O‘zbekistonda islom moliyasi: taraqqiyot, istiqbol va imkoniyatlar
2024-yil 26-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida professor-o`qituvchilar hamda tinglovchilar uchun “O‘zbekistonda islom moliyasi: taraqqiyot, istiqbol va imkoniyatlar” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi tashkil qilindi.
Mahorat darsida “Mezon Kengashi” Islom moliya konsalting kompaniyasi direktori, O‘zbekiston Xalqaro Islom akademiyasi o‘qituvchisi, Sertifikatlangan shariat maslahatchisi va auditori (CSAA), AAOIFI (Manama, Bahrayn) - Muzaffar Xusniddinov ma’ruza qildi va Islomiy moliya mavzusiga oid taqdimotini taqdim etdi hamda o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashdi.
Islomiy moliya sektori dunyodagi eng tez rivojlanayotgan sektorlardan biri bo‘lib, 50 ga yaqin mamlakatlarda qo‘llaniladi. Islom moliya institutlarining umumiy aktivlari 2,5 trillion dollardan oshadi, bu esa ushbu moliyalashtirish butun dunyoda keng qo‘llanilayotganidan dalolat beradi.
Islom moliyasi asosan Janubiy, Janubi-Sharqiy va Markaziy Osiyo, shuningdek Afrika kabi musulmon aholisi ko‘pchilik bo‘lgan hududlarda katta ehtiyojga ega. Bundan tashqari, Islom moliya muassasalari Yevropa, AQSh va Avstraliyada muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Aholining 85 foizdan ortig‘ini musulmonlarni tashkil etuvchi O‘zbekistonda islomiy moliyaga katta qiziqish mavjud.
Ma’lumot uchun: Islom moliyasi — bu pul mablag‘laridan foydalanish va taqsimlash jarayonida Islom huquqi qoidalariga mos keluvchi iqtisodiy munosabatlarni o‘z ichiga oladigan Islom ekotizimining bir qismidir. Masalan, Islom dinida qarz berish yoki olish evaziga foyda ko‘rish taqiqlangan, barcha moliyaviy jarayonlar esa haqiqiy iqtisodiy faoliyatga asoslangan bo‘lishi kerak. Odamga zarar yetkazishi mumkin bo‘lgan sohalarni moliyalashtirishga ruxsat berilmaydi — masalan, qimor o‘yinlari, alkogol, tamaki mahsulotlari va boshqalar.
O‘zbekistonda moliya sektorining jadal rivojlanishi kuzatilmoqda, bu investorlar va mamlakat aholisi uchun yangi istiqbollarni ochmoqda. Analytical paper “Landscaping Analysis of Islamic Finance Instruments in Uzbekistan” maqolasining tahlillarga ko‘ra korxonalar va aholi o‘rtasida Islom moliyaviy mahsulotlari va xizmatlariga qiziqish ortib bormoqda, tadbirkorlik subyektlarining 60% dan ortig‘i va aholining 75% O‘zbekistonda islom moliya muassasalari ish boshlasa yoki islom moliya xizmatlari taklif etilsa, ulardan foydalanishga tayyor ekanliklarini bildirishgan.
Islom moliyasi nafaqat muqobil sarmoya imkoniyatlarini taqdim etadi, balki mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga hissa qo‘shadi, xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlaydi. O‘zbekistonning jahon islom moliya hamjamiyatidagi ishtiroki hamkorlik va sarmoyalar uchun yangi ufqlarni ochadi, kapital oqimini oshiradi va iqtisodiy o‘sishni yanada oshirishga xizmat qiladi.
Tadbir so‘nggida interaktiv savol-javob sessiyasi bo‘lib o‘tdi va mahorat darsi ishtirokchilari Islom moliyasi bo‘yicha mutaxassisga o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilishdi hamda qoniqarli javoblarni olishdi..

Исламские финансы в Узбекистане: развитие, перспективы и возможности March 26, 2024
26 марта 2024 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялся мастер-класс, посвященный теме «Исламские финансы в Узбекистане: развитие, перспективы и возможности».
На мастер-классе выступил Музаффар Хусниддинов, Директор консалтинговой компании по исламским финансам «Mezon Kengashi», Преподаватель Международной исламской академии Узбекистана, Сертифицированный шариатский советник и аудитор (CSAA), AAOIFI, эксперт презентовал свою презентацию посвященный к исламским финансам и поделился своим опытом.
Сектор исламских финансов является одним из наиболее динамично развивающихся в мире, примерно применяемый в 50 странах. Общий объем активов исламских финансовых учреждений составляет более 2,5 трлн долларов, что свидетельствует о широком распространении этого финансирования по всему миру.
Исламские финансы наиболее востребованы в странах с мусульманским населением, таких как Южная, Юго-Восточная и Центральная Азия, а также Африка. Кроме того, учреждения успешно функционируют в Европе, США и Австралии. В Узбекистане, где мусульмане составляют более 85% населения, наблюдается значительный интерес к исламскому финансированию.
Для информации: Исламские финансы - это сегмент финансовой системы, основанный на принципах шариата, исламского закона. Они отличаются от традиционных финансовых услуг тем, что предлагают продукты и услуги, соответствующие исламским нормам и ценностям. Эти принципы включают запрет на процентные ставки (риба), участие в риске и соблюдение этических норм. Исламские финансы стремятся обеспечить финансовую прозрачность, справедливость и социальную ответственность, привлекая клиентов, которые ценят сочетание финансовых целей с религиозными убеждениями.
В Узбекистане наблюдается динамичное развитие сектора финансов, открывая новые перспективы для инвесторов и населения страны. Согласно анализам, Analytical paper “Landscaping Analysis of Islamic Finance Instruments in Uzbekistan”, интерес к исламским финансовым продуктам и услугам растет среди предприятий и населения, более 60% предприятий бизнеса и 75% населения заявили о своем готовности использовать услуги исламских финансовых институтов в Узбекистане, при условии их появления или предложения исламских финансовых услуг.
Исламские финансы не только предоставляют альтернативные инвестиционные возможности, но и способствуют социально-экономическому развитию страны, укрепляя ее позиции на международной арене. Участие Узбекистана в мировом исламском финансовом сообществе открывает новые горизонты для сотрудничества и инвестиций, усиливая приток капитала и способствуя дальнейшему росту экономики.
В конце мероприятия состоялась интерактивная сессия вопросов и ответов, где участники мастер-класса задали свои актуальные вопросы эксперту по исламским финансам.