Old Dominion Universiteti bilan Virtual tadbirkorlar jamoasining Xalqaro loyihasi
2021 yil 30-apreldan 3-maygacha ZOOM platformasida Xalqaro tadbirkorlik virtual jamoasi Loyihasi (International Entrepreneurship Virtual Team Project) nomi ostida tadbirkorlik bo'yicha ixtisoslashtirilgan maxsus xalqaro seminar bo'lib o'tdi.
Tadbir Old Dominion Universiteti (AQSh), Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi (O'zbekiston), Evroosiyo Innovatsion universiteti (Qozog'iston), Toshkent davlat iqtisodiyet universiteti (O'zbekiston) va Ostona xalqaro universiteti (Qozog'iston) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ushbu tadbirning maqsadi - kelajakdagi tovar va xizmatlarni yaratish, loyihalarni amalga oshirish, baholash, madaniyatlararo jamoalarda ishlash va tashqi bozorlarga chiqish strategiyasini ishlab chiqish, real vaqt sharoitida asinxron ishlash imkoniyatlarini ochish va aloqa vositalaridan keng foydalanish
Loyihada Old Dominion universiteti Innovatsion tashabbuslar bo'yicha direktori  - Marti Kaszubovski (Marty Kaszubowski), Old Dominion universiteti menejment kafedrasi professori - Robert J. Pidduk (Robert J. Pidduck), Innovatsion Evroosiyo universiteti birinchi prorektori - Anastasiya Aliyasova Oliy maktab direktorning innovatsiyalar, ilmiy ishlar va xalqaro aloqalar masalalari bo'yicha o'rinbosari - Baxrom Xolbayev, Ostona xalqaro universiteti (AIU) vakillari, Toshkent Davlat Iqtisodiyot universiteti rahbariyati, talabalar, magistrantlar, loyiha ishtirokchilari doktorantlari, startaplar rahbarlari, o'qituvchilar va boshqalar ishtirok etishdi.
Tadbirning birinchi kunida, Old Dominion universiteti menejment kafedrasi professori - Robert J.Pidduk o'z taqdimoti bilan ishtirok etib, yangi korxonalarning dunyo miqyosidagi xalqaro darajaga chiqish sir asrorlari, jahon bozoriga kirish majburiyatlari/afzalliklari haqida so'zlab, ishtirokchilarni jamoalarga bo'lib, o'z loyihalarni internatsionallashtirish rejasini ishlab chiqish uchun tegishli vazifa berdi.
So'ngra, ikki kun davomida ishtirokchilar masofaviy tarzda xalqaro miqyosdagi biznes g'oyalarini muhokama qilishdi va o'z jamoalardagi loyiha ustida ish olib borishdi. Ishtirokchilar 5 jamoaga bo'linib, har bir guruhda bir 1 nafardan oliygox vakili (talaba) qatnashishdi. Ushbu loyihada Oliy maktabdan “Loyiha boshqaruvi” mutaxassisligi bo'yicha magistratura tinglovchialari ishtirok etishdi.
So'nggi kuni barcha jamoalar o'zlarining startap-loyihalarini taqdimot shaklida taqdim etdilar va ushbu loyihaning o'qituvchilari va mentorlari tomonidan (murabbiy) baholanishdi va kerakli fikr-mulohazalar bildirishdi. Ushbu ixtisoslashtirilgan seminar ishtirokchilarga xalqaro tadbirkorlik va uning COVID dan keyingi voqelikdagi ishtiroki bilan tanishish imkoniyatini berdi.
Tadbir yakunida, Old Dominion universiteti rahbariyati va murabbiy-o'qituvchilari Oliy maktab magistratura tinglovichlarining bilim darajasini yuqori baholab, faol ishtiroklari uchun minnatdorchilik bildirdilar.
Ta'kidlash joizki, mazkur tadbir oliy maktab va Old Dominion universiteti o'rtasida, yaqinda imzolangan xalqaro anglashuv memorandumi doirasidagi vazifalarni amalga oshirishda muhim qadam bo'ldi.

Международный Проект виртуальной команды предпринимателей с Old Dominion University
С 30 апреля по 3 мая 2021 года на платформе ZOOM прошел специализированный международный семинар по предпринимательству под названием «Международный Проект виртуальной команды предпринимательства ODU».
Организаторами мероприятия выступили Old Dominion University (США), Высшая школа бизнеса и предпринимательства (Узбекистан), Инновационный Евразийский Университет (Казахстан), Ташкентский Государственный Экономический Университет (Узбекистан) и Международный Университет Астана.
Целью данного мероприятия является - открытие, внедрение, оценка и использование возможностей - вне национальных границ - для создания будущих товаров и услуг, работа в межкультурных командах и выработать стратегии выхода на зарубежные рынки, работать виртуально в реальном времени, асинхронно и в разных часовых поясах с использованием различных инструментов и стратегий общения.
В проекте приняли участие Marty Kaszubowski, директор по инновационным инициативам, Old Dominion University, Robert J. Pidduck, профессор департамента управления Old Dominion University, Анастасия Алиясова, первый проректор Инновационного Евразийского университета, Бахром Холбаев – заместитель директора по инновации, научной работе и международным связям Высшей школы, представители Международного университета Астана (AIU), руководство Ташкентского Государственного Экономического Университета, студенты, магистранты, докторанты участников проекта, менеджеры по стартапам, преподаватели и другие.
В первый день мероприятия выступил профессор департамента управления Old Dominion University - Robert J. Pidduck, который в своей презентации рассказал о том, каким образом новые предприятия выходят на глобальный международный уровень, обязательства/преимущества выхода на зарубежные рынки и дал задание командам - разработать план интернационализации проектов.
Далее, в течение двух дней участники встречались дистанционно, обсуждали бизнес идеи на международном уровне и работали над кейсами в совместных командах. Участники были разделены на 5 команд, в каждой группе были по 1 представителю (студенту) из каждого ВУЗа. От Высшей школы в данном проекте участвовали слушатели магистратуры по специальности «Проектное управление (Project Management)». В последний день, все команды предоставили свои стартап- проекты в виде презентаций и получили обратную связь от преподавателей и менторов данного проекта. Этот специализированный семинар дал участникам возможность познакомиться с международным предпринимательством и его участием в реалиях пост-COVID.
В завершении, менторы и преподаватели из ODU высоко оценили уровень знаний слушателей магистратуры Высшей школы и поблагодарили за их активное участие.
Необходимо отметит, что данное мероприятие стало важным шагом в реализации задач, в рамках подписанного ранее международного Меморандума о взаимопонимании между Высшей школой и ODU.