Issiqxona gazlarining xatlovi bo‘yicha o‘quv-seminar o‘z ishini boshladi
Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida, Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi “Yashil iqtisodiyot loyihalari markazi” loyiha ofisi, Fransiya taraqqiyot agentligi, Fransiyaning “CITEPA” tashkiloti bilan hamkorlikda “Issiqxona gazlari inventarizatsiyasi hamda Milliy shaffoflik tizimi onlayn platformasi (RISQ) bo‘yicha salohiyatni oshirish” mavzusida o‘quv-seminar boshlandi.
O‘quv-seminar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 5-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasida «yashil» iqtisodiyotga o‘tishda milliy shaffoflik tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–213-sonli qarorining 4 - bandiga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasida «yashil» iqtisodiyotga o‘tish choralarini muvofiqlashtirish bo‘yicha idoralararo kengashga issiqxona gazlarining xatlovi bo‘yicha xatlov tizimi ishtirokchilarining salohiyatini oshirish maqsadida tashkil etilmoqda.
O‘quv-seminarda iqlim o‘zgarishi bo‘yicha hukumatlararo panel yo‘riqnomalarining tatbiq etish, iqlim xavfini tahlil qilish, baholash va monitoring qilish hamda milliy shaffoflik tizimi onlayn platformasidan foydalanish kabi mavzular yoritiladi.

Начал работу обучающий семинар по выбросам парниковых газов
В Высшей школе бизнеса и предпринимательства совместно с проектным офисом «Центр проектов зеленой экономики» при Министерстве экономики и финансов, Французским агентством развития и организацией CITEPA стартовал семинар на тему: «Наращивание потенциала по инвентаризации парниковых газов и онлайн-платформе национальной системы прозрачности (RISQ)».
Учебный семинар проводится в соответствии с пунктом 4 Постановления Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2024 года № ПП-213 «О мерах по внедрению национальной системы прозрачности при переходе на «зеленую» экономику в Республике Узбекистан».
Межведомственный совет по координации перехода к «зеленой» экономике в Республике Узбекистан организует данное мероприятие с целью наращивания потенциала его участников.
На обучающем семинаре будут рассмотрены такие темы, как внедрение руководящих принципов Межправительственной группы экспертов по изменению климата, анализ, оценка и мониторинг климатических рисков, а также использование онлайн-платформы национальной системы прозрачности.