KORPORATIV BOSHQARUV: TAMOYIL VA AMALGA OSHIRISH MEXANIZMLARI
O’quv kurs o’rta va yuqori biznes tashkilotlari, ularning tarkibiga kiruvchi mintaqaviy tashkilotlar mutaxasislari va rahbarlariga; o’rta va yuqori o’z hisobiga ega davlat tashkilotlari va ularning mintaqaviy tashkilotlarining mutaxasislari hamda rahbarlariga mo’ljallangan.
O’quv kursi maqsadi – ushbu soha eshituvchilarini korporativ boshqaruvning asosiy bilimlari, korporativ boshqaruvning tizimi mohiyati, asosiy tamoyillari va mexanizmlari, hamda korporativ boshqaruvni sistemasini yo’lga qo’yish bilimlari, professional vakolat darajasini oshirish yuzasidan ko’nikmalarini to’liq rivojlantish hisoblanadi.
O’quv kursi vazifasi O’zbekiston Respublikasi korporativ boshqaruv asoslari bo’yicha normativ – huquqiy hujjatlarini, korporativ boshqaruvni zamonaviy usullarini, aksidayorlik jamiyatlari boshqaruv organlarini, faoliyatni tahlil qilish va boshqarish mexanizmlarini, korporativ boshqaruv sistemasining moliyaviy va marketing asoslarini, korporativ institutlarning strategiyasini tuzish va aksiyadorlik jamiyati faoliyatiga investitsiya olib kirishni, moliyaviy tahlil asoslari, korporativ tashkilotlarda aloqa vositalarini rivojlantirishni o’rganish.
O’quv kursi dasturiga quyidagilar kiradi:
• Korporativ boshqaruvning huquqiy asosi, maqsadi, prinsipi, modeli va mexanizmi;
• Korporativ boshqaruv organlarining strukturasi, vakolatlari, vazifalari va majburiyatlari;
• Kuzatuv kengashining vakolatlari, funksiyalari, vazifalari va majburiyatlari.
• Auditor tashkilotlari va korporativ maslahatchilarning asosiy funksiyalari va majburiyatlari. Tashkilotning samaradorligini baholash mexanizmi;
• Xodimlarni boshqarish asoslari, korporativ madaniyat konsepsiyalari, korporativ nizolar va ularni yengib o’tish yo’llari;
• Moliyaviy menejment va marketing, xalqaro moliyaviy hisobot (MSFO), dividend politikasi va soliqqa tortish, Marketing, emissiya va kredit bozori sharhi.
O’quv kursi yakunlangach bitiruvchi O’zbekiston Respublikasida korporativ boshqaruvning asosiy qonun qoidalari; korporativ boshqaruvni mohiyati, maqsadi, vazifasi va prinsiplari, hamda korporativ boshqaruv organlari, tarkibiy tuzilishi va modeli; moddiy va nomoddiy aktivlar: moliyaviy, mehnat va aloqa vositalari, korporativ boshqaruv vositalari; nizolarni boshqarish, menejment, marketing va moliyaviy boshqaruv asoslari; zamonaviy axborot – aloqa texnologiyalari; boshqaruv qarorlarini tuzish, qabul qilish va tadbiq etish asoslari va ularning ijtimoiy – iqtisodiy samaradorligi; korporativ boshqaruvni samara ko’rsatkichlari, tashkilotning investitsion jozibadorligining iqtisodiy mezonlari va xavflari; korporativ boshqaruvni usullari, mexanizmlari va organlarini farqlay olishlari; korporativ boshqaruvning tuzilmasi va modelini tasniflash; korporativ boshqaruvni asoslovchi hujjatlarini, normativ – huquqiy va qonuniy hujjatlarini to’g’ri talqin qilish; tashkilotning tarkibiy tuzilmasini optimallashtirish yuzasidan qabul qilingan boshqaruv qarorini izohlash; korporativ boshqaruvning holati yuzasidan kerakli hujjatlarni va hisobotlarni tuzish; boshqaruv qarorlarinig samarasini, qarorlarni bajarish baholashni va xavf darajasini aniqlash; korporativ boshqaruvni samaralik ko’rsatkichini va hisobotni ishlab chiqish; korporativ boshqaruv doirasida qonun normalarini to’g’ri ishlatish qobiliyati; moliyaviy menejment vositalarini to’g’ri ishlatish; korporativ boshqaruvning faoliyatini samaradorligini baholash qobiliyati; xodimlarni boshqarish va nizolarni boshqarish vositalarini ishlatish asoslari; korporativ boshqaruv usuli va mexanizmlarini professional boshqarish; sifat boshqaruvini xalqaro standartlarini kiritish; korporativ boshqaruv samaradorligini oshirish yuzasidan strategiya ishlab chiqish yuzasidan kerakli bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar.

The course is intended for senior and middle managers, as well as specialists of economic management bodies, their structural and regional divisions, senior and middle managers, as well as specialists of structural divisions, organizations and enterprises of public administration bodies operating on a self-supporting basis.
The purpose of the course is to develop relevant knowledge in the field of corporate governance, in particular, the essence of the corporate governance system, the basic principles and mechanisms, as well as the body of knowledge on the implementation of the corporate governance system, increasing the level of professional competence, comprehensive updating and improving the knowledge of students in this area.
The objective of the course is to study the regulatory framework of corporate governance in the Republic of Uzbekistan, modern corporate governance methods, governing bodies of joint-stock companies, mechanisms for monitoring and controlling activities, the basics of finance and marketing in the corporate governance system, develop a strategy for corporate institutions and attract investment in the activities of joint-stock companies , the basics of financial analysis, the development of communications in corporate organizations.
- legal framework, goals, principles, models and mechanisms of corporate governance;
- structure, powers, duties and responsibilities of corporate governance bodies.
- powers, functions, duties and responsibilities of the Supervisory Board;
- main functions and responsibilities of audit organizations and a corporate consultant. Mechanisms for assessing performance;
- features of personnel management, the concept of corporate culture, corporate conflicts and ways to resolve them;
- overview of financial management, marketing, international financial reporting (IFRS), dividend policy and taxation. Marketing, issue and credit market.
After completing the course, graduates will know: main provisions of the legislation of the Republic of Uzbekistan in the field of corporate governance; the essence, goals, objectives and principles of corporate governance, structure, models and bodies of corporate governance; material and non-material resources: financial, labor, and information resources, forces and means of corporate governance; the basics of conflict management, management, marketing, financial settlement; the basics of modern information and communication technologies; fundamentals of development, adoption and implementation of management decisions, socio-economic efficiency of management decisions; corporate governance performance indicators, economic criteria and risks of investment attractiveness of the enterprise; business plan, development strategy, marketing communications system, international quality management standards; be able to distinguish methods, mechanisms and bodies of corporate governance; classify structures and models of corporate governance; set out regulatory documentation, regulatory and legal acts of corporate governance; justify management decisions to optimize the organizational structure of the enterprise; prepare documentary reports and other documents on the state of corporate governance; determine the effectiveness of management decisions, evaluation of decision implementation and risk assessment; develop indicators of corporate governance effectiveness and perform calculations; have the skills to correctly choose the applicable legislation in the field of corporate governance; methods of applying financial management tools; the ability to assess the effectiveness of corporate governance; techniques for applying conflict management and personnel management methods; skills in applying methods and mechanisms of corporate governance; ways to implement international quality management standards; skills in developing an enterprise strategy to improve the effectiveness of corporate governance.
Form of study: full-time, full-time with a separation from work or with the possibility of distance learning.