Issiqxona gazlarining xatlovi bo‘yicha o‘quv-seminar o‘z ishini boshladi
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida, Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi “Yashil iqtisodiyot loyihalari markazi” loyiha ofisi, Fransiya taraqqiyot agentligi, Fransiyaning “CITEPA” tashkiloti bilan hamkorlikda “Issiqxona gazlari inventarizatsiyasi hamda Milliy shaffoflik tizimi onlayn platformasi (RISQ) bo‘yicha salohiyatni oshirish” mavzusida o‘quv-seminar boshlandi.
O‘quv-seminar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 5-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasida «yashil» iqtisodiyotga o‘tishda milliy shaffoflik tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–213-sonli qarorining 4 - bandiga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasida «yashil» iqtisodiyotga o‘tish choralarini muvofiqlashtirish bo‘yicha idoralararo kengashga issiqxona gazlarining xatlovi bo‘yicha xatlov tizimi ishtirokchilarining salohiyatini oshirish maqsadida tashkil etilmoqda.
O‘quv-seminarda iqlim o‘zgarishi bo‘yicha hukumatlararo panel yo‘riqnomalarining tatbiq etish, iqlim xavfini tahlil qilish, baholash va monitoring qilish hamda milliy shaffoflik tizimi onlayn platformasidan foydalanish kabi mavzular yoritiladi.

The Graduate School of Business and Entrepreneurship, together with the Project Office "Center for Green Economy Projects" under the Ministry of Economy and Finance, the French Development Agency, and the CITEPA organization, has launched a seminar on "Capacity Building for Greenhouse Gas Inventory and the Online Platform of the National Transparency System (RISQ)".
The training seminar is being held in accordance with paragraph 4 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from June 5, 2024, No. PP-213, "On Measures to Implement a National Transparency System in the Transition to a Green Economy in the Republic of Uzbekistan".
The Interagency Council for the Coordination of Transition to a Green Economy in the Republic of Uzbekistan is organizing this event with the aim of building capacity among its participants.
The seminar will cover topics such as the implementation of the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) guidelines, the analysis, assessment, and monitoring of climate risks, as well as the use of the online platform of the national transparency system.