LOGISTIKA VA TA’MINOT ZANJIRINI BOSHQARISH: «ASOSIY BOSQICH»
Oquv kursi logistika, marketing, xarid, sotuv bo’limlari mutaxasislari va boshliqlari hamda qiziqish bildirgan shaxslar uchun mo’ljallangan.
Oquv kursining maqsadi o’quvchining tovar va xizmat bozorida professional masalalarni ijobiy hal etish bilan bog’liq bo’lgan, o’z ichiga huquq va prinsiplarni to’laqonli ishlata olish natijasida tijorat korxonalariga yetkazish berish zanjirini yo’lga qo’yish vakolatlarini amalga oshirishda kerakli bilimlarni berish.
O’quv kursi vazifasi o’quvchilarni biznes – jarayonlarda yetkazib berish zanjirini boshqarish va ularning samaradorligini baholash uchun raqamli va sifatli usullardan foydalanish borasida , ya’ni, tashkilotning tashqi va ichki ehtiyojlarini qondirish jarayonlarini o’rgatish, hamda, o’quvchilarni turli xil menejment sohalarida biznes – jarayonni kuzatib borishga, tashkilotning yetkazib berish zanjirini boshqarish strategiyasini yaratish va zamonaviy usullar bilan uning faoliyatini tekshiriga tayyorlash.
• Logistikaning mohiyati va tushunchasi, yetkazib berish zanjirini boshqarish;
• Yetkazib berish zanjirini biznes – jarayonga integratsiya qilish;
• Yetkazib berish zanjirining tarmoq tuzilishi;
• Yetkazib berish zanjirini loyihalash asoslari;
• Yetkazib berish zanjirini integratsiyasi.
Oquv kursi yakunlangach bitiruvchi logistikaning asosiy vazifalari va tashkilotning logistika sistemasida va zamonaviy iqtisodiyotda yetkazib berish zanjirini boshqarish o’rinlari hamda yetkazib berish zanjirini loyihalashtirishning asoslari; yetkazib berish zanjirini loyihalashtirishning asoslari; yetkazib berishning konfiguratsiyasini hisobga olgan holda tarmoq tizimli yetkazib berish zanjirini loyihalashtirish; tashkilotning yetkazib berish zanjirini tuzilishini tahlil qilish, tashkilotning yetkazib berish zanjiri strategiyasini tanlash va asoslab berish, hamda tashkilotning yetkazib berish zanjirini boshqarish samaradorligi oshirish maqsadida kerak chora – tadbirlarni tuzish haqida kerakli bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar.

ЛОГИСТИКА И УПРАВЛЕНИЕ ЦЕПЯМИ ПОСТАВОК: «БАЗОВЫЙ УРОВЕНЬ»
Курс предназначен для специалистов и руководителей отделов, связанные с логистикой, маркетингом, закупками, продажами, а также другие заинтересованные лица.
Целью обучения учебного курса является обеспечить готовность обучающегося к реализации компетенций, позволяющих успешно решать профессиональные задачи на рынке товаров и услуг, включающих формирование системы профессиональных знаний, умений в вопросах понимания законов и принципов, по которым осуществляется управление цепями поставок коммерческого предприятия.
Задачи учебного курса являются подготовка обучаемых к использованию количественных и качественных методов для управления бизнес-процессами в цепях поставок и оценки их эффективности, т.е. процессами, удовлетворяющими внутренние и внешние потребности предприятия, а также подготовка обучаемых к сопровождению бизнес-процессов в разных сферах менеджмента, использованию современного инструментария для диагностики деятельности и разработки стратегии управления цепями поставок предприятия.
• Сущность и понятие логистики и управления цепями поставок;
• Интеграция бизнес-процессов цепей поставок;
• Сетевая структура цепей поставок;
• Основы планирования и проектирования цепей поставок;
• Интеграция цепей поставок.
После прохождения курса выпускники должны знать основные задачи логистики и место управления цепями поставок в современной экономике и в логистической системе предприятия, а также основы планирования и проектирования цепей поставок; - основы планирования и проектирования цепей поставок; уметь проектировать сетевую структуру цепей поставок с учетом особенностей ее конфигурирования, управлять интегрированным взаимодействием контрагентов в цепях поставок; владеть навыками анализа структуры цепей поставок предприятия, выбора и обоснования стратегии управления цепями поставок предприятия, а также разработки мероприятий, обеспечивающих реализацию повышающих эффективность управления цепями поставок предприятия.
Форма обучения: очная, дневная c отрывом от производства
Объем учебной нагрузки: 65 ак.ч. (в т.ч. аудиторных 40 ак.ч.)
Тураев Нурбек Мухаммадович
Преподаватель по логистике
1. 2011–2012 гг. ИП ООО «KNOC Fergana Operating Company»: координатор по логистике
2. 2012–2018 гг. ООО «Buyuk Ipak Yo’li Deklarant Xizmati»: директор
3. 2018–по н.в. Ташкентский государственный экономический университет: кафедра “Мировая экономика”, старший преподаватель