O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Ochiq eshiklar” kuni
Joriy yilning 14-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Ochiq eshiklar” kuni bo‘lib o‘tdi, unda hozirgi kunda barcha soha mutaxassislari tomonidan qiziq bo‘lgan “Jozibali rezyume tayyorlash” va “Suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tish” mavzulariga bag‘ishlangan seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Ushbu seminarda Biznesni boshqarish (MBA) kafedrasi professori, iqtisod fanlari doktori Dilfuza Rasulova hamda "Smart Staff Solutions" MCHJ asoschisi, xodimlarni boshqarish bo‘yicha 16 yildan ortiq tajribaga ega Nigina Yuldasheva tomonidan taqdimot qilindi. Taqdimotda, asosan, jamiyat hayotida ish qidirishda yuzaga kelayotgan muammo va qiyinchiliklar muhokama qilindi, Suhbat davomida tinglovchilarga to‘g‘ri ko‘rsatmalar hamda foydali maslahatlar berildi.
Seminarning asosiy maqsadi, turli sohalardagi mutaxassislar o‘zlari istagan ish joyida o‘z bilim va ko‘nikmalarini ravon ifoda eta olishi va suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tishga ko‘maklashishdir. Ishga joylashish uchun kerak bo‘ladigan rezyumeni to‘g‘ri va ishonchli to‘ldirish hamda ishga kirish jarayonida uchrayotgan qiyinchiliklarini bartaraf etib ularga xalqaro standartlar asosida rezyume to‘ldirishga yordam berish uchun muhim ko‘nikmalarni o‘rgatish deb belgilandi.
Ma’lumot uchun: Rezyume Yevropa va Amerika kadrlar boshqaruvi amaliyotidan kirib kelgan hujjatdir. Ishga joylashishda rezyume taqdim etish biznes etiketining zamonaviy qoidalarining elementlaridan biri hisoblanadi. Bundan tashqari, rezyume mehnat bozorida o‘z-o‘zini reklama qilishning eng samarali vositasi.
Shu bilan bir qatorda rezyume yozishning asosiy qoidalari ya’ni qanday qilib jozibali rezyume yozish mumkin, rezyume o‘zi nima va nima uchun kerak, rezyumening asosiy mazmuni qanaqa va qanday uslubda bo‘lishi kerak degan savollarga javob berib o‘tildi.
Unutmang: Yaxshi rezyume – ish qidirishning eng samarali vositalaridan biri, o‘zingizning bayoningiz orqali siz haqingizdagi tasavvurni shakllantiradi. Siz taqdim etadigan rezyumening asosiy maqsadi – suhbatga taklif olishga erishishdir.
Suhbat jarayonida potentsial ish beruvchi bilan qanday muloqot qurish, o‘zini qanday tutish, suhbatga tayyorgarlik, suhbat jarayoniga hujjatlarni tayyorlash kabi masalasi bo‘yicha ham tavsiyalar berildi va ishtirokchilar kerakli ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Seminar davomida HR mutaxassisi Nigina Yuldasheva nutq so‘zlab, unda kadrlar taʼminotiga potensial xodimlarni intervyu, ilovalar, tarmoqlar orqali ishga tanlash va yollash hamda o‘rgatish va rivojlantirish, shuningdek, malakali xodimlarni uzluksiz rivojlantirish jarayonidan misollar keltirdi.
Seminar ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi va seminar yakunida ular o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga mutaxassislar tomonidan atroflicha javob olishdi.

"Open doors" day at the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan"Open doors" day at the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan
On July 14 of this year, the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan hosted an “Open Doors Day”, at which a training seminar was held on the topics “Preparing an attractive resume” and “Successful interviewing”, which is of interest to specialists from all industries.
Professor of the Department of Business Management (MBA), Doctor of Economics Dilfuza Rasulova and founder of Smart Staff Solutions LLC Nigina Yuldasheva, who has more than 16 years of experience in personnel management, spoke at this seminar. The presentation mainly discussed the problems and difficulties that arise when looking for a job in public life, during the conversation, correct instructions and useful advice were given to the listeners.
The main goal of the seminar is to help professionals from various fields to calmly express their knowledge and skills in their chosen workplace, as well as to successfully pass the interview. Ensuring the correct and reliable completion of a resume required for employment was defined as learning important skills that will help complete a resume in accordance with international standards and eliminate the difficulties that arise when applying for a job.
For reference: A resume is a document that came from European and American HR practices. Presenting a resume when applying for a job is one of the elements of modern business etiquette. In addition, a resume is the most effective means of self-promotion in the labor market.
In addition, the basic rules for writing a resume were considered, how to write an attractive resume, what a resume is and why it is needed, how and in what style the main content of a resume should be.
Don't forget: A good resume is one of the most effective job search tools, it builds an image of you through your own statement. The main purpose of the resume you submit is to get an invitation to an interview.
During the interview, recommendations were also given on issues such as building a dialogue with a potential employer, how to behave, preparing for an interview, preparing documents for an interview, and the participants acquired the necessary skills.
During the seminar, HR specialist Nigina Yuldasheva made a presentation in which she gave examples of staffing from the selection and recruitment process, training and development of potential employees through interviews, applications, networks, as well as continuous development of qualified personnel.
The seminar aroused great interest among the participants, and at the end of the seminar they received exhaustive answers from experts to all their questions.