YUJI AKABA OLIY MAKTABDA MAHORAT-DARSINI O'TKAZDI
2020 yil 21 yanvar kuni, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi binosida, «KNOWLEDGE HUB» loyihasi doirasida «Kompaniyani boshqarishning innovatsion usullari» mavzusida mahorat darsi bo'lib o'tdi.
Ma'ruzachi sifatida, loyiha va korporativ boshqaruv bo'yicha ekspert, - Infinity Blockchain Holdings Pte Ltd asoschisi- janob Yuji Akaba taklif qilindi.
O'z nutqida globallashuv va ilmiy-texnologik rivojlanish sharoitida Kompaniyani boshqarishning zamonaviy usullari haqida so'zlab berdi. Ya'ni, butun kompaniya uchun keng qamrovdagi strategik maqsad bo'lishi kerakligi, ommalashgan raqobat sharoitida yangi biznes strategiyalari va boshlang'ichlarni ishlab chiqish va amalga oshirish, tanlangan yangi strategiyaga mos keladigan kompaniyaning tashkiliy tuzilmasini qayta ko'rib chiqish, samarali jamoani yaratish, xodimlarning malakasini oshirish va jamoaviy ishlash orqali eng yaxshi moliyaviy ko'rsatkichlarga erishish.
Uning fikriga ko'ra, innovatsiyalarni boshqarishning eng muhim tamoyillaridan biri bu-kompaniyadagi barcha xodimlar tomonidan keng ma'qullanadigan ilg’or maqsad va missiyadir.
Dunyo yangiliklari va ilg'or tajribalaridan keng foydalanib, «zamon bilan hamnafas» bo’lib ishlash lozimligini ta’kidlab o’tdi – janob Yuji Akaba.
Jahon miqyosidagi venchur biznesni boshlash, rivojlantirish va qurishni istagan barcha ishtirokchilar bilan amaliy maslahatlar bilan o’rtoqlashdi.
Bundan tashqari, boshqa mamlakatlarda bo'lgani kabi, davlat boshqaruvi tizimida blokcheyn texnologiyasini joriy etish, raqamli iqtisodiyot keng targ’ib qilish, uni amalga oshirish bosqichlari, foydalanish sohalari, chunki bu texnologiya O'zbekistonda barcha sohalarda islohotlarni jadallashtirishga yordam berishi xaqida tajriba bilan almashdi. Shuningdek, uning fikriga ko'ra, blokcheyn-tarmog’I va sanoati mexanizmini ishlab chiqish uchun mamlakatimizning ilmiy va tadqiqot muassasalarida ushbu yo'nalishda ta'lim tizimini joriy etish zarurligini alohida ta’kidladi.
Tadbir davomida barcha ishtirokchilar qiziq bo’lgan ko'plab yangi ma'lumotlar bilib olishdi va albatta, o'zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob olishdi.

MASTER CLASS BY YUJI AKABA IN GRADUATE SCHOOL OF BUSINESS AND MANAGEMENT
On January 21st 2020, Graduate school of business and management (hereinafter Gradate School) hosted a master class devoted “Innovative methods of managing the company” arranged within the frameworks of “Knowledge Hub” project. An expert in the field of project and corporate management, founder of Infinity Blockchain Holdings Pte Ltd - Mr. Yuji Akaba was the keynote speaker of the event.
During the speech, Mr. Yuji Akaba shared his views of contemporary methods of corporate management taking into account globalization processes as well as scientific and technical progress, i.e. what kind of vision and goals should Company pursue, how the company should develop and implement new business-strategies and start-ups in highly competitive environment, how to alter organizational structure of the company to ensure conformity with newly developed strategy, how to form and develop effective team, arrange professional development of the staff, secure achievement of best financial goals owing to improved team work.
According to Mr. Yuji Akaba, the most important principle of innovation management is based on effectively formulated goal, vision and mission, to which all employees are committed.
“It is vitally important to “keep up to date”, use best practices and know-how” says Yuji Akaba He also provided valuable guidance to participants who want to start and develop venture business. Moreover, he shared his experience of integrating block-chain technology into the system of state governance, use in the field of digital economy, foreign experience in this sphere, stages of implementation, and how such technology can contribute to acceleration of reforms in Uzbekistan. According to his opinion, in order to develop mechanisms of block-chain, it is important to launch degree programs in this direction in scientific and academic institutions of our country.
During the master class participants got valuable information and all their questions were answered in full details.
NB:
Yuji Akaba – partner and consultant of Infinity Blockchain Holdings Pte Ltd (Singapore), CEO of Breakthrough Partners (Japan). He has worked for more than 14 years for McKinsey & Company, developing strategies for implementation of innovations for leading companies of Japan, Korea, China and Indonesia. He also assists the Japanese government in development of policy and action plans towards further improvement of high-tech start-ups in Japan.