“Biznesda mahorat darslari” loyihasida O‘zbekistonda xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirishga bag‘ishlangan navbatdagi mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 6-aprel kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Biznesda mahorat darslari” loyihasi ostida biznes olamidagi yetakchi kompaniyalar asoschilari va top menejerlari, mashhur tadbirkorlar hamda iqtisodiyotimizni rivojlanishiga salmoqli hissasini qo‘shayotgan biznes namoyandalari bilan o‘tkaziladigan turkum uchrashuvlar doirasida Oliy maktab professor-o‘qituvchilari va tinglovchilari uchun navbatdagi mehmon ma’ruzasi tashkil etildi.
Uchrashuv O‘zbekistonda xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirishga katta hissa qo‘shayotgan, mamlakatimiz iqtisodiy farovonligi va ijtimoiy taraqqiyotining yuksalishi uchun astoydil bel bog‘lagan va sohada yetakchi bo‘lgan “Tadbirkor ayol” Xalqaro ishbilarmon ayollar uyushmasi rahbariyati bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
“Tadbirkor ayol” Xalqaro ishbilarmon ayollar uyushmasi raisi Gulnora Mahmudova ma’ruzachi sifatida ushbu tadbirda “O‘zbekistonda ayollar tadbirkorligi harakati. Bugungi holat va kelajakdagi rejalari” mavzusida ma’ruza qildi.
Tadbir davomida mamlakatimizda ayollar tadbirkorligining jamiyatimiz rivojlanishidagi o‘rni, Xotin-qizlarning tadbirkorligini rivojlantirishda erishilgan yutuqlar va yaratib berilgan imkoniyatlar, ayollar tadbirkorligini faollashtirishda olib borilayotgan chora-tadbirlar hamda ularning ishtiroki haqida so‘z bordi.
Shuningdek, mahorat darsi davomida ayollar tomonidan o‘z bizneslarini tashkil etishdagi o‘ziga xos ustun va muvaffaqiyatli jihatlari, ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlashda “Tadbirkor ayol” Assotsiatsiyasi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, shu bilan birga, ular tomondan olib borilgan xalqaro va milliy loyihalarga to‘xtab o‘tildi.
Tadbir yakunlari bo‘yicha qatnashchilar mutaxassislar bilan savol-javoblar sessiyasida tadbirkor ayollarning ilg‘or tajribalarini ommalashtirish masalalari hamda ayollarning huquqiy-iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirishda ishbilarmon doiralar va biznes hamjamiyatining o‘rni masalalari bo‘yicha qizg‘in muhokama o‘tkazdilar.

The “Business Master Class” project recently held another master class focused on the development of women’s entrepreneurship in Uzbekistan
In the framework of the “Business Master Class” project at the Graduate School of Business and Entrepreneurship, on April 6 of this year, another guest lecture was held for the faculty and students of the Graduate School as part of a series of meetings with founders and top managers of leading companies worldwide, successful entrepreneurs, and business representatives who significantly contribute to the development of our economy.
The meeting was held in collaboration with the leadership of the International Association of Business Women “Tadbirkor ayol”, which makes a significant contribution to the development of women’s entrepreneurship in Uzbekistan, strives for economic prosperity and social progress in the country, and is a leader in this field.
As a guest speaker at the event, Gulnara Makhmudova, the chairperson of the International Association of Business Women “Tadbirkor ayol”, participated with a presentation on the topic “Movement of Women's Entrepreneurship in Uzbekistan: Current State and Future Plans”.
During the event, the role of women in the development of our society through entrepreneurial activities, their achievements and opportunities in this field, as well as ways to stimulate their active participation in entrepreneurship were discussed.
Also, at the work shop, the advantages and successful aspects of businesses created by women were examined, as well as the work conducted by the Association of Business Women in supporting women’s entrepreneurship and the projects they carry out both locally and internationally.
At the end of the event, participants engaged in lively discussions with experts on how to make the experience of women entrepreneurs more widely known and on the role of the business community in expanding the legal and economic opportunities for women in this sphere.