Joriy yil 9-dekabr kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi (keyingi o'rinlarda - Oliy maktab) delegatsiyasining navbatdagi tashrifi Buyuk Britaniyaning yetakchi oliy o'quv yurtlaridan biriga bo’ldi. Bu safar Oliy maktab vakillari Starklayd universitetiga (University of Strathclyde) bo’lishdi. Ushbu dargoh Glazgo shahridagi (Buyuk Britaniya) Shotlandiya tadqiqot universiteti xisoblanib, Shotlandiyada uchinchi yirik universitet sanaladi.
Uchrashuv doirasida tinglovchilar va professor-o'qituvchilarning ilmiy-tadqiqot ishlari sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, tinglovchilar bilan o’zaro almashuv dasturlarini ishlab chiqish, boshqaruv kadrlar uchun qisqa muddatli qo'shma kurslarni tashkil etish va joriy etish, qo'shma ta'lim dasturlari va boshqa ilmiy-ta'limiy masalalar bo’yicha ustvur yo’nalishlar belgilab olindi.
Starklayd universiteti 1796 yilda tashkil etilgan va 1964 yilda Buyuk Britaniyaning birinchi texnologiya universiteti bo’lgan. U uchta fakultet (muhandislik,gumanitar va ijtimoiy fanlar, tabiiy fanlar) va biznes maktablarini o'z ichiga oladi. Bu yerda yuzdan ortiq mamlakatdan talabalar tahsil olishadi. Universitet biznes maktabi britaniyaning top-10-ga, shuningdek, jahon biznes maktablarining 1% (Shotlandiyada yagona) va nufuzli uchta akkreditatsiya AACSB, EQUIS, AMBA ni olgan dunyoning etakchi biznes maktablaridan biri sanaladi.

ВИЗИТ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ ВЫСШЕЙ ШКОЛЫ В ВЕЛИКОБРИТАНИЮ: ОПЕРЕЖАЯ ОЖИДАНИЯ
9 декабря 2019 года, прошла рабочая встреча делегации Республиканской высшей школы бизнеса и управления (далее – Высшая школа) с очередным и одним из ведущих вузов Великобритании. На этот раз представители Высшей школы посетили Университет Стратклайда (University of Strathclyde) — шотландский исследовательский университет в Глазго, Великобритания. Он является третьим по величине университетом в Шотландии.
Это была первая, стартовая, встреча представителей двух вузов, которая прошла весьма продуктивно. В рамках встречи были определены приоритетные направления развития, организация взаимодействия в сфере научно-исследовательской работы студентов и профессорско-преподавательского состава, а также обсудили реализацию программы по обмену студентов, разработку краткосрочных курсов для топ менеджеров в сфере управления, совместные образовательные программы и многое другое.
Университет Стратклайда основан в 1796 году и в 1964 году стал первым в Великобритании технологическим университетом. Он включает в себя три факультета (инженерный, гуманитарных и социальных наук, естественных наук) и бизнес-школу. Здесь обучаются студенты из более чем ста стран. Университетская бизнес-школа входит в британский топ-10, а также в 1 % мировых бизнес-школ (единственная в Шотландии), имеющих тройную аккредитацию: AACSB International, EQUIS и AMBA.