Ispaniyaning qishloq xo‘jaligi yerlariga ilg‘or sug‘orish va o‘g‘itlash tizimlarini joriy etish sohasidagi yetakchi kompaniyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
2024-yil 11-mart kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish uchun sug‘orish va o‘g‘itlashda innovatsion texnologiyalarini joriy etishda hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha Ispaniyaning yetakchi “RITEC” kompaniyasi rahbari Sebastyan Rabal bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
“RITEC” kompaniyasi qishloq xo‘jaligi yerlarini sug‘orish va o‘g‘itlashda innovatsion texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha yetakchilardan hisoblanadi. Ispaniya kompaniyasi tomonidan qishloq xo‘jaligi uchun taklif etilayotgan suv va resurslarni tejaydigan sifatli texnologiyalar birinchi navbatda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchi korxonalarda katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Mazkur kompaniya qishloq xo‘jaligi tizimida innovatsion yechimlarni taqdim etishda yetakchilardan hisoblanadi.
Jumladan, “NUTRITEC” innovatsion texnologiyasi suv resurslarini samarali boshqarish, mineral o‘g‘itlardan oqilona foydalanish, xarajatlarni tejash va ekinlar hosildorligini oshirish imkonini beradi.
Shuningdek, kompaniya tomonidan “CLINVERTEC PRO” yangi texnologiyasi ham ishlab chiqilgan bo‘lib, u orqali ekinlarni yetishtirish uchun iqlim elementlarini (harorat, quyosh nuri, namlik va boshqalar) avtomatik nazorat qilish mumkin.
“HUFITEC” texnologiyasi qishloq xo‘jaligi mahsulotlaridan yuqori hosil olish va o‘simliklarni sifatli unishi uchun fitosanitar choralarni ko‘rish hamda namlik miqdorini samarali boshqarish imkoniyatini taqdim etadi.
Uchrashuvda tomonlar qishloq xo‘jaligida innovatsiyalar, suv tejovchi va ekinlardan yuqori hosil olishda ilg‘or texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha o‘zaro hamkorlik imkoniyatlari va Oliy maktabning “Agrobiznes MBA” yo‘nalishidagi tinglovchilari uchun innovatsion texnologiyalar asosida qishloq xo‘jaligi korxonalarini boshqarish bo‘yicha “RITEC” kompaniyasi vakillari tomonidan mahorat darslarini tashkil etish masalalarini ham muhokama qildilar.

Проведена встреча с ведущей компанией Испании в сфере внедрения передовых ирригационных систем орошения и удобрения сельскохозяйственных угодий
11 марта 2024 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства состоялась встреча с руководством ведущей компании Испании, Себастьяном Рабалом, по вопросам развития сотрудничества в сфере внедрения инновационных технологий ирригации и удобрения сельскохозяйственных растений в Узбекистане.
Компания «RITEC» является ведущей компанией в сфере внедрения инновационных технологий по ирригации и удобрении сельскохозяйственных угодий. Технологии компании представляют огромный интерес, прежде всего, для агропроизводственных предприятий по использованию качественных, водосберегающих, ресурсосберегающих технологий в сельском хозяйстве.
Данная компания является одной из ведущих компаний в сфере внедрения инновационных решений в систему сельского хозяйства.
В частности, инновационная технология «NUTRITEC» позволяет вести эффективное управление водными ресурсами, оптимальное использование минеральных удобрений, экономии затрат, также повышению урожайности сельхозкультур.
Компания также разработала новейшую технологию «CLINVERTEC PRO» автоматического контроля за климатическими элементами (температура, солнечное излучение, влажность и др.) выращивания сельхозкультур.
Технология «HUFITEC» позволяет эффективно контролировать степень влажности и проведение фитосанитарных мероприятий для обеспечения качественного роста растений и получения высокого урожая сельхозкультуры.
На встрече стороны обсудили возможности совместного сотрудничества в сфере агроинноваций, использования передовых технологий в обеспечении водосбережения, ресурсосбережения и получения высокого урожая с посевных сельхозкультур, а также возможность проведения мастер классов представителей компании «RITEC» для слушателей специальности «Агробизнес МВА» Высшей школы бизнеса и предпринимательства по управлению современными аграрными предприятиями на основе новейших инновационных технологий.