Osiyo taraqqiyot banki bilan biznesni rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli rejalar muhokama qilindi
Joriy yilning 4-mart kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida Osiyo taraqqiyot bankining bosh yuridik maslahatchisi Kristina Pak xonim boshchiligida OTB vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Oliy maktab O‘zbekistonda tadbirkorlik va barqaror biznesni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishda faol ishtirok etmoqda. Ushbu uchrashuv biznesni rivojlantirish va innovatsiyalar bo‘yicha hamkorlikda ishlash uchun yangi istiqbollarni ochib bergan muhim qadam bo‘ldi.
Muhokamaning asosiy mavzulari biznes ko‘nikmalarini rivojlantirish va ushbu sohada tadbirkorlar salohiyatni oshirish uchun imkoniyatlarni kengaytirishga qaratildi. Shuningdek, ushbu dastur doirasida tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va o‘qitishni takomillashtirish usullari ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, OTB tomonidan Oliy maktab xodimlari ishlab chiqqan O‘zbekistonning xususiy va davlat tashkilotlarining noyob ehtiyojlariga moslashtirilgan ESG hisobot tizimiga alohida e’tibor qaratildi.
Shu bilan birga, tadbir ishtirokchilari kompaniyalarning ESG hisobotining ahamiyati haqida xabardorligini oshirish va ushbu amaliyotlarni samarali amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berish uchun mo‘ljallangan o‘quv dasturlarni ishlab chiqish hamda uni rivojlantirishni muhokama qildilar.
Mintaqada yashil iqtisodiyotni rivojlantirish maqsadida kichik va o‘rta korxonalar, shuningdek, boshqa shaxslarning bilim va ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha treninglar, vebinarlar va mahorat darslari o‘tkazish rejalari taqdim etildi.
Shu bilan bir qatorda, uchrashuv ishtirokchilari barqaror rivojlanish bo‘yicha hisobotlarni ishlab chiqishda uslubiy yordam ko‘rsatish rejasini muhokama qildilar. Muhokama davomida tadbirkorlik faoliyatining barqaror rivojlanishiga hissa qo‘shishi mumkin bo‘lgan, biznesni shaffofligi va samaradorligini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi.
Tadbirkorlar uchun qisqa muddatli kurslarni yo‘lga qo‘yishga qaror qilindi. Ushbu kurslar biznesni zamonaviy xalqaro standartlarga, shuningdek, barqaror rivojlanish maqsadlariga muvofiq muvaffaqiyatli yuritish uchun zarur bo‘lgan asosiy ko‘nikma va bilimlarni shakllantirishga qaratiladi.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra tomonlar hamkorlikning keyingi bosqichlari, jumladan, mintaqada barqaror biznes va tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shimcha tadbirlarni tashkil etishga kelishib oldilar.

Обсуждены перспективные планы развития бизнеса с Азиатским банком развития
4 марта текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства состоялась встреча с представителями Азиатского Банка Развития во главе с главным юрисконсультом г-жой Кристиной Пак.
Высшая школа активно включается в создание благоприятных условий для предпринимательства и развития устойчивого бизнеса в Узбекистане. Эта встреча стала важным шагом, открывая новые перспективы для совместной работы в области развития бизнеса и инноваций.
Основными темами обсуждения были увеличение потенциала для предпринимателей, направленное на развитие бизнес-навыков и расширение возможностей в этой сфере. Также были рассмотрены способы улучшения поддержки и обучения в рамках данной программы.
Кроме того, значительное внимание уделялось возможности со стороны ADB рассмотрения системы отчетности ESG, разработанной представителями Высшей школы, которая будет адаптирована к уникальным потребностям как частных, так и государственных компаний Узбекистана.
Вдобавок, участники обсудили необходимость и разработку программ обучения, призванных повысить осведомленность компаний о значении отчетности ESG и предоставить руководство по эффективной реализации данных практик.
Были представлены планы по проведению тренингов, вебинаров и мастер-классов с целью повышения уровня знаний и навыков МСП и отдельных лиц, фокусированных на продвижении «зеленой» экономики в регионе.
Участники встречи обсудили план предоставления методической помощи в разработке отчетов по устойчивому развитию. В ходе обсуждения были рассмотрены меры, направленные на повышение прозрачности и эффективности бизнеса, способствуя его устойчивому развитию в целом.
Было принято решение о запуске краткосрочных образовательных программ для предпринимателей. Эти курсы будут ориентированы на развитие ключевых навыков и знаний, необходимых для успешного ведения бизнеса в соответствии с современными международными стандартами, а также целями устойчивого развития.
Стороны обсудили план дальнейших шагов в рамках сотрудничества, включая организацию дополнительных мероприятий, направленных на развитие устойчивого бизнеса и предпринимательства в регионе.