Germaniyaning Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) tomonidan amaliy seminari bo‘lib o‘tdi
Bugun respublikamizda sanoat tarmoqlarining salohiyati, ishlab chiqarish imkoniyatlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shu o‘rinda O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasida tayyor mahsulotlarning eksportdagi ulushi oshib bormoqda, bunda, ayniqsa, sanoat mahsulotlarining hajmi ko‘paymoqda.
So‘nggi yillarda yurtimiz sanoat salohiyatining yuksalishida ishlab chiqarish korxonalari tashqi bozorlarga e’tibor qaratgan holda o‘z xaridorlariga ega bo‘layotganligi, bu borada rivojlangan davlatlarning yetakchi savdo-sanoat doiralari bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish hamda ilg‘or ishlab chiqarish texnologiyalarini o‘zimizda jadal joriy etishga e’tibor qaratayotganlari alohida ta’kidlab o‘tish joizdir.
Bunda Germaniyaning Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan hamkorlikda 2007-yildan buyon respublikamizda amalga oshirilayotgan “Menejerlar malakasini oshirish” Dasturi yangi avlod menejerlari, zamonaviy fikrlaydigan hamda ilg‘or boshqaruv uslub va texnologiyalarini tatbiq etish salohiyatiga ega rahbarlarning bilim va amaliy ko‘nikmalarini shakllantirishda ijobiy tajribani namoyon qilmoqda.
Shu munosabat bilan 2023-yil 12-sentabr kuni Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida respublikamiz hududlarida faoliyat yuritayotgan ishlab chiqarish korxonalarining 30 nafar rahbar va menejerlari uchun Germaniyadan kelgan ekspertlar ishtirokida zamonaviy fikrlaydigan va Yevropaning sanoat korxonalarini boshqarish sohasidagi tajribalarni o‘rganishga qaratilgan amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur seminar ikki kun davom etadi va unda mahalliy ishlab chiqarishda ilg‘or boshqaruv uslublarini joriy etish, tashqi bozorlarga kirib borish va unda o‘z o‘rniga ega bo‘lish, Germaniyaning sanoatni boshqarish modeli, ishlab chiqarishga resurs tejamkor texnologiyalarni joriy etish, ishlab chiqarish samaradorligini oshirishda yangi texnologiyalardan foydalanish hamda zamonaviy boshqaruv uslublarini qo‘llash kabi mavzularda ekspertlar tomonidan taqdimotlar o‘tkazildi.
Shuningdek, seminarda mahalliy menejerlar Germaniyalik mutaxassislar bilan birgalikda “aqliy hujum” usulida ishlab chiqarishni jahon talablari darajasiga olib chiqish yuzasidan sanoat korxonalari uchun aniq takliflarni shakllantirdilar.
Mazkur seminar 2023-yil noyabr oyida mahalliy menejerlarning sanoat korxonalarini boshqarishda Germaniya tajribasini o‘rganish, Yevropa korxonalari bilan kooperatsiya aloqalarini o‘rnatish hamda jahondagi ilg‘or boshqaruv bilimlarini egallash bo‘yicha Germaniyada bo‘lib o‘tadigan stajirovka oldi tayyorgarlik vazifasini o‘tab beradi.

Немецким обществом международного сотрудничества (GIZ) был проведен практический семинар
Сегодня в Узбекистане особое внимание уделяется развитию промышленного потенциала отраслей экономики, а также повышению производственных возможностей промышленных предприятий в регионах республики.
За последние годы во внешнеторговом обороте Узбекистана в структуре экспорта возрастает доля готовой продукции, особенно увеличивается объем промышленной продукции, поставляемой на внешние рынки отечественными предприятиями.
В повышении потенциала промышленных отраслей республики производственные предприятия все больше ориентируются на внешние рынки, укрепление своей рыночной ниши за рубежом при активном взаимодействии с ведущими торгово-промышленными кругами передовых стран, а также стремятся внедрять современные производственные технологии на предприятиях.
Вместе с тем, особую значимость имеет реализация при поддержке Германского Общества по международному сотрудничеству (GIZ) с 2007 года в Узбекистане Программы Федерального Министерства экономики и защите климата Германии «Подготовки управленческих кадров» для отечественных менеджеров, которая способствует формированию современных знаний и практических навыков нового поколения менеджеров, современно мыслящих руководителей с возможностями внедрения передовых управленческих методов и технологий в производственных предприятиях страны.
В рамках взаимодействия с Германским Обществом по международному сотрудничеству (GIZ) 12 сентября текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан проводится практический семинар с участием ведущих экспертов из Германии для 30 руководителей и менеджеров промышленных предприятий из различных регионов республики по внедрению передового управленческого опыта Германии в отечественных предприятиях.
Семинар продолжится два дня на котором участники рассмотрят актуальные темы по внедрению передового управленческого опыта Германии на производственных предприятиях, способы выхода на внешние рынки, завоевание доверия зарубежных потребителей, изучение модели управления промышленностью Германии, внедрение ресурсосберегающих технологий в производстве, а также повышение производственной эффективности на основе использования современных управленческих принципов и методов ведущих европейских производителей.
Вместе с тем, на семинаре отечественные менеджеры совместно с германскими специалистами проведут «мозговой штурм» по подготовке предложений для повышения производственных возможностей промышленных предприятий Узбекистана.
Данный семинар проводится в качестве подготовительной работы к предстоящей промышленной стажировке в ноябре 2023 года отечественных менеджеров для изучения в Германии передового опыта управления производственными предприятиями, налаживания промышленной кооперации ведущими германскими и европейскими компаниями в различных сферах, а также освоению современных управленческих знаний.