Oliy maktabda Germaniyaning Aalen universiteti professori tomonidan Loyiha boshqaruvi bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi
Mamlakatimizda iqtisodiy islohotlar jadal rivojlanib bormoqda, yuqori iqtisodiy samaradorlikni ta’minlash maqsadida ochiq va shaffof bozorni yaratishda qat’iy va izchil ishlar olib borilmoqda. Iqtisodiyotni rivojlanishida muhim komponentlardan biri loyiha boshqaruvi hisoblanadi.
O‘z navbatida joriy yilning 1-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida professor-o‘qituvchilar, xodimlar va tinglovchilarni bu sohada malakasini oshirish uchun malaka darslari tashkil qilindi.
Oliy maktabda Yevropaning SES tashkiloti (Senior Experten Service) mutaxassisi, Aalen universiteti professori janob Ulrix Holtsbaurning loyiha boshqaruvi bo‘yicha ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi, unda murakkab loyihalarni rejalashtirish va boshqarish hamda axborot tizimlari loyihalarini ishlab chiqish metodlari va vositalari kabi mavzular ko‘rib chiqildi.
Ushbu seminarni tashkil qilishdan asosiy maqsad axborot tizimlari loyihalarini boshqarish haqida amaliy bilimlarni egallash ko‘zda tutilgan, loyihani boshqarish strategik maqsadlarga erishish imkonini hamda bu boshqaruv usuli kompaniyaning rivojlanishi uchun muhim bo‘lgan vazifalarni aniqlash, shuningdek, ularni bajarish uchun resurslarni taqsimlash va yo‘naltirish imkonini beradi.
Seminar davomida xodim va tinglovchilarga loyiha boshqaruvining zamonaviy yo‘llari, sohada uchrashi mumkin bo‘lgan muammolar hamda ularning yechimini topish, shu bilan birga, rivojlangan mamlakatlar tajribalari haqida to‘liq ma’lumotlar berildi.
Tadbir qatnashchilari boshqaruv usullari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar, malaka darsi yakunida qatnashchilar va mutaxassis o‘rtasida qiziqarli savol javob bo‘lib o‘tdi.

The Graduate School hosted a presentation on project management by a professor from Aalen University in Germany
Economic reforms are developing rapidly in our country, hard and consistent work is being done to create an open and transparent market in order to ensure high economic efficiency. One of the important components of economic development is project management.
In turn, on November 1 this year in the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan were organized training courses to improve the qualifications of faculty, staff and students in this area.
The lecture of Mr. Ulrich Holzbaur, professor of Aalen University, expert of the European organization SES (Senior Experten Service) on project management was held at the Graduate School. The lecture covered such topics as planning and management of complex projects, as well as methods and tools for the development of information systems projects.
The main purpose of organizing this seminar is to obtain practical knowledge on project management of information systems, project management allows to achieve strategic goals, and this method of management allows to determine the tasks important for the development of the company, as well as to distribute and direct resources for their implementation.
During the seminar employees and listeners were provided with full information about modern methods of project management, problems they may face in this sphere and ways to solve them, as well as about the experience of developed countries.
The participants of the event gained knowledge and skills in management methods, and at the end of the qualification session an interesting question-and-answer session took place between the participants and the expert.