Malaysian University APU (Asia Pacific University) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yil 22-fevral kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktorining birinchi o‘rinbosari Shaxruh Sharahmetov Malaysian University APU (Asia Pacific University) vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, Biznes-inkubatorlar va startap loyihalar bilan ishlash markazi boshlig‘i Gʻofurjon Usmanov, Yashil iqtisodiyotni rag‘batlantirish va amalga oshirish loyiha ofisining boshlig‘i Rustam Gʻulomov va APU sifat menejmenti bo‘yicha direktori Nur Zahdiy, strategik tadqiqotlar va loyiha menejeri Mohammad Falahat Nejadmahani ishtirok etishdi.
Samarali hamkorlik qilish maqsadida Malayziya tomoni qo‘shma ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish va ilmiy jurnallarda (SCOPUS) nashr etish, bilim almashish va amaliyot o‘tash uchun professorlarni jalb qilish, treninglarni tashkil etish bo‘yicha qo‘shma tadbirlar (seminarlar, mahorat darslari, konferensiyalar), QS jahon reytingiga kirish va ta’lim sifati standartlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlar, taqqoslash, SDGs, ESG tashabbuslari bilan bog‘liq qo‘shma tadbirlarni tashkil etish va boshqa mavzularga tohtalib o‘tildi.
APU (Asia Pacific University) vakillari universitetda 4 ta tadqiqot markazi va 18 ta tadqiqot klasteri mavjud boʻlib, ilmiy-tadqiqot ishlari bilan faol shugʻullanayotganini taʼkidladi. Bundan tashqari, APU xalqaro ilmiy jurnallarda nashrlarni faol ravishda olib boradi, chunki bu uning QS global reytingida joylashishiga hissa qo'shadi. Bu akademik institutlar ilmiy hamkorlikni qanday yoʻlga qoʻyish va saqlab qolishini koʻrsatuvchi xalqaro almashinuv barometri boʻlgan Xalqaro tadqiqot tarmogʻini (IRN) kengaytiruvchi kooperativ nashrlar orqali amalga oshiriladi. Natijada xorijiy universitetlar bilan xalqaro hamkorlikda ishlab chiqarilgan nashrlar global muammolarni hal qilishda hamkorlikni rivojlantirishga yordam beradi va muhim tadqiqotlarni kengroq auditoriyaga tarqatadi.
APU (Asia Pacific University) dunyoda 621-630-oʻrinlarda turadi, Malayziyada eng koʻp xalqaro talabalarga ega, Osiyoda 179-oʻrinda va QS 5        Star Plus reytingiga ega.
Bahs doirasida Malayziyaning boshqa sohalardagi operatsiyalari, masalan, biznes-inkubatorlar va akseleratorlar yaratish, turli mavzularda qisqa kurslar tashkil etish, Malayziyaning taniqli korxonalariga sanoat sayohatlari ham kiritildi.
Uchrashuv yakunida har ikki tomon ham biznes va tadbirkorlik sohasida zamonaviy kompetensiyalarni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma ta’lim va tadqiqot tashabbuslariga qiziqish bildirdi.

Состоялась встреча с представителями Малазийского университета APU (Asia Pacific University)
22 февраля 2024 года первый заместитель директора Высшей школы бизнеса и предпринимательства Шахрух Шaрахметов провел встречу с представителями Малазийского университета APU (Asia Pacific University).
На встрече присутствовали руководитель центра по работе с бизнес-инкубаторами и стартап-проектами Гофурджон Усманов, руководитель проектного офиса по продвижению и реализации зеленой экономики Рустам Гуломов. Также на мероприятии приняли участие директор APU (Азиатско-Тихоокеанский университет) по управлению качеством Нур Захди, менеджер по стратегическим исследованиям и проектам Фалахат Неджадмаханилар.
С целью плодотворного сотрудничества малазийская сторона предложила сотрудничество по проведении совместной исследовательской деятельности и публикации в научных журналах (SCOPUS), привлечение профессоров для обмена знаниями и стажировок , организации совместных мероприятий для распространения знаний и обучения (семинары, мастер-классы, конференции), совместные усилия по вхождению в мировой рейтинг QS и поддержанию стандартов качества обучения, бенчмаркинг, организация совместных мероприятий, связанных с ЦУР, инициатив ESG и т.д.
Представителем APU (Asia Pacific University) было отмечено, что университет активно работает в научно-исследовательской сфере и имеет 4 исследовательских центра и 18 исследовательских кластеров. Кроме этого, APU активно занимается публикациями в международные научные журналы, так как это способствует вхождению в международный рейтинг QS, путем совместных публикаций для обогащения Международной исследовательской сети (IRN), которая является показателем глобального взаимодействия, и, в частности, того, как учреждения создают и поддерживают исследовательские партнерства, результатом которых являются публикации в международном соавторстве с другими учреждениями за рубежом для сотрудничества в решении мировых проблем и распространения жизненно важных исследований среди более широкой аудитории.
• Для информации: APU(Asia Pacific University) занимает 621-630-е места в мире, 1-е место по количеству иностранных студентов в Малайзии, 179-e место в Азии, а также имеет рейтинг QS “5 Stars Plus”.
Также была обсуждена деятельность Малазийской стороны о других видах деятельности, таких как: организацию бизнес инкубаторов и акселераторов, организацию краткосрочных курсов по различным тематикам, промышленных визитов в выдающиеся малазийские компании.
В конце встречи, обе стороны выразили заинтересованность в совместных учебных и исследовательских инициативах, направленных на развитие современных компетенций в области бизнеса и предпринимательства.