Rossiya xalq xo‘jaligi va davlat xizmati Akademiyasi (RANXiGS) bilan hamkorlikning yangi bosqichi
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasining Moskva shahriga tashrifi doirasida Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktorining birinchi o‘rinbosari Sh.Sharahmetov va Rossiya Xalq xo‘jaligi va davlat xizmati akademiyasi rektori A.Komissarov bilan  uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar ta’lim muassasalari o‘rtasidagi sheriklik aloqalarini kengaytirish, akademik almashinuvni faollashtirish, shuningdek, qo‘shma ta’lim dasturlarini yanada rivojlantirish va diversifikatsiya qilishga qaratilgan kelgusidagi hamkorlikning asosiy masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuvning muhim natijasi “Menejment magistri” va “Biznes boshqaruvi (MBA)” mutaxassisliklari bo‘yicha qo‘shma magistratura ta’limini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha qo‘shimcha kelishuv bitimi imzolanishi bo‘lib, u nafaqat ikki muassasa o‘rtasidagi sheriklik doirasini kengaytiradi, shuningdek, aspirantura dasturlarini amalga oshirish va hamkorlikda ilmiy rahbarlik amaliyotini rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Dastur professional o‘sish, yetakchilik va strategik fikrlashni rivojlantirishdan manfaatdor tadbirkorlar, yuqori darajadagi menejerlar, iqtisodiyot va sanoat sohasidagi mutaxassislari uchun mo‘ljallangan.
Ikki yillik o‘qish davomida tinglovchilar korporativ boshqaruv, strategik rejalashtirish va biznesni rivojlantirishning zamonaviy texnologiyalarini o‘zlashtiradilar, shuningdek, O‘zbekistondagi real keyslar va Rossiyadagi ilg‘or biznes amaliyotlari misolida amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘ladilar.
Bitiruvchilar, ushbu o‘quv dasturini muvaffaqiyatli tamomlagandan so‘ng, bir vaqtning o‘zida Oliy maktabi va RANXiGS diplomlariga ega bo‘ladilar.
Ma’lumot uchun: RANXiGS Rossiyadagi eng yirik oliy o‘quv yurti bo‘lib, boshqaruv kadrlarini tayyorlash va qayta tayyorlashga ixtisoslashgan. Akademiya Rossiya boylab 47 ta filialni oz ichiga oladi va turli xil talim dasturlarini taklif etadi.

Cooperation with the RANEPA Reaches a New Level
During the visit of the delegation of the Republic of Uzbekistan to Moscow, the First Deputy Director of the Graduate School of Business and Entrepreneurship, Sh. Sharakhmetov, met with A. Komissarov, Rector of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration (RANEPA).
The parties discussed key issues regarding further cooperation aimed at expanding partnerships between educational institutions, intensifying academic exchange, and further developing and diversifying joint educational programs.
An important outcome of the meeting was the signing of an additional agreement to launch a joint master’s program in Master of Management and Business Administration (MBA), which not only expands the framework of partnership between the two institutions but also opens new opportunities for implementing postgraduate programs and developing the practice of joint academic leadership.
The program is designed for entrepreneurs, senior managers, and economic and industrial managers interested in professional growth, leadership skills, and strategic thinking.
During the two years of training, students will learn modern technologies of corporate governance, strategic planning, and business development, as well as practical skills using real cases from Uzbekistan and best business practices in Russia.
Upon successful completion of this training program, graduates will be awarded diplomas from both the Graduate School of Business and the Russian Academy of National Economy and Public Administration.
For reference: RANEPA is the largest higher education institution in Russia, specializing in the training and retraining of managerial personnel. The Academy includes 47 branches across Russia, offering a wide range of educational programs.