Yamagata oliygohining tadbirkorlikka o‘qitish va tadqiqotlar markazi vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 14-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi biznes va tadbirkorlik oliy maktabida Yamagata oliygohining (Yaponiya) tadbirkorlikka o‘qitish va tadqiqotlar markazi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbirda direktorning moliyaviy-iqtisodiy masalalari bo‘yicha o‘rinbosari – Mirkomil Adilov, MBA kafedrasi mudiri – Dilmurod Suyunov, Biznes-inkubator va startap loyihalar bilan ishlash markazi rahbari – G‘ofurjon Usmonov, “Yashil iqtisodiyotni rivojlantirish va joriy etish” loyiha ofisi bo‘lim boshlig‘i – Rustam G‘ulomov, xalqaro aloqalar bo‘lim boshlig‘i – Aziza Muxamadiyeva, shuningdek, tadbirkorlikka  o‘qitish va tadqiqotlar markazi direktori – Tadashi Onodera, direktor o‘rinbosari – Tatsuhito Sugaoi hamda markazning O‘zbekistondagi vakili Dilafruz Ikramova ishtirok etdi.
Uchrashuvda tomonlar biznes-inkubatorlar va startap loyihalarni rivojlantirish, Oliy maktab xodimlari va professor-o‘qituvchilari, shuningdek, hokim oʻrinbosarlari uchun yangi biznesni tashkil etish va rivojlantirish ko‘nikmalarini qo‘llab-quvvatlash va o‘qitishni tashkil etish masalalarini muhokama qildilar.
Qo‘shma dastur asosida ta’lim dasturlarini hamda o‘quv kurslarini ishlab chiqish uchun Yaponiyadan professor-o‘qituvchilar va mutaxassislarni jalb etish masalalari ko‘rib chiqildi. Yaponiya tomoni Oliy maktabni faoliyati va o‘qitish jarayoniga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha qoʻshma dasturlarni amalga oshirish, biznes va startap loyihalarni ilgari surish, shuningdek, yakuniy muzokaralar asosida kelgusidagi hamkorlik yoʻnalishlarini muhokama qilish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Встреча с представителями Центра обучения и исследования предпринимательства Университета Ямагата
14 ноября текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства, при Кабинете Министров Республики Узбекистан, состоялась встреча с представителями Центра обучения и исследования предпринимательства Университета Ямагата (Япония).
На встрече присутствовали следующие участники: заместитель директора по финансово-экономическим вопросам - Миркомил Адилов, заведующий кафедрой MBA - Дильмурод Суюнов, руководитель центра по работе с бизнес-инкубатором и стартап-проектами - Гофуржон Усманов, начальник отдела проектного офиса «Продвижение и внедрение зеленой экономики» - Рустам Гулямов, начальник отдела международных связей - Азиза Мухамадиева, а также директор центра обучения и исследования предпринимательства - Тадаши Онодэра, заместитель директора - Тацухито Сугаои и представитель центра в Узбекистане - Дилафруз Икрамова.
В рамках встречи стороны обсудили вопросы развития бизнес-инкубаторов и стартап-проектов, возможность организации курсов по развитию предпринимательства для сотрудников и профессорско-преподавательского состава Высшей школы, а также помощников хокимов по организации поддержки и обучению навыкам создания и развития нового бизнеса.
Было обсуждено привлечение профессоров и экспертов из Японии для разработки образовательных программ и организации обучающих курсов на основе совместной программы. Японская сторона также проявила интерес к учебным курсам и учебному процессу Высшей школы.
Результатом встречи стало достижение соглашения о реализации совместных программ, продвижении бизнеса и стартап-проектов, а также обсуждении направления дальнейшего сотрудничества на основе итоговых переговоров.