OLIY MAKTABDA MY.GOV.UZ PORTALINING «HAYOTIY VAZIYATLAR» BO'LIMI TAQDIMOTI BO'LIB O'TDI.
2020-yil 13-fevral kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabida (keyingi o'rinlarda - Oliy maktab) yagona interaktiv davlat xizmatlari portali «Hayotiy vaziyatlar» bo'limining taqdimoti bo'lib o'tdi.
Tadbir O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi loyiha boshqaruvi milliy agentiligi qoshidagi elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot loyihalarini boshqarish markazi, BMT taraqqiyot dasturi (keyingi o'rinlarda–BMTTD) va Buyuk Britaniyaning O'zbekistondagi elchixonasi tomonidan tashkil etildi.
Matbuot anjumanida my.gov.uz portalida ishga tushirilgan «Hayotiy vaziyatlar» bo'limda hayotiy vaziyatlar tematik bloklariga guruhlangan ommabop davlat xizmatlaridan foydalanish tartibi to'g'risidagi ma'lumotlar taqdimoti o'tkazildi,
Xozirgi vaqtda bo'lim 7 hayotiy vaziyatni o'z ichiga oladi: farzand tug'ilishi, mehnat munosabatlari, oila qurish va oilani tugatish, pensiya rasmiylashtirish va uni olish, yashash joyida propiska qilish va ro'yxatdan o'tish, ta'lim, nogironlarning ijtimoiy himoyasi.
Matbuot anjumanida BMTTD loyihasi koordinatori - Bunyod Xashimxodjaev, «hayotiy vaziyatlar» printsipi asosida davlat xizmatlarini taqdim etishni soddalashtirish bo'yicha taqdimot qildi. O'zbekiston axolisi tomonidan eng talabga ega bo'lgan hayotiy vaziyatlardan iborat mazkur bo'lim xalqaro tajribadan kelib chiqqan xolda hamda foydalanuvchilar tomonidan taklif etilgan ommaviy xizmatlar reytingi tahlillari asosida ishlab chiqilganligi ta'kidlab o'tildi. Mazkur bo'limning ishga tushirilishi arizachi muammosini turli vazirlik va idoralarga murojaat qilish kabi alohida qismlarga ajratmasdan yaxlit tarzda hal qilish imkonini beradi.
Bundan tashqari matbuot brifingida my.gov.uz saytida «hayotiy vaziyatlar» bo'limini yaratish bo'yicha mutaxassislarning bajargan ishlari haqida umumiy xisobotlari taqdim etildi.
«Hayotiy vaziyatlar» bo'limini yaratish bo'yicha ishlar O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi loyiha boshqaruvi milliy agentiligi va BMTTDning hamkorlikdagi «Samarali davlat boshqaruvi va raqamli transformasiyani rivojlantirishga ko'maklashish» loyihasi doirasida Buyuk Britaniyaning O'zbekistondagi elchixonasi moliyaviy ko'magida amalga oshirildi.

В ВЫСШЕЙ ШКОЛЕ ПРОШЛА ПРЕЗЕНТАЦИЯ РАЗДЕЛА «ЖИЗНЕННЫЕ СИТУАЦИИ» ПОРТАЛА MY.GOV.UZ
13 февраля 2020 года, в Республиканской высшей школе бизнеса и управления (далее – Высшая школа) прошла презентация раздела «Жизненные ситуации» единого портала интерактивных государственных услуг.
Организаторами пресс-брифинга выступили Высшая школа, Центр управления проектами электронного правительства и цифровой экономики Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и Программа развития ООН (далее – ПРООН) в Узбекистане при поддержке Посольства Великобритании в Узбекистане.
В рамках пресс-конференции был презентован раздел «Жизненные ситуации» на портале my.gov.uz, в котором есть информация о порядке получения востребованных государственных услуг, сгруппированных в тематические блоки – жизненные ситуации.
Было отмечено, что в настоящее время в разделе представлены 7 жизненных ситуаций, таких как: рождение ребенка, трудовые отношения, создание семьи и расторжение брака, оформление и получение пенсии, прописка и учет по месту пребывания, образование, социальная защищенность людей с ограниченными возможностями.
В ходе пресс-брифинга координатор ПРООН – Бунед Хашимходжаев рассказал об упрощении оказания государственных услуг по принципу «жизненных ситуаций». Было отмечено, что раздел с перечнем наиболее востребованных жизненных ситуаций для населения Узбекистана разработан с учетом международного опыта, а также, по итогам анализа рейтинга популярных услуг, предложенных пользователями портала. Наличие такого раздела позволит решить проблему заявителя в целом, не разделяя ее на отдельные части, отсылающие человека в различные министерства и ведомства.
Кроме того, на мероприятии были представлены обзорные отчеты специалистов о проделанной работе по созданию раздела «Жизненные ситуации».
Раздел «Жизненные ситуации» был разработан в рамках совместного проекта Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и ПРООН «Содействие в развитии эффективного государственного управления и цифровой трансформации» при финансовой поддержке Посольства Великобритании в Узбекистане