Osiyo taraqqiyot banki delegatsiyasining Biznes va tadbirkorlik oliy maktabiga tashrifi
2024-yilning 17-oktyabr kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida direktor o‘rinbosari Mirkomil Odilov boshchiligida Osiyo taraqqiyot banki (OTB) Markaziy va G‘arbiy Osiyo mintaqasida operatsiyalarni muvofiqlashtirish bo‘yicha bosh mutaxassisi Shayista Husayn xonim boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv korporativ sektor va davlat xizmatlari uchun malakali mutaxassislarni tayyorlashga ularni kasbiy salohiyatni oshirish va ta’lim dasturlarini hamkorlik orqali rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi. Oliy maktab direktor o‘rinbosari Mirkomil Odilov so‘nggi yillarda faol rivojlanib borayotgan OTB bilan yaqin hamkorlik muhimligini ta’kidladi.
Uchrashuvda Oliy maktab davlat sektori uchun kadrlar tayyorlash bo‘yicha yetakchi muassasalardan biri ekanligi alohida ta’kidlandi. Oliy maktab JICA, GIZ va Fransiya taraqqiyot agentligi (AFD) kabi xalqaro tashkilotlar bilan faol hamkorlik qilishi va iqtisodiyotning turli sohalarida menejerlarni tayyorlash bo‘yicha o‘z dasturlarini ishlab chiqishda davom etmoqda.
Shuningdek, yig‘ilishda loyiha boshqaruvi kurslarini PMI va FIDIC kabi xalqaro standartlar va tashkilotlar talablariga moslashtirish muhimligi ko‘rib chiqildi. Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni davom ettirishga, shu jumladan O‘zbekistonda tadbirkorlikni yanada rivojlantirish hamda kadrlar tayyorlashga qaratilgan treninglar va ta’lim dasturlarini tashkil etish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.
Ma’lumot uchun, Osiyo taraqqiyot banki (OTB) 1966 yilda tashkil etilgan, bosh qarorgohi Manilada (Filippin) joylashgan yetakchi xalqaro moliyaviy tashkilotlardan biridir. OTB 68 ta davlatni, shu jumladan 49 ta mintaqaviy va 19 ta Yevropa mamlakatlarini hamda AQShni birlashtiradi. Bankning eng yirik aksiyadorlari Yaponiya va AQShdir.
O‘zbekiston 1995 yilda OTBga a’zo bo‘lgan, bankning mamlakatdagi vakolatxonasi 1998 yilda ochilgan. O‘sha paytdan beri OTB O‘zbekistonga iqtisodiyotning turli tarmoqlarida 73 ta loyihani amalga oshirish uchun katta miqdorda sarmoya kiritdi. Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari qatoriga infratuzilmani rivojlantirish, kichik biznes va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yashil iqtisodiyot mexanizmlarini joriy etish, shuningdek, davlat va xususiy sheriklikni mustahkamlash kiradi.

Визит делегации Азиатского банка развития в Высшую школу бизнеса и предпринимательства
17 октября 2024 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства состоялась встреча руководства Высшей школы бизнеса в лице заместителя директора Миркомила Адилова с делегацией Азиатского банка развития (АБР), возглавляемой главным специалистом по операционным вопросам Координации операций в регионе Центральной и Западной Азии г-жой Шайистой Хуссейн.
Встреча была посвящена вопросам сотрудничества в области развития образовательных программ, направленных на улучшение знаний и навыков, а также подготовку квалифицированных специалистов в сфере государственного и корпоративного управления.
В ходе встречи обсуждались вопросы подготовки высококвалифицированных специалистов для корпоративного сектора и госслужбы. Миркомил Адилов, заместитель директора Высшей школы бизнеса, подчеркнул значимость тесного сотрудничества с АБР, которое активно развивается в последние годы.
В ходе встречи была подчеркнута роль Высшей школы бизнеса как одного из ведущих учреждений по подготовке кадров для государственного сектора. Высшая школа активно сотрудничает с международными организациями, такими как JICA, GIZ и Французское агентство развития (AFD), и продолжает развивать свои программы для подготовки управленцев в различных секторах экономики.
Также на встрече была обсуждена возможность адаптирования Высшей школой бизнеса курсов, к примеру, по обучению проектному управлению с учетом требованиям заказчика, а также спецификой деятельности АБР или Всемирного банка, а также требований FIDIC.
В завершение встречи стороны выразили готовность продолжать сотрудничество, в том числе в организации тренингов и образовательных программ, направленных на дальнейшее развитие предпринимательства и кадровой подготовки в Узбекистане.
Для справки: Азиатский банк развития (АБР) — одна из ведущих международных финансовых организаций, учреждённая в 1966 году, с штаб-квартирой в Маниле (Филиппины). АБР объединяет 68 стран, в том числе 49 региональных стран и 19 стран из Европы, а также США. Крупнейшими акционерами банка являются Япония и США.
Узбекистан стал членом АБР в 1995 году, а представительство банка в стране было открыто в 1998 году. С того времени АБР оказали Узбекистану значительные инвестиции, на реализацию 73 проектов в различных секторах экономики. Основные направления сотрудничества включают развитие инфраструктуры, поддержку малого бизнеса и предпринимательства, внедрение механизмов «зеленой» экономики, а также укрепление государственных и частных партнёрств.