Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda tijorat nizolarini hal qilishning muqobil usullarini qo‘llash bo‘yicha amaliy seminar o‘tkazmoqda
2024-yil 12-noyabr kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda xususiy biznes, xo‘jalik birlashmalari va davlat organlari vakillari, tadbirkorlik subyektlari uchun tijorat nizolarini muqobil hal etish masalalari bo‘yicha ikki kunlik amaliy seminar o‘tkazilmoqda.
Mazkur seminarda Italiya, Germaniya, Polshadan yetakchi xorijiy mutaxassislar, shuningdek, O‘zbekistonning yetakchi arbitraj va hakamlik institutlari vakili bo‘lgan nizolarni muqobil hal qilish sohasidagi mahalliy mutaxassislar ma’ruza qildilar.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekistonda ishbilarmonlik muhitini takomillashtirish va biznes yuritishning yaxshilanishi sharoitida tadbirkorlik subyektlarining biznes faoliyatida yuzaga keladigan nizolarni hal qilishning muqobil vositalarini qo‘llashning samarali tizimini rivojlantirish muhim masalalardan biri hisoblanadi.
Nizolarni hal qilishning muqobil vositalarini takomillashtirishda tijorat nizolarini arbitraj institutidan foydalanish asosida hal qilish muhim ahamiyatga ega bo‘lib, bu biznes hamjamiyatida ishbilarmonlik madaniyati darajasini oshiradi va turli tijorat masalalari va nizolarni hal qilishda hamkorlar o‘rtasida ishonchni yaratadi. Bugungi kunda nizolarni muqobil hal qilishning ushbu turi xususiy-huquqiy tusdagi masalalarni hal qilishning eng samarali vositalaridan biri hisoblanadi.
Tadbirkorlik sohasi kengayishi bilan nafaqat ichki bozorda, balki xalqaro miqyosda ham biznes subyektlarining ishbilarmonlik aloqalari kengayib bormoqda. Tadbirkorlar biznes faoliyatini yuritish jarayonida yuzaga keladigan tijorat nizolari va qarama-qarshiliklarni tez va mustaqil hal qilishdan manfaatdor.
Seminarning birinchi kunida ishtirokchilar xalqaro arbitraj amaliyoti asosida tomonlar o‘rtasida arbitraj shartnomasi to‘g‘risidagi qoidalarni qo‘llash shartlari, nizolarni arbitraj asosida hal qilishning o‘ziga xos xususiyatlari, tuziladigan shartnomalarga arbitraj muhokamasi to‘g‘risidagi qoidalarni kiritishning muhim shartlarini ko‘rib chiqdilar.
Bundan tashqari, seminarda ishtirokchilar xalqaro tajribadan kelib chiqib, tomonlar o‘rtasidagi investitsiya bitimlarida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan nizolarni ko‘rib chiqish yo‘llarini, zamonaviy biznes yondashuvlarni qo‘llash asosida tijorat nizolarida ziddiyatlarni ko‘rib chiqishga tayyorgarlik ko‘rish yo‘llarini muhokama qildilar, shuningdek, tomonlar o‘rtasidagi yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan nizolarni hal qilish uchun investitsiya shartnomalariga kiritish uchun zarur bo‘lgan asosiy shartlar va qoidalarni o‘rgandilar.
Seminar davomida ishtirokchilar, shuningdek, O‘zbekistonda tijorat nizolarini hal qilishning milliy xususiyatlari, arbitraj va tijorat nizolarini hakamlik tartibida ko‘rish sohasidagi amaldagi qonunchilik, shuningdek, hakamlik sudlarida qarama-qarshiliklar va tijorat nizolarini ko‘rib chiqish shartlarini ko‘rib chiqdilar. Seminar o‘z ishini davom ettirmoqda.

Высшая школа бизнеса и предпринимательства в сотрудничестве с Азиатским банком развития проводит практический семинар по применению альтернативных способов разрешения коммерческих споров
12 ноября 2024г. в Высшей школе бизнеса и предпринимательства совместно с Азиатским банком развития проводится двухдневный практический семинар по вопросам альтернативного разрешения споров в коммерческих спорах для субъектов предпринимательства, включая представителей частного бизнеса, хозяйственных объединений и государственных органов.
Спикерами семинара стали ведущие зарубежные эксперты из Италии, Германии, Польши, а также местные специалисты в области альтернативного разрешения споров, представляющие ведущие арбитражные и третейские институты в Узбекистане.
Необходимо отметить, что в условиях совершенствования деловой среды и улучшения ведения бизнеса в Узбекистане одним из ключевых вопросов является развитие эффективной системы применения альтернативных средств разрешения споров, возникающих в бизнес-деятельности субъектов предпринимательства.
Важным моментом в совершенствовании альтернативных средств разрешения споров является разрешение коммерческих споров на основе использования института арбитража, что повышает уровень культуры деловых отношений в бизнес-сообществе и создает доверие между партнерами в урегулировании различных коммерческих вопросов и конфликтов. Сегодня данный вид альтернативного разрешения споров является одним из наиболее эффективных инструментов урегулирования вопросов частноправового характера.
С расширением сферы предпринимательства увеличиваются деловое взаимодействие субъектов бизнеса не только на внутреннем рынке, но и на международном уровне. Предприниматели заинтересованы в быстром и независимом разрешении коммерческих споров и противоречий, появляющихся в ходе ведения бизнес-деятельности.
В первый день семинара участники на основе международной арбитражной практики рассмотрели условия применения между сторонами положений об арбитражном договоре, особенности урегулирования споров на основе арбитража, важные условия по включению положений об арбитражном разбирательстве в заключаемые контракты.
Кроме того, в семинаре участники, исходя из международного опыта, обсудили пути рассмотрения возможных споров в инвестиционных соглашениях между сторонами, способы подготовки к рассмотрению противоречий в коммерческих делах на основе применения современных бизнес-подходов, а также изучили ключевые условия и положения, необходимые для включения в инвестиционные контракты для разрешения возможных споров между сторонами.
В ходе семинара участники также рассмотрели национальные особенности разрешения коммерческих споров в Узбекистане, действующее законодательство в области арбитража и третейского разбирательства коммерческих споров, а также условия рассмотрения противоречий и коммерческих конфликтов в третейских судах. Семинар продолжает свою работу.