“Biznesda mahorat darslari” loyihasida innovatsion iqtisodiyotni rivojlantirishda IT sohasining o‘rniga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yil 30-mart kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Biznesda mahorat darslari” loyihasi ostida biznes olamidagi yetakchi kompaniyalar asoschilari va top menejerlari, mashhur tadbirkorlar hamda iqtisodiyotimizni rivojlanishiga salmoqli hissasini qo‘shayotgan biznes namoyandalari bilan o‘tkaziladigan turkum uchrashuvlar doirasida Oliy maktab professor-o‘qituvchilari va tinglovchilari uchun ilk mehmon ma’ruzasi tashkil etildi.
Uchrashuv respublikamizda innovatsion tadbirkorlik, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, startap ekotizimini rivojlantirishda yetakchi sanalgan hamda milliy iqtisodiyotimizda o‘zining o‘rniga ega bo‘lgan Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalar parki “IT PARK” MCHJ rahbariyati bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Tadbirda axborot texnologiyalari, boshqaruv va innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish va startap kompaniyalarini qo‘llab-quvvatlash borasida boy tajribaga ega “IT PARK” MCHJ ijrochi direktori Abdulahad Kuchkarov mehmon ma’ruzachi sifatida taqdimot bilan ishtirok etdi.
Taqdimot davomida milliy iqtisodiyotni rivojlantirishda innovatsion tadbirkorlikning ahamiyati, O‘zbekistonda innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlashning joriy holati, bu boradagi mavjud muammolar, istiqbolli yo‘nalishlar hamda ushbu sohada “IT PARK” MCHJning olib borayotgan faoliyati haqida to‘xtalib o‘tildi.
Tadbir ishtirokchilari innovatsion loyihalarni qay tarzda boshqarish va innovatsion sohada samarali strategiyalarni muvaffaqiyatli joriy etish bo‘yicha “IT PARK” MCHJning yetakchi rezident kompaniyalarining amaliy tajribalari bilan batafsil tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Taqdimot yakunida ishtirokchilar mehmon ma’ruzachi bilan savol-javoblar sessiyasida ochiq muloqot qilib, innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishga oid masalalar bo‘yicha qizg‘in muhokama o‘tkazdilar.
Ma’lumot uchun. “Biznesda mahorat darslari” – Biznes va tadbirkorlik maktabining biznes ta’limni qo‘llab-quvvatlash loyihasi bo‘lib, unda Oliy maktab tinglovchilari uchun biznes olamining turli sohalarida faoliyat ko‘rsatuvchi respublikamiz va xorijiy davlatlarning yetakchi kompaniya rahbarlari, ilg‘or biznes namoyandalari va taniqli tadbirkorlar ishtirokida mehmon ma’ruzalari tashkil etiladi.

The first meeting of the "Business Master Class" project was held to discuss the role of IT in developing the innovation economy.
On March 30, 2024, the Graduate School of Business and Entrepreneurship hosted a guest lecture for its faculty and students as part of the "Business Master Class" project. This project aims to bring together founders and top managers of leading companies, successful entrepreneurs, and business figures who significantly contribute to the economy's development.
The meeting was held in cooperation with the Technological Park of Software Products and Information Technologies "IT-PARK" LLC, which plays a pivotal role in the advancement of innovative entrepreneurship, information-communication technology, and the startup and entrepreneurial ecosystem of the country.
The event's guest speaker was Mr. Abdulahad Kuchkarov, the Executive Director at "IT-PARK" LLC, who has extensive experience in information and communication technology, the development of innovative entrepreneurship, and management, and is also a supporter of young startups.
During the event, participants had the chance to learn about the role and impact of innovative entrepreneurship on the national economy, the government policy of Uzbekistan in supporting innovation initiatives, and the existing challenges and opportunities for the development of promising areas. They also explored the ongoing work of "IT-PARK" LLC in the ICT field.
Furthermore, participants had an opportunity to familiarize themselves with innovative project management methods, as well as gain insight into the successful implementation of effective strategies by resident companies of "IT-PARK" LLC.
During the Q&A session, attendees engaged in an open dialogue with the guest speaker and discussed the perspective of innovative business development in Uzbekistan.
Note: "Business Master Class" is a project of the Graduate School of Business and Entrepreneurship designed to support business education by hosting guest lectures for the students of the Graduate School, involving top managers of leading national and international companies operating in the business field, as well as prominent businessmen and successful entrepreneurs of Uzbekistan.