Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy tadqiqot instituti bilan hamkorlik masalalari muhokama etildi.
27-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Raqamlashtirish vazirligi huzuridagi Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy tadqiqot instituti direktori A.Kadirov bilan Biznes va tadbirkorlik maktabining Biznes inkubator va startap loyihalar bilan ishlash markazi xodimlari o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad respublikamizda sun’iy intellektni rivojlantirish borasida olib borilayotgan chora-tadbirlar, sun’iy intellektni iqtisodiyotga tatbiq etish borasidagi ishlar, mazkur texnologiyalar bilan bog‘liq iqtisodiy-ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalarni amalga oshirish hamda sun’iy intellektni iqtisodiyot sohalariga jadal joriy etish borasida tomonlar o‘rtasida hamkorlikda qilinadigan masalalarni muhokama etishdan iborat bo‘ldi.
Uchrashuv boshida Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy tadqiqot instituti vakillariga Biznes va tadbirkorlik oliy maktabining faoliyatiga oid ma’lumotlar berilib, Oliy maktabning asosiy vazifalari to‘g‘risida atroflicha tushuntirish berildi.
Uchrashuvda Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy tadqiqot instituti direktori A.Kadirov tomonidan Ilmiy tadqiqot instituti tomonidan sun’iy intellektni rivojlantirish va bu borada iqtisodiyotga tatbiq etish borasidagi olib borilayotgan ishlar hamda sun’iy intellektni qo‘llagan holda ishlab chiqilayotgan loyihalar to‘g‘risida batafsil taqdimot qilindi.
Shuningdek, o‘tkazilgan muloqot davomida Oliy maktab va Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy tadqiqot instituti o‘rtasida birgalikda sun’iy intellektni rivojlantirish borasida qo‘shma tadbirlarni amalga oshirish, qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etish, yoshlarni, tadbirkorlik subyektlarini sun’iy intellekt bilan bog‘liq texnologiyalar asosida biznes loyihalarni amalga oshirishga jalb etish hamda ushbu yo‘nalishga doir iqtisodiyotdagi dolzarb masalalar va muammolar to‘g‘risida muhokamalarni tashkil etishga kelishib olindi.

Обсуждены вопросы развития сотрудничества с Научно-исследовательским институтом развития цифровых технологий и искусственного интеллекта.
27 февраля 2024 года состоялась рабочая встреча представителей Высшей школы бизнеса и предпринимательства с директором Научно-исследовательского института развития цифровых технологий и искусственного интеллекта при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан А.Кадировым.
Целью проведения встречи являлась обсуждение принимаемых мер по развитию искусственного интеллекта в республике, проводимая работа по внедрению в экономику технологий, основанных на искусственном интеллекте, реализация проектов с внедрением искусственного интеллекта, имеющих социально-экономическое значение для развития страны, а также рассмотрение возможности развития сотрудничества по внедрению искусственного интеллекта в различные сферы экономики.
В начале встречи для руководства НИИ развития цифровых технологий и искусственного интеллекта была предоставлена подробная информация о деятельности и задачах Высшей школы бизнеса и предпринимательства в подготовке магистров по направлению делового администрирования, а также проводимой работе по поддержке предпринимательства и обучению населения навыкам и основам ведения предпринимательства.
На встрече директор НИИ развития цифровых технологий и искусственного интеллекта А.Кадиров провел презентацию о деятельности и основных задачах Института по развитию и внедрению искусственного интеллекта в различные сферы жизни и экономику республики, а также реализуемых проектах с использованием технологий искусственного интеллекта.
По итогам проведенной встречи была достигнута договоренность о совместном сотрудничестве между Высшей школой бизнеса и НИИ развития цифровых технологий и искусственного интеллекта по реализации перспективных проектов в сфере искусственного интеллекта, созданию краткосрочных курсов внедрения искусственного интеллекта в экономику, активное вовлечение молодежи и субъектов предпринимательства в участии в бизнес проектах, связанных с внедрением технологий искусственного интеллекта, а также проведение на постоянной основе обсуждений проблемных вопросов и перспектив развития и внедрения искусственного интеллекта в социально-экономические сферы республики.