Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “O‘zbekistonda biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish: muammo va amaliy yechimlar” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Mamlakatimizda iqtisodiy islohotlarning asosiy maqsadlaridan biri biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish, uni samarali boshqarish, mavjud muammolar va ularni bartaraf qilish yo‘llarini ishlab chiqish hisoblanadi. Respublikamizda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun shart-sharoitlar va katta o‘zgartirishlar  izchil amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda rivojlangan mamlakatlarda biznesni tashkil etishning innovatsion shakllaridan biri kichik va o‘rta biznes, shuningdek, xususiy tadbirkorlik hisoblanadi, tadbirkorlar esa bozor iqtisodiyotini rivojlantiruvchi activator deb ta’riflanadi.
Shu munosabat bilan tadbirkor va ishbilarmonlarning mahoratini oshirish, ularning ish faoliyatida yuzaga kelayotgan muammolarini bartaraf etish maqsadida 2024-yil 22-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “O‘zbekistonda biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish: muammo va amaliy yechimlar” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi tashkil etildi.
Mazkur darsda Office Market, Deli va Dekos kompaniyalari hammuassisi, MFaktor loyihasi hammuallifi Hasan Mamasaidov va “Biznesni boshqarish (MBA)” kafedrasi mudiri, professor Dilmurod Suyunovlar tomonidan yurtimizda tadbirkorlik faoliyatida uchrayotgan muammolar va ularning amaliy yechimlari haqida so‘z bordi.
Tadbirdan maqsad: Mamlakatimizda biznes va tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish, uni samarali boshqarish, mavjud muammolar va ularni bartaraf qilish yo‘llarini ishlab chiqish bo‘yicha zarur amaliy va nazariy ko‘nikmalarni o‘rgatish.
Ishtirokchilar bilan tadbirkorlikni rivojlantirishning zamonaviy yo‘llari, sohada uchraydigan muammolar va ularning to‘g‘ri yechimini topish, shuningdek, rivojlangan kompaniyalar tajribalari haqida bafurja suhbat olib borlidi.

В Высшей школе бизнеса и предпринимательства состоялся мастер-класс на тему «Развитие бизнеса и предпринимательства в Узбекистане: проблемы и практические решения»
Одной из основных целей экономических реформ в нашей стране является развитие бизнеса и предпринимательства, их эффективное управление, выявление существующих проблем и поиск путей их устранения. В Узбекистане последовательно создаются условия и проводятся серьезные изменения для поддержки предпринимательства.
Сегодня одной из инновационных форм организации бизнеса в развитых странах является малый и средний бизнес, а также частное предпринимательство. Предприниматели рассматриваются как движущая сила рыночной экономики.
В целях повышения квалификации предпринимателей и бизнесменов, а также устранения проблем, возникающих в их работе, 22 мая 2024 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан был организован мастер-класс по теме «Развитие бизнеса и предпринимательства в Узбекистане: проблемы и практические решения».
На мастер-классе Хасан Мамасаидов, соучредитель компаний Office Market, Deli и Dekos, а также соавтор проекта Mfaktor, и Дилмурод Суюнов, профессор и заведующий кафедрой «Управление бизнесом (MBA)», рассказали о проблемах, возникающих в бизнесе в нашей стране, и предложили практические решения.
Цель мероприятия: обучение необходимым практическим и теоретическим навыкам для развития бизнеса и предпринимательства, их эффективного управления, выявление существующих проблем и поиск путей их решения.
Участники обсуждали современные методы развития предпринимательства, проблемы, возникающие в этой сфере, и возможные решения, а также делились опытом успешных компаний.