O'RTA SHAHAR XOKIMLARI VA O'RINBOSARLARI UCHUN MASOFAVIY KURS
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida 2020 yil 8 iyul kuni kengaytirilgan tarzda o'tkazilgan videoselektor yig'ilishining 51-sonli bayoni 19-bandi 2-xatboshisi ijrosini ta'minlash maqsadida, O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy tarraqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi (keyingi o'rinlarda - Oliy maktab) tomonidan o'rta shahar xokimlari va ularning o'rinbosarlari, hamda boshqa davlat idoralari rahbarlari uchun qisqa-muddatli masofaviy kurs tashkil qilinmoqda.
O'quv kursi 3-6 noyabr kunlari Oliy maktab, Birlashgan Millatlar tashkiloti (BMT) ning Janub-janub hamkorligi boshqarmasi (UNOSSC) va BMTning O'zbekistondagi vakilligi bilan hamkorlikda “Biznesni rivojlantirish va xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirish orqali shaharlarni o'zgartirish” mavzusida masofaviy shaklda o'tkaziladi.
Mazkur kursning asosiy maqsadi - shaharlar hokimlari va ularning o'rinbosarlari xamda boshqa tegishli tashkilotlar uchun xizmat ko'rsatish sohasi faoliyatining o'ziga xos xususiyatlari to'g'risida zamonaviy tushuncha hosil etish, xizmat ko'rsatish sohasida tadbirkorlikni rivojlantirish va takomillashtirish uchun hal qilinishi kerak bo'lgan masalalarni bayon etish, kurs ishtirokchilarida xalqaro tajribaga asoslanib kelajakda amalga oshirilishi zarur bo'lgan chora-tadbirlar haqida ko'nikma hosil qilish.
Dastur davlat-xususiy sherikligi (global rivojlanish, Xitoydagi amaliyot va istiqbollar), o'z-o'zini ish bilan band qilgan aholini qo'llab-quvvatlash, xizmat ko'rsatish sohasida iqtisodiyotning o'rni, global tendentsiyalari, raqamli iqtisodiyotning xizmat ko'rsatish sohasida infratuzilmalarni yaratishdagi ahamiyati, ichki turizmni rivojlantirish, shaharlarni transformasiya qilish bo'yicha yo'l xaritasi kabi mavzularni o'z ichiga oladi.

ONLINE TRAINING COURSE FOR KHAKIMS AND DEPUTY KHAKIMS OF MID-SIZE CITIES
In order to ensure the implementation of paragraph 2 of clause 19 of Protocol No. 51 of an extended video conference held under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan on July 8, 2020, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan and the Graduate School of Business and Entrepreneurship (hereinafter referred to as the Graduate School) plan to organize a short-term distance course for khakims of medium-sized cities and their deputies, as well as the leadership of other government bodies.
The “Transforming The Cities By Developing Business And Enhancing The Service Sector” training course will be held online on November 3-6 in collaboration between the Graduate School, the United Nations Development Program in Uzbekistan and the United Nations Office for South-South Cooperation.
The main goal of this course is to strengthen the understanding of modern specifics of the service sector among city khakims, their deputies and representatives of other relevant organizations, outline the issues that need to be resolved for the developing and enhancing entrepreneurship in the service sector, as well as develop skills among the participants that will be implemented by them in the future based on international expertise.
The program focuses on topics such as public-private partnerships (global development, practices and outlook in China), support of the self-employed, the role of the economy in service sector, global trends, the role of the digital economy in creating infrastructure in the service sector, the development of domestic tourism and roadmap to urban transformation.
Lectures will be delivered by Chinese professors from Southeast University, Chinese Academy of Social Sciences, Lanzhou University of Finance and Economics and Graduate School.