AQSHNING O'ZBEKISTONDAGI ELCHIXONASI DELEGATSIYASI BILAN UCHRASHUV
2020-yil 6-fevral kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabida (keyingi o'rinlarda-Oliy maktab) AQShning O'zbekistondagi elchixonasi jamoatchilik bilan aloqalar bo'limi boshlig'I - janob Jon Braun boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Tadbirning rasmiy qismida tomonlar ta'lim va fan sohasida, xususan, Oliy maktab va AQSh bilan o'quv, ilmiy-tadqiqot muassasalari o'rtasida «Fulbright» (Fulbright) dasturi doirasida hamkorlikni kengaytirish va aloqalarni yo'lga qo'yish masalalarini muhokama qildilar.
O'z navbatida, elchixona vakillari raqamli iqtisodiyot va elektron hukumat sohasida hamkorlik qilishga qaratilgan «Open World» dasturini taqdimot orqali tanishtirdilar. Ushbu dastur O'zbekistonda raqamli texnologiyalar davrida elektron boshqaruv yo'nalishi bo'yicha hukumat dasturlarini avtomatlashtirish va qo'llab-quvvatlash uchun mo'ljallangan. Masalaning dolzarbligi va ahamiyatini inobatga olgan holda, unda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi loyiha boshqaruvi milliy agentligi vakillari ham ishtirok etishdi.
Tadbirning yakuniy qismida «Fulbright» dasturi bo'yicha Ayova shtati universitetidan taklif qilingan professor, Tina Koffeltning rasmiy taqdimoti bo'lib o'tdi. Kelishuvga asosan, Tina Koffelt Oliy maktabda pedagogik faoliyatini olib boradigan bo’ldi.
Tadbirning yakuniy qismida Fulbraytning Ayova universiteti professori Tina Koffeltning Oliy maktabda o'qituvchilik faoliyatini olib boradigan rasmiy taqdimoti bo'lib o'tdi.
Uchrashuv yuqori saviyada bo'lib, ta'lim sohasidagi istiqbolli qo'shma loyihalarni amalga oshirishda alohida o’rin tutadi.
«Open World» - AQSh Kongressi qoshida qonunchilik yo’nalishida faoliyat yurituvchi dastur hisoblanadi. Dasturning asosiy maqsadi, bu o'z mamlakatlarida barcha sohalarda o'zgarishlarni intilayotgan yangi rahbarlar tarmog'ini yaratish va va ular bilan o'zaro manfaatli hamkorlikni yo'lga qo'yishdan iborat.

В ВЫСШЕЙ ШКОЛЕ ПРОШЛА ВСТРЕЧА С ДЕЛЕГАЦИЕЙ ПОСОЛЬСТВА США В УЗБЕКИСТАНЕ
6 февраля 2020 года в Республиканской высшей школе бизнеса и управления (далее – Высшая школа) прошла рабочая встреча с делегацией посольства США в Узбекистане во главе с начальником отдела по связям с общественностью господином Джоном Брауном.
В официальной части мероприятия, стороны обсудили вопросы расширения сотрудничества и налаживания контактов в сфере высшего образования и науки, в частности между Высшей школой и образовательными, научно-исследовательскими учреждениями США, в рамках программы Фулбрайт (Fulbright).
В свою очередь, представители посольства презентовали и ознакомили с программой «Open World», направленную на сотрудничество в сфере цифровой экономики и электронного правительства. Данная программа предназначена для автоматизации и поддержки правительственных программ по направлению электронного управления в Узбекистане в эпоху цифровых технологий. Учитывая актуальность и важность данной встречи, в ней также приняли участие представители Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан.
В финальной части мероприятия, состоялось официальное представление приглашенного по программе Fulbright профессора университета штата Айова - Тины Коффелт, которая будет вести педагогическую деятельность в Высшей школе.
Встреча состоялась на высоком уровне, которая придаст особый импульс реализации перспективных совместных проектов в области образования.
«Open World» - программа обмена законодательной ветвью Конгресса США. Основная цель, которой создание сети новых лидеров, стремящихся к позитивным изменениям в своих странах, и наладить с ними взаимовыгодное сотрудничество, которое принесет конкретные результаты.