Innovatsion tadbirkorlik sohasida O‘zbekiston-Gruziya biznes uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
2024-yil 21-fevral kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida respublikamizda innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish, innovatsion iqtisodiyotni shakllantirishda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, innovatsiyalarga asoslangan sohalarni yanada qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan O‘zbekiston va Gruziya ishbilarmonlari o‘rtasida b2b shaklidagi uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda Gruziya tomonidan “Gruziya Banki” AJ hamkorligida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, dasturlash, biznes jarayonlarini avtomatlashtirish, elektron tijorat, audit, biznes konsalting kabi yo‘nalishlarda faoliyat olib boruvchi 14 ta Gruziya kompaniyalaridan 30 ga yaqin vakillari qatnashdilar.
Shuningdek, biznes uchrashuvga O‘zbekiston tomonidan Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi, IT Park, O‘zbekiston Moliyaviy texnologiyalar assotsiatsiyasi hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida faoliyat olib boruvchi 40 dan ortiq mahalliy tadbirkorlik subyektlari ishtirok etdilar.
Tadbirda tomonlar innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik qilish, ikki davlat biznes doiralari o‘rtasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, xorijiy davlatlarda istiqbolli innovatsion loyihalar birgalikda yo‘lga qo‘yish, innovatsion biznes ekotizimini rivojlantirish, bank-moliya sohasiga raqamlashtirish hamda innovatsion yechimlarni jadal joriy etish muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlab o‘tdilar.
Uchrashuv ochilish marosimida O‘zbekiston tadbirkorlari uchun Gruziya biznes delegatsiyasi vakillarining qisqacha biznes faoliyatlari to‘g‘risida taqdimotlar tashkil etildi.
So‘ngra muloqot “b2b” shaklidagi uchrashuvlar orqali ikki tomon biznes vakillari o‘rtasida qizg‘in davom etib, O‘zbekiston va Gruziya biznes doiralari tomonidan dasturiy ta’minot, moliyaviy texnologlilarni qo‘llash, sanoat tarmoqlariga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish borasidagi hamkorlik takliflari o‘zaro muhokama etildi.

The Uzbek-Georgian Business Networking Event held in the Field of Innovative Entrepreneurship
On February 21, 2024, a B2B meeting between Uzbek and Georgian businessmen was organized at the Graduate School of Business and Entrepreneurship. The meeting aimed to further support information and communication technologies and innovative sectors in the development of innovative entrepreneurship in Uzbekistan.
Approximately 30 representatives from 14 Georgian companies working in ICT, programming, business process automation, e-commerce, auditing, and business consulting attended the event.
Additionally, the Graduate School of Business and Entrepreneurship of Uzbekistan, the IT Park, the Uzbekistan FinTech Association, and over 40 local business entities in ICT participated in this business meeting.
The discussions focused on mutual cooperation in innovative entrepreneurship development, implementation of joint projects, launching innovative projects abroad, and developing an innovative business ecosystem, including the banking and financial sector. The importance of digitalization and rapid implementation of innovative solutions was also emphasized.
At the opening ceremony, the Uzbek entrepreneurs were presented with brief overviews of the business activities of the Georgian business delegation members. This was followed by a dynamic B2B dialogue between the business communities of Uzbekistan and Georgia, where proposals for cooperation in software application, financial technologies, and the incorporation of ICT in industry were discussed.
The meeting concluded with the entrepreneurs from both countries agreeing to collaborate in the fields of information technology, programming, financial technology, artificial intelligence, mechanical engineering, and the creation of electronic databases, all identified as future priorities of the innovative economy.