"Korporativ boshqaruvning zamonaviy mexanizmlari va tamoyillari" mazusidagi qisqa muddatli o‘quv kursi davom etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 29 noyabrdagi 679 sonli Qarorining ijrosini tam'minlash borasida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida  "Korporativ boshqaruvning zamonaviy mexanizmlari va tamoyillari" mazusidagi qisqa muddatli o‘quv kursi 10 apreldan boshlanib, ayni damlarda ushbu o‘quv kursini O‘zbekistonda aynan korporativ boshqaruv sohasida taniqli olim iqtsodiyot fanlari doktori professor Suyunov Dilmurod Xolmuradovich boshlab berdi va darslarni samarali olib bormoqda.
Ko‘p yillik yuqori tajribaga ega bo‘lgan Professor D.X.Suyunov  tomonidan olib borilayotgan darslar ayni damda jaxon iqtisodiyotning globallashuv davrda korporativ boshqaruvning ilg‘or xorijiy modellari andozasidan foydalanib, mamlakatmizda olib  borilayotgan islohotlar, amaliyotda  sodir bo‘layotgan korporativ holatlar, muammolar va ularni ilmiy asoslangan yondashuvlar orqali yechimini topish yo‘llari bo‘yicha olib borilmoqda.
Bugungi kundagi korporativ boshqaruvning samaradorilgini oshirishda Kuzatuv kengashining roli, fidusiar majburiyatlari, vakolatlari va javobgarligi, tashabuskorligi va ma'suliyatini oshirish  bo‘yicha ustozlar tomonidan ilmiy taklif va tavsiyalar berilyapti. Ushbu qisqa muddatli o‘quv kursida aksiyadorlik jamiyatlari va boshqa korxonalarning  raxbarlari, rahbar o‘rinbosarlari va  mutaxassislari qatnashmoqda.
Darslarning zamonaviy pedagogik texnologiyalar usulida hamda tinglovchilar talabidan kelib chiqib, onlayn va oflayn ko‘rinishida, interaktiv shaklda o‘tilishdan barcha tinglovchilar minatdor. Tinglovchilar o‘qish yakunida test topshirib Oliy maktabning sertifikatini oladilar va "Korporativ boshqauvchi malaka attestati"ni olishga davogor bo‘ladilar. Dars jarayonlari  davom qilinmoqda.

Продолжается краткосрочный обучающий курс «Современные механизмы и принципы корпоративного управления».
В целях обеспечения реализации Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №679 от 29 ноября 2022 года, в Высшей школе Бизнеса и предпринимательства с 10 апреля текущего года начался краткосрочный курс обучения на тему «Современные механизмы и принципы корпоративного управления».
Занятие проводятся профессором Д.Х.Суюновым, имеющим многолетний высокий опыт. Он использует модели передовых зарубежных стран и компаний в области корпоративного управления. Важно отметить что, в период глобализации мировой экономики и предстоящей  реформе в нашей стране, очень важно нахождения решения проблем корпоративных ситуаций, подход на путях решений с помощю  практики и на основании научных анализов.
Даны научные предложения и рекомендации преподавателей по повышению эффективности современного корпоративного управления, роли Наблюдательного совета, фидуциарных обязанностей, полномочий и ответственности, инициативы и ответственности. В краткосрочном курсе  обучения принимают участие руководители, заместители руководителей и специалисты акционерных обществ и других предприятий.
Всем слушателям было интересно, что занятия проводятся  интерактивно, с использованием современных педагогических технологий и исходя из потребностей слушателей в онлайн и офлайн режиме. По окончании обучения студенты проходят тестирование и получают сертификат Высшей школы и подают заявку на получение «Квалификационного сертификата корпоративного менеджера». Занятие по курсу  продолжаются.