OLIY MAKTABDA INVESTISIYA LOYIHALARINI AMALGA OSHIRISHNI NAZORAT VA MONITORING QILISH TIZIMI TAQDIMOTI BO'LIB O'TDI
2020 yil 3 va 4 mart kunlari, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi binosida, magistratura tinglovchilari uchun, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi vakillari tomonidan Loyiha boshqaruvining yagona milliy axborot tizimi – LBYMAT taqdimoti qilindi.
Tizim qo'yidagi imkoniyatlarni beradi:
• loyihalarni hisobga olish, ularning amalga oshirilishini nazorat va monitoring qilish jarayonlarini avtomatlashtirish;
• loyihalarning muddatlari, byudjeti, maqsadlari va ko'rsatkichlari ustidan nazoratni amalga oshirish;
• investisiyalar, shu jumladan to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investisiyalarning jalb etilgan va o'zlashtirilgan hajmlari bo'yicha ishonchli ma'lumotlarni shakllantirish;
• loyihalarni amalga oshirishda quvvatlarni o'z vaqtida ishga tushirish bo'yicha xavf-xatarlarni aniqlash;
• investisiyadan keyingi davrda, loyiha hujjatlarida nazarda tutilgan maqsadli ko'rsatkichlarga erishishni kuzatib borish.
Ayni paytda tizim test rejimida ishlamoqda, loyihalar tashabbusi bilan chiqish, ularni amalga oshirish, nazorat va monitoring qilish jarayoniga jalb etilgan vazirliklar, idoralar va xo'jalik birlashmalarini tizimga ulash yuzasidan ishlar olib borilmoqda.
Axborot tizimini joriy etish Real vaqt rejimida samarali monitoring olib borish, loyihalarning belgilangan muddatlarda bajarilishini, investisiyalar jumladan, to'g'ridan-to'g'ri investisiyalar o'zlashtirish shaffofligini ta'minlash, loyihalarni amalga oshirishda xavflarni prognozlash va oldini olish, maqsadli ko'rsatkichlarga erishish va bu orqali loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish imkonini beradi.

PRESENTATION OF CONTROLLING AND MONITORING THE IMPLEMENTATION OF INVESTMENT PROJECTS
On March 3 and 4, 2020, in the building of the Republican Graduate School of Business and Management, for master students, representatives of the National Agency of Project Management under the President of the Republic of Uzbekistan presented the Unified National Project Management Information System - UNPMIS.
It will enable:
• to automate the processes of accounting, control and monitoring of project implementation;
• to monitor project deadlines, budgets, goals, and indicators;
• to generate reliable data on the volume of attracted investments, including foreign direct investment;
• to identify risks for the timely commissioning of capacities in project implementation;
• to track the achievement of targets specified in the project documentation in the post-investment period.
The system was developed taking into account future requirements and trends in investment programs. The functionalities of the system are executed in the most flexible format, which allows users and administrators to configure the structural chains of project executors according to the given tasks. Almost unlimited possibilities are the settings of input and output data, forms, tables, and infographics that reflect the progress of the projects.
At this time, the system works in test mode, we are working on connecting to the system of ministries, agencies and business associations involved in the process of initiation, control and monitoring of the projects.
The implementation of the system will establish an effective monitoring in real time, will implement the projects in a timely manner, the transparency of development investments, including foreign direct investment, forecasting and risk prevention during the implementation of projects, achieving targets, and therefore the successful implementation of projects.
Also, this will bring the project management Institute in the Republic of Uzbekistan to a new level and to reduce associated costs and bureaucracy.