Gruziya biznes delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2023-yil 7-dekabr kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida Gruziya biznes delegatsiya vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligini (USAID) Gruziyadagi vakolatxonasining Biznes dasturlar bo‘yicha rahbari Rati Andjaparidze, “Gruziya Banki” AJ Xizmatlar departamenti bosh menejeri Olga Nakashidze, Gruziyaning boshqaruv, loyiha, moliya konsaltingi, axborot texnologiyalari, innovatsion biznes xizmatlar va startaplarni qo‘llab-quvvatlash sohalaridagi 10 ta kompaniya vakillari, O‘zbekiston tomonidan Oliy maktabining professor-o‘qituvchilari, tegishli bo‘lim boshliqlari hamda mahalliy tadbirkorlik subyektlari vakillari ishtirok etdilar.
Tadbir davomida Gruziya biznes delegatsiyasiga Oliy maktabning MBA dasturlari, magistrlarni tayyorlash bo‘yicha ta’lim yo‘nalishlari va innovatsion tadbirkorlik, startap tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash hamda yashil iqtisodiyotni barpo etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida taqdimot o‘tkazildi.
Uchrashuvda Gruziya biznes delegatsiyasi va O‘zbekiston kompaniyalari tomonidan biznes xizmatlar sohasidagi hamkorlik takliflari yuzasidan qisqacha tanishtiruv bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, Oliy maktab bilan Gruziya kompaniyalari o‘rtasida biznes ta’lim, yashil texnologiyalar, innovatsion tadbirkorlik hamda startap tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash borasida hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha aniq takliflar ko‘rib chiqildi.
Bunda Gruziya biznes delegatsiyasi bir qator yo‘nalishlarda o‘zaro hamkorlik qilishga tayyorliklari bo‘yicha takliflar bildirdilar:
-Oliy maktab tinglovchilari uchun Gruziyaning yetakchi kompaniyalari rahbarlarini mehmon ma’ruzachi sifatida biznesning dolzarb masalalari bo‘yicha taqdimotlar o‘tkazish;
-Oliy maktabda innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish, yashil texnologiyalarni joriy etishga oid bilimlar bilan Gruziya tajribasini o‘rtoqlashish bo‘yicha birgalikda mahorat darslari, tadbirlar va konferensiyalar tashkil etish;
-Oliy maktabda loyiha va korporativ boshqaruv kurslari bo‘yicha qisqa muddatli kurslarni Gruziya tajribasi asosida yanada takomillashtirish;
-Gruziya yetakchi kompaniyalari bilan birgalikda O‘zbekistonda startap ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha tadbirlar va o‘quv dasturlarini ishlab chiqish;
-O‘zbekistondagi startap loyihalarini Gruziya va boshqa xorijiy davlatlarda keng tanitish, istiqbolli loyihalar uchun gruzin investorlarni jalb qilish taklif etildi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston va Gruziya ishbilarmon doira vakillari o‘rtasida “B2B” formatida muzokaralar o‘tkazilib, tomonlar uchun o‘zaro manfaatli bo‘lgan yo‘nalishlarda hamkorlik qilish masalalari belgilab olindi.

Состоялась встреча с бизнес-делегацией Грузии
7 декабря 2023 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства состоялась встреча с представителями бизнес-делегации Грузии. На встрече с Грузинской стороны присутствовали руководитель бизнес-программ Агентства США по международному развитию (USAID) в Грузии Рати Анджапаридзе, генеральный директор департамента услуг АО «Банк Грузии» Ольга Накашидзе и представители 10 ведущих компаний Грузии, в сфере бизнес консалтинга, проектного финансирования, информационно-коммуникационных технологий, инновационного бизнеса, а также поддержки стартап проектов.
На встрече с узбекской стороны также приняли участие профессорско-преподавательский состав и руководители подразделений Высшей школы бизнеса и предпринимательства, а также представители местных субъектов бизнеса, занимающихся в сфере ИКТ, финансового, бизнес консалтинга и программного обеспечения.
В ходе мероприятия для бизнес делегации Грузии была представлена презентация о Программах MBA и магистерских направлениях обучения Высшей школы бизнеса, а также о проводимой работе в развитии инновационного предпринимательства, поддержки стартап инициатив и внедрения зеленых технологий в экономику республики.
На встрече состоялась краткая презентация деятельности о предоставляемых услугах грузинских компаний, а также встречные предложения узбекских компаний по совместному сотрудничеству.
В ходе мероприятия были обсуждены предложения по развитию сотрудничества между Высшей школой бизнеса и грузинскими компаниями в области бизнес образования, развития зеленых технологий, поддержки инновационного предпринимательства и организации совместных проектов в сфере стартапов.
В частности, Высшей школой бизнеса были предложены для совместного сотрудничества следующие направления:
- проведение гостевых презентаций для слушателей Высшей школы бизнеса по актуальным вопросам развития бизнеса с участием руководителей ведущих компаний Грузии в качестве приглашенных лекторов;
- организация совместных мастер-классов, мероприятий и конференций по развитию инновационного предпринимательства, а также обмен опытом по внедрению зеленых технологий в Высшей школе бизнеса;
- совершенствование краткосрочных курсов по проектному и корпоративному управлению в Высшей школе бизнеса на основе опыта Грузии;
- проработка и организация деловых мероприятий и образовательных программ по развитию стартап-экосистемы в Узбекистане совместно с ведущими грузинскими компаниями;
- продвижение узбекских стартап-проектов в Грузии для привлечения потенциальных инвесторов в перспективные проекты в Узбекистане.
По итогам мероприятия состоялись переговоры в формате «В2В» между представителями деловых кругов Узбекистана и Грузии, на котором предприниматели двух стран определили перспективные направления сотрудничества, представляющих взаимный интерес для сторон.