“Aholini (yoshlar va xotin-qizlarni) tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitish” mavzusidagi qisqa muddatli o‘quv kursi bo‘lib o‘tdi.
2024-yil 7-11-oktabr kunlari Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Aholini (yoshlar va xotin-qizlarni) tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitish” mavzusidagi qisqa muddatli o‘quv kursi tashkil etildi. Ushbu kursda, O‘zbekiston Nogironlar Assotsiatsiyasi tomonidan 50 nafar tinglovchilar ishtirok etishdi.
Mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish orqali xalqning turmush darajasini yaxshilash, aholining real daromadlarini oshirish bugungi kunning ustuvor vazifalaridan biri hisoblanadi.
Shu bois Respublikamizda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratilmoqda va bu ishlar o‘zining ijobiy natijalarini bermoqda.
Ma’lumot uchun: Аholini tadbirkorlikka jalb qilish, xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilanganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «Yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish dasturlarini samarali amalga oshirish hamda ularning tadbirkorlik faoliyati uchun mikrokreditlar ajratish chora-tadbirlari to‘g‘risida» 2021-yil 22-iyundagi 388-son qaroriga kiritilayotgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar qisqa muddatli o‘quv kurslarini tashkil etishga asos bo`ldi.
Shu bilan birga, kursning asosiy maqsadlaridan biri aholining tadbirkorlikka qiziqishi bo‘lgan qatlamlarida (yoshlar va xotin-qizlar) biznes nazariyasi va amaliyotini o‘rgatish orqali tadbirkorlik kompetensiyalarini shakllantirishdir.
Kurs davomida tinglovchilar quyidagi mavzularda malaka oshirishdi:
• Yangi korxonani tashkil etish va uni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish kompetensiyasi;
• O‘z tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ya olish kompetensiyasi;
• Biznes-rejasini ishlab chiqishni, kichik korxonani boshqara olish kompetensiyasi;
• Xodimlarni tanlash va ularni boshqarish kompetensiyasi;
• Soliq imtiyozlaridan foydalangan holda o‘z tadbirkorlik faoliyatini yurita olish kompetensiyasi.
Kurs yakunida tinglovchilar tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirishga qaratilgan barcha qonuniy va me’yoriy hujjatlar yuzasidan bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishdi hamda ularga sertifikatlar taqdim etildi.

Состоялся краткосрочный учебный курс на тему «Обучение навыкам предпринимательства населения (молодежи и женщин)»
С 26 по 30 августа текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан был организован краткосрочный учебный курс на тему «Обучение навыкам предпринимательства населения (молодежи и женщин)». В этом курсе приняли участие 50 слушателей от Ассоциации инвалидов Узбекистана.
Повышение уровня жизни населения, рост реальных доходов через развитие малого бизнеса и частного предпринимательства — одна из приоритетных задач на сегодняшний день. Поэтому в республике создаются благоприятные условия для развития предпринимательства, и эта работа уже приносит положительные результаты.
Для справки: в связи с принятием дополнительных мер по улучшению системы обучения населения предпринимательству, а также профессиональным навыкам и предпринимательству женщин, на основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №388 от 22 июня 2021 года «О мерах по эффективной реализации программ профессионального обучения молодежи и женщин, а также предоставлению микрокредитов для их предпринимательской деятельности» были внесены изменения и дополнения, ставшие основой для организации краткосрочных учебных курсов.
В данном мероприятии приняли участие 25 слушателей от Ассоциации инвалидов Узбекистана. Развитие малого бизнеса и частного предпринимательства для улучшения жизненного уровня населения и увеличения реальных доходов является одной из приоритетных задач сегодняшнего дня. Поэтому в нашей стране создаются благоприятные условия для развития предпринимательства, и эта работа приносит положительные результаты.
Основной целью курса также было развитие предпринимательских компетенций у молодежи и женщин, заинтересованных в предпринимательстве, путем обучения бизнес-теории и практики.
В ходе курса слушатели повысили квалификацию по следующим темам:
• Компетенции по созданию нового предприятия и его государственной регистрации;
• Компетенции по организации и ведению собственного предпринимательского дела;
• Компетенции по разработке бизнес-плана и управлению малым предприятием;
• Компетенции по подбору и управлению персоналом;
• Компетенции по ведению предпринимательской деятельности с использованием налоговых льгот.
По окончании курса слушатели приобрели знания и навыки по всем правовым и нормативным документам, необходимым для осуществления предпринимательской деятельности.