LOYIHAVIY BOSHQARUV: BOSHLANG’ICH BOSQICH
Oquv kursi turli darajadagi loyihalarni boshqaradigan yuqori va quyi tashkilot mutaxasislari va rahbarlari va O’zbekiston hududida loyihalarni samarali ishga qo’yishga qiziqayotgan barcha uchun moljallangan.
O’quv kursi maqsadi - PMBoK 6 ed. asosida loyiha boshqaruvi jarayonlarini boshqarishning huquqiy yo’nalishi haqida bilimga ega bo’lish, O’zbekiston Respublikasiga kirib kelayotgan loyiha boshqaruvi sistemasi to’g’risida to’g’ri tushunchani shakllantirish.
O’quv kursi vazifalari: loyiha boshqaruvining mohiyati va tuzilmasi haqida tushuncha, boshqaruv faoliyatli tashkilotlar yondashuvidagi asosiy farqlar, loyiha boshqaruvning rivojlanishidagi nazariy va professional muammolar va zamonaviy holati, imkoniyatlari, zamonaviy sharoitda loyiha boshqaruvining samarali ifodasi haqida tushuncha shakllantirish, loyiha boshqaruvining asosiy moduli va usullari haqida dastlabki tushuncha, tashkilotlarda, iqtisodiy sohalarda loyiha boshqaruvi instrumentlarini qo’llash bilim va ko’nikmalariga ega bo’lish, turli xil faoliyatli tashkilotlarda loyihaning samarali omillarini aniqlash va qo’llashni shakllantirish.
• Loyiha boshqaruviga kirish;
• Loyiha boshqaruvi obyekti;
• Loyiha boshqaruvi subyekti;
• Loyiha boshqaruvi bosqichlari va jarayonlari;
• Loyiha boshqaruvining asosiy bilim va ko’nikmalari
O’quv kursini yakunlagach bitiruvchilar quyidagi bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar: loyiha boshqaruvining tarixiy kelib chiqishi; O’zbekiston Respublikasida loyiha boshqaruvining rivojlanish bosqichlari; loyiha boshqaruvi rivojlanishining zamonaviy yondashuvi, loyiha, dastur va portfelning asosiy xususiyatlari; loyihaning samaradorlik mezonlarini aniqlash, mezonlarni aniq loyihaga ishlatish, kamchiliklarni aniqlash; loyihaning barcha qatnashchilarini tahlil qilish, ularni qiziqishlarini bilish va loyihaning hayotiy sikli davomida ularni boshqarish; loyihaning tashabbusini, maqsadini va unga erishish mezonini aniqlash; maqsadni aniqlash, loyihaning samaradorlik mezonlari va natijalarni aniqlash, qatnashchilarning birgalikda ishlash qiziqishlari va usullarini aniqlash va loyihaning manfaatdor tomonini aniqlashda yetarli ko’nikmalarga ega bo’lishi; loyiha tashabbusi qobiliyati, maqsad qo’yish qobiliyati, ustav tayyorlash qobiliyatiga ega bo’ladilar.

PROJECT MANAGEMENT: FOUNDATION
The course is intended for specialists and middle and senior managers involved in the management of projects of any complexity and all interested in the successful implementation of projects in Uzbekistan.
The purpose of the course is to develop current knowledge in the field of legislation on managing project management processes based on PMBoK 6 ed, to form a unified conceptual space and a correct understanding of the project management system being implemented in the Republic of Uzbekistan.
Course Objectives: formation of clear and stable ideas about the nature and content of project management, its key differences from other approaches to the organization of managerial activities, the current state and problems of development of project management in both theoretical and professional areas, opportunities, prospects and areas for the successful use of project management in modern conditions, familiarization with the basic modules and methods of project management, obtaining and consolidating ideas and knowledge related to adapt atsiey tools of project management to the specifics of the various organizations, economic sectors, subject areas, the definition and use of the key factors in the success of projects in various fields of activity.
- Introduction to project management;
- Project Management Objects;
- Subjects of project management;
- Stages and processes of project management;
- Areas of knowledge in project management.
After completing the course, graduates will know: history of project management development, main stages of project management development in the Republic of Uzbekistan, current trends in project management development, key features of the project, program and portfolio, be able to determine the criteria for the success of the project, apply the criteria for a specific project, identify weaknesses, Identify all project participants, determine their interests and control them throughout the project life cycle, determine the reasons for the initiation of the project, the objectives of the project and the criteria for its achievement; have skills to determine goals, results and criteria for assessing the success of the project, tools for determining the interests and methods of interaction of participants and stakeholders of the project, project initiation skills, goal setting skills, charter development skills.