O‘zbekistonda kapital bozorining rivojlanishi: muammolar va istiqbollar
9 yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Oʻzbekistonda kapital bozorining rivojlanishi: muammolar va istiqbollar” mavzusida qiziqarli ma'ruza boʻlib oʻtdi.
Ma'ruzachi — “Toshkent” Respublika fond birjasi boshqaruvi raisi Georgiy Paresishvili. U Oʻzbekistonda kapital bozori faoliyatining asosiy jihatlari haqida gapirdi.
Tadbir ishtirokchilarga Oʻzbekistondagi dinamik moliya va sarmoya olami bilan yaqindan tanishish uchun imkoniyatlar taqdim etadi. Ma'ruza quyidagi asosiy mavzularni qamrab oldi:
• Oʻzbekiston iqtisodiyotida kapital bozorining rivojlanish funksiyalari va oʻrni;
• Kapital bozorining rivojlanishiga ta'sir etuvchi asosiy omillar;
• Kapital bozorining kelajagini shakllantiruvchi vositalar va innovasiyalar;
• Investorlar va tadbirkorlar duch keladigan imkoniyatlar va muammolar.
Georgiy Paresishvili Oʻzbekistonda kapital bozori faoliyatining asosiy jihatlariga batafsil toʻxtalib oʻtib, iqtisodiyotning ushbu segmenti duch kelayotgan muammolarga e'tibor qaratdi. Shuningdek, kapital bozorini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi, bu respublikadagi mavjud iqtisodiy vaziyatni hisobga olinganda dolzarb masaladir.
Ma'ruza interaktiv shaklda tashkil etilgan boʻlib, ishtirokchilarga savollar berish hamda moliya va sarmoyalar olamiga chuqurroq kirib borish, shuningdek, moliyaviy menejment va sarmoya koʻnikmalarini rivojlantirish imkonini taqdim etdi.
Bunday tadbirlar talabalar hamda ishtirokchilarimizga Oʻzbekistondagi moliya va sarmoyaning murakkab jihatlarini yaxshiroq tushunishga yordam beradi.

Развитие рынка капитала в Узбекистане: вызовы и перспективы
19 января текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства, при Кабинете Министров Республики Узбекистана, состоялась лекция на тему "Развитие рынка капитала в Узбекистане: вызовы и перспективы".
Спикером лекции стал Георгий Паресишвили, председатель правления Республиканской фондовой биржи "Тошкент". Он рассказал о ключевых аспектах функционирования рынка капитала в Узбекистане.
Мероприятие предоставило участникам уникальную возможность ближе познакомиться с динамичным миром финансов и инвестиций в Узбекистане. В рамках лекции были затронуты следующие ключевые темы:
-Функции развития и роль рынка капитала в экономике Узбекистана.
-Основные факторы, влияющие на развитие рынка капитала.
-Инструменты и инновации, формирующие будущее рынка капитала.
-Возможности и вызовы, с которыми сталкиваются инвесторы и предприниматели.
Георгий Паресишвили подробно осветил ключевые аспекты функционирования рынка капитала в Узбекистане и выделил вызовы и проблемы, с которыми этот сегмент экономики сталкивается. Он также обсудил перспективы развития рынка капитала, что оказалось особенно актуальным в свете текущей экономической обстановки в Республике.
Лекция была организована в интерактивном формате, что предоставило участникам возможность задавать вопросы и более глубоко погрузиться в мир финансов и инвестиций, а также развивать навыки управления финансовыми ресурсами и инвестирования.
Такие мероприятия помогают нашим студентам и участникам лучше понимать сложные аспекты финансов и инвестиций в Узбекистане.