LOYIHA VA LOYIHA PORTFELINI BOSHQARISH AMALIYOTI ITALIYA TAJRIBASIDA
Bugungi kunda loyiha boshqaruvi yangi va innovatsion yo’nalish bo'lib, uning rivojlanishi uchun hukumat katta e’tibor qaratmoqda. Loyihalarni professional darajada boshqarish, birinchi navbatda, vaqt, moliya, maxsulot etkazib beruvchilar, aloqa va boshqalar bilan bog'liq masalalarni o'z ichiga qamrab olgan texnologiyadir.
Loyiha boshqaruvi sohasidagi raxbar kadrlari malakasini oshirish dasturi doirasida joriy yilning 21-27 noyabr kunlari Milan shahrida (Italiya) O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi huzuridagi Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda – Oliy maktab) va Milan texnika universiteti qoshidagi oliy biznes maktabi (MIP) tomonidan tashkil etilgan «Loyihalar va loyihalar portfelini boshqarish amaliyoti: Italiya biznes yuritish tajribasi» mavzusidagi birinchi maxsus bir haftalik kurs yakuniga yetdi.
Birinchi sinov kursi loyiha boshqaruvi asoslarini, yangi biznes vositalarini o'rganish va xalqaro tajriba asosida ishtirokchilarning professional darajasini oshirish maqsadida tashkil etilgan bo'lib, unda mamlakatimiz iqtisodiyotining turli sohalaridan 30 dan ortiq oliy darajadagi rahbar kadrlar ishtirok etdi.
Interaktiv ta'lim formati amaliy mashg’ulotlarni, nostandart biznes muammolarini hal qilish usullarini, loyihani boshqarish bo'yicha mutaxassislarning noyob tajribasini va yana ko'p narsalarni o'z ichiga oldi.
Kurs yakuni bo’yicha, ishtirokchilar quyidagilarni bilib oldilar:
- Kengaytirilgan rejalashtirish va nazoratni ishlab chiqish;
- Italiya xususiy va davlat sektori tajribasida loyihalar/dasturlar portfelini boshqarish amaliyotini tahlil qilish;
- Guruhlar tomonidan amalga oshirilgan muzokaralar strategiyasini, jarayonlarni va bajarilgan ishlarni to'g'ri taqsimlash;
- Uchrashuvlarni professional boshqarish va samarali muloqot qilish sirlari;
- Murakkab va yirik loyihalar bilan ishlash;
- Loyiha bo’yicha rahbarning malakasi va ko’nikmalarini oshirish;
- Real holatlar asosida risklarni boshqarish, muammolarini bartaraf qilish.
Dastur doirasida ishtirokchilar Milan va Kastellantsa shahrlarida joylashgan Maire Tecnimont va TENOVA kabi yirik kompaniyalarga tashrif buyurishdi.
Yuqorida nomi zikr qilingan tashkilotlar, tog ' - kon sanoati, metallurgiya, dizayn va qurilish, texnologiya litsenziyalash, energetika va neft va gaz sanoati yo’nalishlarida Italiyaning etakchi korporatsiyalaridan biri sanaladi. Tashrif davomida ishtirokchilar kompaniya faoliyati bilan tanishdilar, loyihalar/dasturlar portfelini boshqarish jarayonlarini o'rgandilar, shuningdek, qo'shimcha ravishda Italiyaning yetakchi xususiy kompaniyalari top-menejerlari ishtirokida tadbir tashkil etildi.

ПРАКТИКА УПРАВЛЕНИЯ ПРОЕКТАМИ И ПОРТФЕЛЕМ ПРОЕКТОВ НА ОПЫТЕ ИТАЛИИ
На сегодняшний день управление проектами является новой и инновационной деятельностью, развитию которого правительство придает большое значение. Профессиональное управление проектами – это, прежде всего, технологии реализации, включающие в себя вопросы, связанные со сроками, финансами, поставщиками, коммуникациями и т.д.
В рамках программы повышения квалификации управленческих кадров в области проектного управления, с 21 по 27 ноября текущего года в г. Милан (Италия) завершился первый специализированный недельный курс на тему: «Практика управления проектами и портфелем проектов: ведение бизнеса в Италии», организованный Республиканской высшей школой бизнеса и управления при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Высшая школа) и Высшей школой бизнеса при Миланском техническом университете (MIP).
Пилотный курс организован в целях изучения основ проектного управления, новых бизнес-инструментов и повышения профессионального уровня участников на основе международного опыта, в котором приняли участие более 30 руководителей высшего звена различных секторов экономики Узбекистана.
Интерактивный формат обучения включал в себя практические кейсы, методы нестандартных решений бизнес-задач, уникальный опыт экспертов в области проектного управления и многое другое.
По итогам курса, участники научились:
- Профессионально делать обзор ключевых концепций, для эффективного применения портфельного, проектного управления и анализа заинтересованных сторон;
- Разрабатывать расширенное планирование и контроль;
- Анализировать практику управления портфелем проектов/программами на опыте частного и государственного сектора Италии;
- Правильно строить стратегии переговоров, процессы и реальные кейсы, выполняемые группами;
- Профессионально управлять встречами и проводить эффективную коммуникацию;
- Работать сложными и крупными проектами;
- Навыкам и компетенциям руководителя проекта;
- решать задачи по риск-менеджменту, на основе реальных кейсов.
В ходе программы участники посетили такие крупные компании как TENOVA, расположенный в г. Кастелланца и Maire Tecnimont, расположенный в г. Милан.
Они являются одними из ведущих корпораций Италии, в горнодобывающей отрасли, металлургии, проектирования и строительства, лицензирования технологий, энергетики и нефтегазовый отрасли. Во время визита, участники ознакомились с деятельностью компаний, изучили процессы управления портфелем проектов/программами, а также дополнительно, было организовано мероприятие с участием топ-менеджеров ведущих частных компаний Италии.
В заключительный день, прошла официальная церемония награждения и выдача сертификатов об успешном прохождении курса.