“Kasbiy faoliyatda, rahbarlik faoliyati va boshqaruv jarayonida notiqlik san’atining o‘rni va roli” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi
2023-yil 15-noyabr kuni Vazirlar Mahkamasi huzuridagi biznes va tadbirkorlik maktabda oliy O‘zbekiston Respublikasi yozuvchilar uyushmasining a’zosi, professor, Rahimboy Jumaniyozov “Kasbiy faoliyatda, rahbarlik faoliyati va boshqaruv jarayonida notiqlik san’atining o‘rni va roli”  mavzusida o‘quv-amaliy mashg‘uloti o‘tkazildi.
Bugungi kunda notiqlik san’ati katta ahamiyatga ega, chunki har bir inson to‘g‘ri va savodli yozish, o‘qish bilan birga chiroyli ravon so‘zlashish mahorati, nutqiy madaniyat va notiqlik san’ati sirlaridan xabardor bo‘lmog‘i lozimligi, sababli bugungi va ertangi kunning muhim talablaridan biri hisoblanadi.
Tinglovchilar va soha mutaxassislari uchun ish faoliyatida notiqlik san’atining muhimligini, shuningdek, ushbu mavzu bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni oshirish maqsadida Oliy maktabda ushbu mahorat darsi tashkil etildi.
Tadbirda ish faoliyatida nutq madaniyati va notiqlik san’atining o‘rni haqida mutaxassis tomonidan tushunchalar berildi, shuningdek kundalik ishlatadigan so‘zlarimizning mazmun mohiyatiga katta e’tibor qaratish to‘g‘risida takliflar berildi.
Qiziqarli o‘tgan mahorat darsi davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan yo‘nalishlar bo‘yicha barcha savollarga aniq javoblar oldilar.

The workshop was held on the topic “Place and role of oratory and art in professional activity, in the process of leadership and management”
On November 15, 2023 at the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan member of the Union of Writers of the Republic, Professor Rakhimboy Dzhumaniyazov was held a workshop on “The place and role of oratory in professional activity, in the process of leadership and management”.
Oratory art is of great importance today, because one of the most important requirements of today and tomorrow is that every person should be able to correctly and competently state, at the same time to read, as well as to speak correctly , to know the secrets of speech culture and oratory art.
This master class was organized at the Graduate School with the aim of increasing the importance of the art of oratory in work, as well as knowledge and skills on this topic for listeners and specialists in the field.
At the event, the expert gave an insight into the role of speech culture and public speaking in working life and also suggested that people should pay much attention to the meaning and selection of words that we use on a daily basis.
During the interesting workshop, the participants received clear answers to all the questions asked in the areas of their interest.