Sog‘liqni saqlash sohasidagi startap loyihalar taqdimoti o‘tkazildi
2024-yil 8-oktyabr kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi tomonidan Toshkent tibbiyot akademiyasi ishtirokida “Startup Evaluation: HealthTech Series” loyihasi doirasida sog‘liqni saqlash sohasida yosh startap tashabbuskorlarining startap loyihalari taqdimoti o‘tkazildi.
Tadbirda Toshkent tibbiyot akademiyasi talabalari va tadqiqotchilari respublikada sog‘liqni saqlash kelajagini rivojlantirishga qaratilgan startap loyihalarini taqdim etdilar. Tadbirda kasalliklarni zamonaviy davolashni tashkil etish, tibbiy xizmatlardan foydalanish bo‘yicha elektron platformalar, dori-darmonlardan foydalanish bo‘yicha mobil ilovalarni yaratish, tibbiyot yo‘nalishidagi mutaxassislarni tayyorlash va o‘qitish jarayonini takomillashtirish bo‘yicha ta’lim loyihalari, shuningdek, atrof-muhitni muhofaza qilishga qaratilgan
12 ta startap loyihalar taqdim etildi.
Startap tashabbuskorlari Innovatsiyalarni joriy etish va texnologiyalar transferi milliy ofisi, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti, “ASTRUM IT” akademiyasi, Toshkent tibbiyot akademiyasi, Germaniyaning Kyoln Media, kommunikatsiya va boshqaruv sohasida amaliy fanlar universiteti (HMKW) va Oliy biznes maktabi kabi tashkilotlarining yetakchi biznes maslahatchilari, professorlar va soha mutaxassislaridan mentorlik maslahatlari, tavsiyalari va biznes yechimlarini olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Startap loyihalar muhokamasi davomida ishtirokchilar respublikada sog‘liqni saqlash sohasini rivojlantirish va tibbiy xizmatlarning ommabopligi va yuqori sifatini ta’minlash uchun sun’iy intellekt, buyumlar interneti, dasturiy yechimlar, shuningdek, katta ma’lumotlarni qo‘llagan holda innovatsion texnologiyalarni yanada joriy etish muhimligini ta’kidladilar.
Xususan, xorijiy ekspert Martin Bekkenkamp Germaniyaning Kyoln Media, kommunikatsiya va boshqaruv sohasida amaliy fanlar universiteti (HMKW) professori e’tirof etishicha, sog‘liqni saqlash va tibbiy texnologiyalar sohasidagi startaplar O‘zbekiston tibbiyot infratuzilmasini rivojlantirishga salmoqli hissa qo‘shishi mumkin. Bunday tadbirlarni o‘tkazish talabalar va yosh mutaxassislar o‘rtasida tadbirkorlik faolligini rag‘batlantirishga yordam beradi, ularni tibbiy xizmatlar sifatini sezilarli darajada yaxshilashi va sog‘liqni saqlashning ommabopligini oshirishi mumkin bo‘lgan yangi loyihalarni yaratishga ilhomlantiradi.
Tadbir yakunida ekspertlar startap loyihalarni yaratish bo‘yicha qimmatli biznes maslahatlari va o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar hamda loyihalar tashabbuskorlari bilan ularning startaplarini amalga oshirishni yanada qo‘llab-quvvatlashda hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Проведена презентация стартап проектов в сфере здравоохранения
8 октября 2024 года Высшая школа бизнеса и предпринимательства при участии Ташкентской медицинской академии в рамках проекта «Startup Evaluation: HealthTech Series» провела мероприятие по презентации стартап-проектов молодых инициаторов в сфере здравоохранения.
На мероприятии студенты и исследователи Ташкентской медицинской академии представили свои стартап-проекты, направленные на развитие будущего здравоохранения в республике. Были презентованы 12 стартапов в таких областях, как организация современного лечения заболеваний, создание электронных платформ для доступа к медицинским услугам, разработка мобильных приложений для использования лекарственных средств, образовательные проекты по улучшению подготовки специалистов медицинского направления, а также проекты, направленные на защиту окружающей среды.
Инициаторы стартапов получили менторские советы, рекомендации и бизнес-решения от ведущих бизнес-консультантов, профессоров и отраслевых экспертов из таких организаций, как Национальный офис внедрения инноваций и трансфера технологий, Ташкентский государственный экономический университет, Академия «ASTRUM IT», Ташкентская медицинская академия Кёльнский университет прикладных наук в области СМИ, коммуникации и менеджмента (HMKW), Германия и Высшая школа бизнеса.
В ходе обсуждения стартапов участники отметили важность дальнейшего внедрения инновационных технологий, таких как искусственный интеллект, Интернет вещей, программные решения и большие данные, для развития сферы здравоохранения и обеспечения доступности и высокого качества медицинских услуг в республике.
В частности, зарубежный эксперт Мартин Бекенкамп, профессор Кёльнского университета прикладных наук в области медиа, коммуникации и управления (HMKW), подчеркнул, что стартапы в сфере здравоохранения и медицинских технологий способны внести значительный вклад в развитие медицинской инфраструктуры Узбекистана. По его словам, проведение подобных мероприятий стимулирует предпринимательскую активность среди студентов и молодых специалистов, вдохновляя их на создание новых проектов, которые могут значительно улучшить качество медицинских услуг и повысить доступность здравоохранения.
В завершение мероприятия эксперты поделились ценными бизнес-советами и опытом создания стартапов, а также выразили готовность к дальнейшему сотрудничеству и поддержке инициаторов в реализации их проектов.