Innovatsion sohalar O‘zbekiston va Koreya ishbilarmon doiralari hamkorligi diqqat-e’tiborida
O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi innovatsion hamkorlik doirasida 2024-yil 31-oktyabr kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida iqtisodiyotning turli tarmoqlarida innovatsion sohaga tegishli Koreya ishbilarmon doiralari vakillari bilan biznes muloqot tashkil etildi.
Koreya biznes delegatsiyasi zamonaviy tibbiyot va tashxis uskunalari, arxitektura va yoritish tizimlari, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, sanoat uchun aqlli plenkalar, robototexnika va 3D dizayn hamda kosmetika sanoati vakillarini o‘z ichiga oldi.
Tadbir boshlanishida Koreya biznes delegatsiyasi Oliy maktabning Biznes inkubator va startap loyihalar bilan ishlash markazi xodimlari bilan O‘zbekistonda biznes uchun yaratilgan shart-sharoitlar va o‘z korxonasini tashkil etish borasidagi imkoniyatlar bilan tanishdilar. Uchrashuvda respublikamiz iqtisodiyotda amalga oshirilayotgan islohotlar, turli tarmoqlarni rivojlantirishdagi o‘rta va uzoq muddatli ustuvor vazifalar to‘g‘risida ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Uchrashuvdan so‘ng tadbirning rasmiy qismi respublikamiz vazirlik, idoralar, tarmoq birlashmalari, tadbirkorlik subyektlari vakillari ishtirokida davom ettirilib, unda Koreya kompaniyalari tomonidan respublikamiz ishbilarmonlari bilan hamkorlikda amalga oshirish taklif etilayotgan innovatsion loyihalar, shuningdek, tovarlar va xizmatlar to‘g‘risida qisqacha taqdimotlar o‘tkazildi.
Shundan keyin tadbir nihoyasida tomonlar o‘rtasida B2B formatidagi biznes uchrashuvlar tashkil etilib, koreys va o‘zbek ishbilarmonlari o‘rtasida respublikamizda innovatsion tovarlar ishlab chiqarish va zamonaviy xizmatlarni ko‘rsatishga qaratilgan biznes hamkorlikning aniq yo‘nalishlari bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi.

Инновационная сфера в фокусе внимания сотрудничества деловых кругов Узбекистана и Кореи
В рамках развития инновационного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Корея 31 октября 2024 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства состоялась бизнес-встреча с делегацией деловых кругов Кореи, занимающихся развитием инновационной сферы в различных отраслях экономики.
Бизнес-делегация Кореи была представлена представителями сферы современных медицинских технологий и диагностики, архитектуры и современного освещения, ИКТ-технологий, умных пленок для промышленных товаров, инжиниринга, робототехники и 3D-дизайна, а также косметической отрасли.
В начале мероприятия состоялась встреча корейских предпринимателей с представителями Центра по развитию бизнес-инкубаторов и стартап-проектов Высшей школы бизнеса, на которой стороны обсудили условия ведения бизнеса и возможности открытия предприятий на территории Узбекистана с участием корейских компаний. Бизнес-делегация ознакомилась с созданными условиями для ведения бизнеса в Узбекистане для иностранных инвесторов, а также с проводимыми реформами по развитию отраслей экономики в средне- и долгосрочной перспективе.
После завершения встречи состоялась официальная часть бизнес-встречи в расширенном составе с участием представителей министерств, ведомств, отраслевых ассоциаций и субъектов малого и среднего бизнеса Узбекистана, на которой корейские компании провели краткую презентацию своей продукции и услуг для узбекских участников мероприятия.
Затем формат мероприятия перешел на B2B-встречи с проведением деловых переговоров между сторонами, на которых корейские и узбекские участники обсудили конкретные направления делового сотрудничества в сфере реализации инновационных продуктов и услуг в республике.