Oliy maktabda Germaniyaning Aalen universiteti professori tomonidan Loyiha boshqaruvi bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi
Mamlakatimizda iqtisodiy islohotlar jadal rivojlanib bormoqda, yuqori iqtisodiy samaradorlikni ta’minlash maqsadida ochiq va shaffof bozorni yaratishda qat’iy va izchil ishlar olib borilmoqda. Iqtisodiyotni rivojlanishida muhim komponentlardan biri loyiha boshqaruvi hisoblanadi.
O‘z navbatida joriy yilning 1-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida professor-o‘qituvchilar, xodimlar va tinglovchilarni bu sohada malakasini oshirish uchun malaka darslari tashkil qilindi.
Oliy maktabda Yevropaning SES tashkiloti (Senior Experten Service) mutaxassisi, Aalen universiteti professori janob Ulrix Holtsbaurning loyiha boshqaruvi bo‘yicha ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi, unda murakkab loyihalarni rejalashtirish va boshqarish hamda axborot tizimlari loyihalarini ishlab chiqish metodlari va vositalari kabi mavzular ko‘rib chiqildi.
Ushbu seminarni tashkil qilishdan asosiy maqsad axborot tizimlari loyihalarini boshqarish haqida amaliy bilimlarni egallash ko‘zda tutilgan, loyihani boshqarish strategik maqsadlarga erishish imkonini hamda bu boshqaruv usuli kompaniyaning rivojlanishi uchun muhim bo‘lgan vazifalarni aniqlash, shuningdek, ularni bajarish uchun resurslarni taqsimlash va yo‘naltirish imkonini beradi.
Seminar davomida xodim va tinglovchilarga loyiha boshqaruvining zamonaviy yo‘llari, sohada uchrashi mumkin bo‘lgan muammolar hamda ularning yechimini topish, shu bilan birga, rivojlangan mamlakatlar tajribalari haqida to‘liq ma’lumotlar berildi.
Tadbir qatnashchilari boshqaruv usullari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar, malaka darsi yakunida qatnashchilar va mutaxassis o‘rtasida qiziqarli savol javob bo‘lib o‘tdi.

В Высшей школе состоялась презентация по управлению проектами профессора Университета Аален в Германии
В нашей стране стремительно развиваются экономические реформы, ведется упорная и последовательная работа по созданию открытого и прозрачного рынка с целью обеспечения высокой экономической эффективности. Одной из важных составляющих развития экономики является управление проектами.
В свою очередь, 1 ноября текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан были организованы обучающие курсы по повышению квалификации профессорско-преподавательского состава, сотрудников и студентов в данной сфере.
В Высшей школе прошла лекция г-на Ульриха Хольцбаура, профессора Университета Аалена, эксперта Европейской организации SES (Senior Experten Service) по управлению проектами, в которой рассматривались такие темы, как планирование и управление сложными проектами, а также методы и инструменты для разработки проектов информационных систем.
Основной целью организации данного семинара является получение практических знаний по управлению проектами информационных систем, управление проектами позволяет достигать стратегических целей, а данный метод управления позволяет определять задачи, важные для развития компании, а также распределить и направить ресурсы на их выполнение.
В ходе семинара сотрудникам и слушателям была предоставлена ​​полная информация о современных способах управления проектами, проблемах, с которыми они могут столкнуться в этой сфере и способах их решения, а также об опыте развитых стран.
Участники мероприятия получили знания и навыки в методах управления, а в конце квалификационного занятия между участниками и экспертом состоялся интересный вопрос-ответ.