“O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznes hamda mikromoliyalashtirish” mavzusiga bag‘ishlangan davra suhbati
Joriy yilning 6-iyul kuni Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov boshchiligida “O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznes hamda mikromoliyalashtirish” mavzusiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur davra suhbati 2 ta qism va interaktiv muloqot shaklida o‘tkazildi.
Davra suhbatida Singapur hamkorlik tashkiloti bosh direktori janob Kong Vay Mung, Yaponiyaning kichik va o‘rta korxonalar va hududiy innovatsiyalar tashkiloti vitse-prezidenti janob Tomoxiro Kaneko, Turkiyaning kichik va o‘rta korxonalar tashkiloti rahbarining o‘rinbosari janob Fatix Gokyurt, Rossiyaning kichik va o‘rta tadbirkorlikni rivojlantirish federal korporatsiyasining bosh direktori janob Aleksandr Isayevich, Turkiyaning sobiq moliya vaziri janob Lutfi Elvan, Gruziyaning “TBC-Bank” boshqaruv kengashi raisi janob Nikoloz Kurdiani janoblari hamda Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Osiyo taraqqiyot banki kabi xalqaro moliya institutlaridan yetakchi ekspertlari qatnashdilar.
Shuningdek, davra suhbatida xalqaro moliya institutlarining respublikamizdagi vakolatxonalari rahbarlari, ekspertlari, konsultantlari hamda mahalliy tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Osiyo taraqqiyot banki, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi hamda shu kabi boshqa nufuzli xalqaro moliya institutlari va hukumat tashkilotlari hamda mahalliy ekspertlar, tadbirkorlarning fikr va mulohazalari eshitildi, ularning tavsiyalari va ilg‘or tajribalarini inobatga olgan holda respublikamizda kichik va o‘rta biznes hamda mikromoliyalashtirishni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik yo‘nalishlari belgilandi.
Bunda, kichik va o‘rta biznesning raqobatbardoshligini oshirish, xalqaro bozorlarga chiqish imkoniyatlarini kengaytirish, innovatsiyalar va startaplarni qo‘llab-quvvatlash, ayniqsa yoshlar va xotin-qizlarni, raqamli hamda innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishga e’tibor qaratish kabi masalalar muhokama etildi.
Shu bilan birga mikromoliyalash sohasini yanada rivojlantirish, kichik va o‘rta biznes subyektlarining moliyalashtirish imkoniyatlarini yaxshilash, moliyaviy inklyuzivlikni ta’minlashda mikromoliya institutlarining rolini oshirish kabi mavzularda fikr-mulohazalar almashildi.
Davra suhbati natijasida O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznesni 2030-yilgacha rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirish, shuningdek mikromoliyalashni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikda loyihalarni (dasturlarni) amalga oshirish yo‘nalishlarida yanada hamkorlikni kuchaytirishga kelishib olindi.

Круглый стол на тему «Малый и средний бизнес и микрофинансирование в Узбекистане»
6 июля текущего года под руководством заместителя премьер-министра Джамшида Кучкарова состоялся круглый стол на тему «Малый и средний бизнес и микрофинансирование в Узбекистане».
Данный круглый стол был проведен в формате интерактивного диалога в 2-х частях.
В круглом столе приняли участие генеральный директор Агентства по сотрудничеству Сингапура г-н Конг Вай Мунг, вице-президент японской организации по поддержке малого и среднего бизнеса г-н Томохиро Канеко, заместитель главы турецкой организации малого и среднего бизнеса г-н Фатих Гокюрт, генеральный директор Федеральной корпорации по развитию малого и среднего предпринимательства России г-н Александр Исаевич, бывший министр финансов Турции г-н Лютфи Эльван, Председатель правления TBC-Bank Грузии г-н Николоз Курдиани, и представители ведущих экспертов международных финансовых институтов, таких как Всемирный банк, Международная финансовая корпорация, Азиатский банк развития.
Также в круглом столе участвовали руководители, эксперты, консультанты представительств международных финансовых институтов в нашей республике, а также местные предприниматели.
Всемирный банк, Международная финансовая корпорация, Азиатский банк развития, Программа развития ООН и другие подобные престижные международные финансовые институты и правительственные организации, а также местные эксперты выслушали мнения и комментарии предпринимателей, приняв во внимание их рекомендации и передовой опыт, были определены направления сотрудничества по развитию малого и среднего бизнеса и микрофинансирования в нашей республике.
Обсуждались такие вопросы, как повышение конкурентоспособности малого и среднего бизнеса, расширение доступа к международным рынкам, поддержка инноваций и стартапов с особым акцентом на развитие молодежи и женщин, цифровое и инновационное предпринимательство.
При этом состоялся обмен мнениями по таким темам, как развитие сектора микрофинансирования, предоставление малых и собственных средств, повышение роли микрофинансовых организаций.
По итогам круглого стола достигнута договоренность о дальнейшем укреплении сотрудничества по направлениям разработки и реализации Стратегии развития малого и среднего бизнеса в Узбекистане до 2030 года, а также реализации проектов (программ) в сотрудничестве с развитием микрофинансирования.
Стоит отметить, что в рамках мероприятия предприниматели и участники получили ответы на интересующие их вопросы от международных и местных экспертов.