Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida bitiruvchilarga tantanali diplom topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 13-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida o‘qishni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarga magistratura diplomlarini topshirishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni avvalida Direktorning birinchi o‘rinbosari Shaxrux Sharaxmetov ochib berdi va Oliy maktab rahbariyati va professor-o‘qituvchilar jamoasi nomidan bitiruvchilarni yangi marralar tomon qadam qo‘yayotgani bilan samimiy qutlab, ularning kelgusi faoliyatlariga kasbiy yuksalish va muvaffaqiyat tiladi.
Tadbir davomida Loyiha boshqaruvi (Project Management) hamda Kapital bozori va birja ishi mutaxassisliklari bo‘yicha 162 nafar bitiruvchiga diplomlar tantanali ravishda topshirildi.
Diplom olish har bir bitiruvchi uchun eng muhim, ahamiyatli va hayajonli voqealardan biri hisoblanadi. Davletmurod Qarshiev va Umid Botirov Oliy maktab professor-o‘qituvchilari va rahbariyatiga o‘quv jarayonini yuqori darajada tashkil etilgani hamda berilgan bilim va ko‘nikmalar uchun chuqur minnatdorchilik bildirdilar.

The Graduate School of Business and Entrepreneurship held a solemn diploma award ceremony for the graduates
A diploma award ceremony was held at the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on April 13th, The ceremony honored master's degree graduates who successfully completed their studies.
The event was opened by the First Deputy Director, Shakhrukh Sharakhmetov, who sincerely congratulated the graduates on reaching new heights and wished them success in their future plans, professional growth, and well-being on behalf of the school's management and faculty.
Diplomas were ceremoniously presented to 162 graduates specializing in project management, capital markets and stock trading.
Receiving diplomas is one of the most important, significant, and exciting events for every graduate.
On behalf of the graduates, Davletmurad Karshiev and Umid Batyrov expressed immense gratitude to the faculty and management of the Graduate School for organizing the educational process at a high level and imparting valuable knowledge and skills.
Shakhrukh Sharakhmetov expressed confidence that all graduates who successfully completed their master's programs at the Graduate School would actively contribute to the development of the economy, further growth, and prosperity of the entrepreneurial sector in all regions of the country.
We wholeheartedly congratulate our graduates and wish them continued success in their professional careers and personal lives!