности, и научно-методическое обеспечение современных методов управления бизнесом и предпринимательской деятельностью.
В Высшей школе обучаются специалисты по направлениям «Управления бизнесом» (Master of Business Administration – MBA): Глобальный менеджмент, Малый бизнес и предпринимательство, Агробизнес, Корпоративные финансы, магистерские программы «Управление проектами» (Project Management) и «IT бизнес», а также по специальности «Цифровая экономика и международная цифровая интеграция», а в докторантуре (PhD, DCS) ведется подготовка научных кадров.
Одновременно на курсах краткосрочного обучения по более чем 30 направлениям повышается квалификация работников организаций и предприятий, населения и предпринимателей.
Основной целью программ – подготовка высококвалифицированных кадров, способных свободно функционировать в условиях жесткой конкуренции, эффективно выполнять поставленные задачи.
Наша главная цель – стать ведущей бизнес школой не только в республике, но и на международном уровне!