O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Ochiq eshiklar” kuni
Joriy yilning 14-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Ochiq eshiklar” kuni bo‘lib o‘tdi, unda hozirgi kunda barcha soha mutaxassislari tomonidan qiziq bo‘lgan “Jozibali rezyume tayyorlash” va “Suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tish” mavzulariga bag‘ishlangan seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Ushbu seminarda Biznesni boshqarish (MBA) kafedrasi professori, iqtisod fanlari doktori Dilfuza Rasulova hamda "Smart Staff Solutions" MCHJ asoschisi, xodimlarni boshqarish bo‘yicha 16 yildan ortiq tajribaga ega Nigina Yuldasheva tomonidan taqdimot qilindi. Taqdimotda, asosan, jamiyat hayotida ish qidirishda yuzaga kelayotgan muammo va qiyinchiliklar muhokama qilindi, Suhbat davomida tinglovchilarga to‘g‘ri ko‘rsatmalar hamda foydali maslahatlar berildi.
Seminarning asosiy maqsadi, turli sohalardagi mutaxassislar o‘zlari istagan ish joyida o‘z bilim va ko‘nikmalarini ravon ifoda eta olishi va suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tishga ko‘maklashishdir. Ishga joylashish uchun kerak bo‘ladigan rezyumeni to‘g‘ri va ishonchli to‘ldirish hamda ishga kirish jarayonida uchrayotgan qiyinchiliklarini bartaraf etib ularga xalqaro standartlar asosida rezyume to‘ldirishga yordam berish uchun muhim ko‘nikmalarni o‘rgatish deb belgilandi.
Ma’lumot uchun: Rezyume Yevropa va Amerika kadrlar boshqaruvi amaliyotidan kirib kelgan hujjatdir. Ishga joylashishda rezyume taqdim etish biznes etiketining zamonaviy qoidalarining elementlaridan biri hisoblanadi. Bundan tashqari, rezyume mehnat bozorida o‘z-o‘zini reklama qilishning eng samarali vositasi.
Shu bilan bir qatorda rezyume yozishning asosiy qoidalari ya’ni qanday qilib jozibali rezyume yozish mumkin, rezyume o‘zi nima va nima uchun kerak, rezyumening asosiy mazmuni qanaqa va qanday uslubda bo‘lishi kerak degan savollarga javob berib o‘tildi.
Unutmang: Yaxshi rezyume – ish qidirishning eng samarali vositalaridan biri, o‘zingizning bayoningiz orqali siz haqingizdagi tasavvurni shakllantiradi. Siz taqdim etadigan rezyumening asosiy maqsadi – suhbatga taklif olishga erishishdir.
Suhbat jarayonida potentsial ish beruvchi bilan qanday muloqot qurish, o‘zini qanday tutish, suhbatga tayyorgarlik, suhbat jarayoniga hujjatlarni tayyorlash kabi masalasi bo‘yicha ham tavsiyalar berildi va ishtirokchilar kerakli ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Seminar davomida HR mutaxassisi Nigina Yuldasheva nutq so‘zlab, unda kadrlar taʼminotiga potensial xodimlarni intervyu, ilovalar, tarmoqlar orqali ishga tanlash va yollash hamda o‘rgatish va rivojlantirish, shuningdek, malakali xodimlarni uzluksiz rivojlantirish jarayonidan misollar keltirdi.
Seminar ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi va seminar yakunida ular o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga mutaxassislar tomonidan atroflicha javob olishdi.

День открытых дверей в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан
14 июля текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялся «День открытых дверей», на котором был проведен семинар-тренинг на темы «Подготовка привлекательного резюме» и «Успешное прохождение собеседования», представляющий интерес для специалистов всех отраслей.
На данном семинаре выступили профессор кафедры «Управление бизнесом» (MBA), доктор экономических наук Дилфуза Расулова и основатель ООО «Smart Staff Solutions» Нигина Юлдашева имеющая более чем 16-летний опыт управления персоналом. В презентации, в основном, обсуждались проблемы и трудности, возникающие при поиске работы в общественной жизни, в ходе беседы были даны правильные указания и полезные советы для слушателей.
Главной целью семинара является помощь специалистам различных сфер спокойно выражать свои знания и навыки на выбранном ими рабочем месте, а также успешно пройти собеседование. Обеспечение правильного и надежного заполнения резюме, необходимого для трудоустройства, определялось как обучение важным навыкам, которые помогут заполнить резюме в соответствии с международными стандартами и устранить трудности, возникающие при приеме на работу.
Для справки: Резюме - это документ, пришедший из европейской и американской практики управления персоналом. Представление резюме при приеме на работу является одним из элементов современных правил делового этикета. Кроме того, резюме является наиболее эффективным средством саморекламы на рынке труда.
Кроме того, были рассмотрены основные правила написания резюме, как написать привлекательное резюме, что такое само резюме и зачем оно нужно, как и в каком стиле должно быть основное содержание резюме.
Не забывайте: Хорошее резюме – один из самых эффективных инструментов поиска работы, он формирует представление о вас через ваше собственное заявление. Основная цель резюме, которое вы представляете, – получить приглашение на собеседование.
В ходе собеседования также были даны рекомендации по таким вопросам, как построение диалога с потенциальным работодателем, как вести себя, подготовка к собеседованию, подготовка документов к собеседованию, и участники приобрели необходимые навыки.
В ходе семинара HR-специалист Нигина Юлдашева выступила с докладом, в котором привела примеры кадрового обеспечения из процесса отбора и найма, обучения и развития потенциальных сотрудников посредством собеседований, приложений, сетей, а также непрерывного развития квалифицированного персонала.
Семинар вызвал большой интерес у участников, и по окончании семинара они получили исчерпывающие ответы экспертов на все интересующие их вопросы.