“Kasbiy faoliyatda, rahbarlik faoliyati va boshqaruv jarayonida notiqlik san’atining o‘rni va roli” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi
2023-yil 15-noyabr kuni Vazirlar Mahkamasi huzuridagi biznes va tadbirkorlik maktabda oliy O‘zbekiston Respublikasi yozuvchilar uyushmasining a’zosi, professor, Rahimboy Jumaniyozov “Kasbiy faoliyatda, rahbarlik faoliyati va boshqaruv jarayonida notiqlik san’atining o‘rni va roli”  mavzusida o‘quv-amaliy mashg‘uloti o‘tkazildi.
Bugungi kunda notiqlik san’ati katta ahamiyatga ega, chunki har bir inson to‘g‘ri va savodli yozish, o‘qish bilan birga chiroyli ravon so‘zlashish mahorati, nutqiy madaniyat va notiqlik san’ati sirlaridan xabardor bo‘lmog‘i lozimligi, sababli bugungi va ertangi kunning muhim talablaridan biri hisoblanadi.
Tinglovchilar va soha mutaxassislari uchun ish faoliyatida notiqlik san’atining muhimligini, shuningdek, ushbu mavzu bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni oshirish maqsadida Oliy maktabda ushbu mahorat darsi tashkil etildi.
Tadbirda ish faoliyatida nutq madaniyati va notiqlik san’atining o‘rni haqida mutaxassis tomonidan tushunchalar berildi, shuningdek kundalik ishlatadigan so‘zlarimizning mazmun mohiyatiga katta e’tibor qaratish to‘g‘risida takliflar berildi.
Qiziqarli o‘tgan mahorat darsi davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan yo‘nalishlar bo‘yicha barcha savollarga aniq javoblar oldilar.

Проведен мастер-класс на тему «Место и роль ораторского мастерства и искусства в профессиональной деятельности, в процессе руководящей деятельности и управления»
15 ноября 2023 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете министров Республики Узбекистан членом Союза писателей Республики, профессором Рахимбоем Джуманиязовым был проведено учебно-практический семинар на тему «Место и роль ораторского искусства в профессиональной деятельности, в процессе руководящей деятельности и управления».
Ораторское искусство сегодня имеет большое значение, поскольку одним из важнейших требований сегодняшнего и завтрашнего дня является то, что каждый человек должен уметь правильно и грамотно излагать, вместе с тем читать, а также красиво говорить, знать секреты культуры речи и ораторского искусства.
Данный мастер-класс был организован в Высшей школе с целью повышения значимости искусства ораторского искусства в работе, а также знаний и навыков по этой теме для слушателей и специалистов в данной области.
На мероприятии эксперт дал представление о роли речевой культуры и ораторского искусства в трудовой деятельности, а также предложил уделить большое внимание значению и подбору слов, которые мы используем ежедневно.
В ходе интересного мастер-класса участники получили конкретные ответы на все заданные вопросы по интересующим их направлениям.