O‘zbekistonda kapital bozorining rivojlanishi: muammolar va istiqbollar
9 yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Oʻzbekistonda kapital bozorining rivojlanishi: muammolar va istiqbollar” mavzusida qiziqarli ma'ruza boʻlib oʻtdi.
Ma'ruzachi — “Toshkent” Respublika fond birjasi boshqaruvi raisi Georgiy Paresishvili. U Oʻzbekistonda kapital bozori faoliyatining asosiy jihatlari haqida gapirdi.
Tadbir ishtirokchilarga Oʻzbekistondagi dinamik moliya va sarmoya olami bilan yaqindan tanishish uchun imkoniyatlar taqdim etadi. Ma'ruza quyidagi asosiy mavzularni qamrab oldi:
• Oʻzbekiston iqtisodiyotida kapital bozorining rivojlanish funksiyalari va oʻrni;
• Kapital bozorining rivojlanishiga ta'sir etuvchi asosiy omillar;
• Kapital bozorining kelajagini shakllantiruvchi vositalar va innovasiyalar;
• Investorlar va tadbirkorlar duch keladigan imkoniyatlar va muammolar.
Georgiy Paresishvili Oʻzbekistonda kapital bozori faoliyatining asosiy jihatlariga batafsil toʻxtalib oʻtib, iqtisodiyotning ushbu segmenti duch kelayotgan muammolarga e'tibor qaratdi. Shuningdek, kapital bozorini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi, bu respublikadagi mavjud iqtisodiy vaziyatni hisobga olinganda dolzarb masaladir.
Ma'ruza interaktiv shaklda tashkil etilgan boʻlib, ishtirokchilarga savollar berish hamda moliya va sarmoyalar olamiga chuqurroq kirib borish, shuningdek, moliyaviy menejment va sarmoya koʻnikmalarini rivojlantirish imkonini taqdim etdi.
Bunday tadbirlar talabalar hamda ishtirokchilarimizga Oʻzbekistondagi moliya va sarmoyaning murakkab jihatlarini yaxshiroq tushunishga yordam beradi.

Development of the Capital Market in Uzbekistan: Challenges and Prospects
On January 19 of the current year, at the Graduate School of Business and Entrepreneurship, under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, held a captivating lecture on the topic "Development of the Capital Market in Uzbekistan: Challenges and Prospects."
The guest lecturer for the event was Mr. Georgiy Paresishvili, Chairman of the Board of the Republican Stock Exchange "Tashkent". He shared insights into the key aspects of the functioning of the capital market in Uzbekistan.
The event provided participants with a unique opportunity to gain a deeper understanding of the dynamic world of finance and investments in Uzbekistan. The lecture covered the following key topics:
• The functions and role of the capital market in the economy of Uzbekistan.
• The main factors influencing the development of the capital market.
• Instruments and innovations shaping the future of the capital market.
• Opportunities and challenges faced by investors and entrepreneurs.
Georgiy Paresishvili thoroughly illuminated the key aspects of the capital market's operation in Uzbekistan, highlighting the challenges and issues confronting this segment of the economy. He also discussed the prospects for the development of the capital market, which is particularly relevant in light of the current economic situation in the Republic.
The lecture was organized in an interactive format, allowing participants to ask questions and delve deeper into the world of finance and investments, while developing skills in managing financial resources and investments.
Such events assist our students and participants in gaining a better grasp of the intricate facets of finance and investments in Uzbekistan.