“Biznesda mahorat darslari” loyihasida innovatsion iqtisodiyotni rivojlantirishda IT sohasining o‘rniga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yil 30-mart kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Biznesda mahorat darslari” loyihasi ostida biznes olamidagi yetakchi kompaniyalar asoschilari va top menejerlari, mashhur tadbirkorlar hamda iqtisodiyotimizni rivojlanishiga salmoqli hissasini qo‘shayotgan biznes namoyandalari bilan o‘tkaziladigan turkum uchrashuvlar doirasida Oliy maktab professor-o‘qituvchilari va tinglovchilari uchun ilk mehmon ma’ruzasi tashkil etildi.
Uchrashuv respublikamizda innovatsion tadbirkorlik, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, startap ekotizimini rivojlantirishda yetakchi sanalgan hamda milliy iqtisodiyotimizda o‘zining o‘rniga ega bo‘lgan Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalar parki “IT PARK” MCHJ rahbariyati bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Tadbirda axborot texnologiyalari, boshqaruv va innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish va startap kompaniyalarini qo‘llab-quvvatlash borasida boy tajribaga ega “IT PARK” MCHJ ijrochi direktori Abdulahad Kuchkarov mehmon ma’ruzachi sifatida taqdimot bilan ishtirok etdi.
Taqdimot davomida milliy iqtisodiyotni rivojlantirishda innovatsion tadbirkorlikning ahamiyati, O‘zbekistonda innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlashning joriy holati, bu boradagi mavjud muammolar, istiqbolli yo‘nalishlar hamda ushbu sohada “IT PARK” MCHJning olib borayotgan faoliyati haqida to‘xtalib o‘tildi.
Tadbir ishtirokchilari innovatsion loyihalarni qay tarzda boshqarish va innovatsion sohada samarali strategiyalarni muvaffaqiyatli joriy etish bo‘yicha “IT PARK” MCHJning yetakchi rezident kompaniyalarining amaliy tajribalari bilan batafsil tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Taqdimot yakunida ishtirokchilar mehmon ma’ruzachi bilan savol-javoblar sessiyasida ochiq muloqot qilib, innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishga oid masalalar bo‘yicha qizg‘in muhokama o‘tkazdilar.
Ma’lumot uchun. “Biznesda mahorat darslari” – Biznes va tadbirkorlik maktabining biznes ta’limni qo‘llab-quvvatlash loyihasi bo‘lib, unda Oliy maktab tinglovchilari uchun biznes olamining turli sohalarida faoliyat ko‘rsatuvchi respublikamiz va xorijiy davlatlarning yetakchi kompaniya rahbarlari, ilg‘or biznes namoyandalari va taniqli tadbirkorlar ishtirokida mehmon ma’ruzalari tashkil etiladi.

В рамках проекта «Бизнес мастер-класс» состоялась встреча о роли IT сферы в развитии инновационной экономики
30 марта 2024г. в рамках проекта «Бизнес мастер-класс», предусматривающего встречи с участием основателей и топ менеджеров ведущих компаний, успешными предпринимателями и деятелями бизнеса, вносящими значительный вклад в развитие экономики, в Высшей школе бизнеса и предпринимательства проведена гостевая лекция для профессорско-преподавательского состава и слушателей Высшей школы бизнеса.
Встреча организована совместно с компанией Технологического парка программных продуктов и информационных технологий ООО «IT PARK», которая является ведущей организацией в республике по развитию инновационного предпринимательства, информационно-коммуникационных технологий, стартап экосистемы и занимает достойное место в национальной экономике страны.
На мероприятии в качестве гостевого спикера принял участие Исполнительный директор ООО «IT PARK» Абдулахад Кучкаров, который имеет богатый опыт в сфере информационно-коммуникационных технологий, развитии инновационного предпринимательства и менеджмента, а также поддержке стартап бизнеса молодежи.
В ходе презентации была предоставлена информация о роли и значении инновационного предпринимательства в развитии национальной экономики, текущем состоянии поддержки инноваций в Узбекистане и имеющихся проблемах в указанной сфере, возможностях развития перспективных направлений, а также о проводимой работе ООО «IT PARK» в сфере ИКТ.
Участники мероприятия получили возможность познакомиться о современных методах управления инновационными проектами, а также практическом опыте успешной реализации эффективных стратегий резидентами – компаниями ООО «IT PARK».
По завершении презентации в ходе сессии вопросов-ответов участники смогли в формате открытого диалога пообщаться с гостевым спикером и обсудить вопросы развития инновационного предпринимательства в республике.
Для сведения. «Бизнес мастер-класс» - проект Высшей бизнес школы и предпринимательства по поддержке бизнес образования, который предусматривает проведение гостевых лекций для слушателей Высшей школы бизнеса с руководителями ведущих отечественных и зарубежных компаний, осуществляющих деятельность в сфере бизнеса, а также видными бизнес деятелями и успешными предпринимателями республики.