“Barqaror rivojlanishga erishish uchun loyiha boshqaruvi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi
Joriy yilning 16-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik Oliy maktabida “Barqaror rivojlanishga erishish uchun loyiha boshqaruvi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. Unda XMI vakillari, Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarini amalga oshirish guruhi, SES (Katta ekspert xizmati) eksperti hamda Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi vakillari ishtirok etdi.
Muhokamalarning asosiy yo'nalishi Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB), Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi “Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi”, xodimlari tomonidan taqdim etilgan loyihalarni boshqarish misollarini ko‘rib chiqishga qaratildi. Eng katta munozara davra suhbatining ikkinchi qismida bo‘lib o‘tdi, unda loyiha ishlari va jarayonlarini amalga oshirish jarayonidagi asosiy muammolar va xatarlar hamda mahalliy aholining roli ko‘rib chiqildi.
Tadbirning asosiy mehmoni professor, Aalen universiteti (Germaniya), SES mutaxassisi Ulrix Holtsbaur bo‘lib, u loyihalarni boshqarish bo‘yicha o‘z tajribasi va ko‘nikmalari bilan o‘rtoqlashdi va tavsiyalar berdi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar va o‘z minnatdorchiligini bildirdilar.

Состоялся круглый стол «Управление проектами и достижение устойчивого развития»
16 ноября текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров состоялся круглый стол на тему "Управление проектами и достижение устойчивого развития". В нем приняли участие представители МФИ, группы реализации проектов Министерства экономики и финансов, эксперт SES и представители Высшей школы бизнеса и предпринимательства.
Основной фокус обсуждений был направлен на рассмотрение примеров управления проектами, которые презентовали сотрудники Европейского банка реконструкции и развития (EBRD), Группы реализации проектов при Министерстве экономики и финансов. Наибольшая дискуссия развернулась во второй части круглого стола, где были затронуты основные проблемы и риски в реализации проектных работ и процессов, и роль местного населения в ходе данных проектов.
Главным гостем мероприятия стал профессор, Ааленского университета (Германия), эксперт организации SES Ульрих Хольцбаур, который поделился своим опытом и навыками в области управления проектами.
По завершении встречи участники получили подробные ответы на интересующие их вопросы и выразили свою благодарность за организацию данного мероприятия.