Innovatsion tadbirkorlik sohasida O‘zbekiston-Gruziya biznes uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
2024-yil 21-fevral kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida respublikamizda innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish, innovatsion iqtisodiyotni shakllantirishda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, innovatsiyalarga asoslangan sohalarni yanada qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan O‘zbekiston va Gruziya ishbilarmonlari o‘rtasida b2b shaklidagi uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda Gruziya tomonidan “Gruziya Banki” AJ hamkorligida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, dasturlash, biznes jarayonlarini avtomatlashtirish, elektron tijorat, audit, biznes konsalting kabi yo‘nalishlarda faoliyat olib boruvchi 14 ta Gruziya kompaniyalaridan 30 ga yaqin vakillari qatnashdilar.
Shuningdek, biznes uchrashuvga O‘zbekiston tomonidan Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi, IT Park, O‘zbekiston Moliyaviy texnologiyalar assotsiatsiyasi hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida faoliyat olib boruvchi 40 dan ortiq mahalliy tadbirkorlik subyektlari ishtirok etdilar.
Tadbirda tomonlar innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik qilish, ikki davlat biznes doiralari o‘rtasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, xorijiy davlatlarda istiqbolli innovatsion loyihalar birgalikda yo‘lga qo‘yish, innovatsion biznes ekotizimini rivojlantirish, bank-moliya sohasiga raqamlashtirish hamda innovatsion yechimlarni jadal joriy etish muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlab o‘tdilar.
Uchrashuv ochilish marosimida O‘zbekiston tadbirkorlari uchun Gruziya biznes delegatsiyasi vakillarining qisqacha biznes faoliyatlari to‘g‘risida taqdimotlar tashkil etildi.
So‘ngra muloqot “b2b” shaklidagi uchrashuvlar orqali ikki tomon biznes vakillari o‘rtasida qizg‘in davom etib, O‘zbekiston va Gruziya biznes doiralari tomonidan dasturiy ta’minot, moliyaviy texnologlilarni qo‘llash, sanoat tarmoqlariga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish borasidagi hamkorlik takliflari o‘zaro muhokama etildi.

Состоялась узбекско-грузинская бизнес-встреча в сфере инновационного предпринимательства
21 февраля 2024 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства была организована встреча B2B между бизнесменами Узбекистана и Грузии, направленная на дальнейшую поддержку информационно-коммуникационных технологий и инновационных отраслей в развитии инновационного предпринимательства в нашей республике.
В мероприятии приняли участие около 30 представителей 14 грузинских компаний, осуществляющих деятельность в сфере информационных и коммуникационных технологий, программирования, автоматизации бизнес-процессов, электронной коммерции, аудита, бизнес-консалтинга и т.д.
Кроме того, в деловой встрече приняли участие Высшая школа бизнеса и предпринимательства Узбекистана, IT-парк, Ассоциация ФинТех Узбекистана, а также более 40 местных субъектов бизнеса, работающих в сфере информационно-коммуникационных технологий.
На мероприятии стороны обсудили взаимное сотрудничество по развитию инновационного предпринимательства, реализацию совместных проектов между деловыми кругами двух стран, совместный запуск перспективных инновационных проектов в зарубежных странах, развитие инновационной бизнес-экосистемы, банковско-финансового сектора, а также подчеркнули важность цифровизации и быстрого внедрения инновационных решений.
На церемонии открытия встречи для предпринимателей Узбекистана были организованы краткие презентации о деловой деятельности членов грузинской бизнес делегации.
Затем состоялся продуктивный диалог между деловыми кругами Узбекистана и Грузии в формате B2B, где участниками были обсуждены предложения по сотрудничеству в области применения программного обеспечения, финансовых технологий, внедрения информационных и коммуникационных технологий в промышленности.
В завершение встречи предприниматели двух государств договорились сотрудничать в сфере информационных технологий, программирования, финансовых технологий, искусственного интеллекта, машиностроения, создания электронной базы данных, которые являются приоритетами инновационной экономики в будущем.