Oliy maktabda “O‘zbekistonda qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Hozirgi kun talablariga asosan qimmatli qog‘ozlar bozorida ham keng qamrovli islohotlar olib borilmoqda. Bozor iqtisodiyoti sharoitida biznes va tadbirkorlik faoliyati subyektlari, qolaversa, iqtisodiy jarayon bilan hamnafaslikda bo‘lgan barcha shaxslar o‘z iqtisodiy manfaatlarini qimmatli qog‘ozlar bozori bilan bemalol bog‘lashi mumkin.
Joriy yilning 6-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “O‘zbekistonda qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida Oliy maktab tinglovchilari va xodimlar uchun navbatdagi mahorat darsi tashkil etildi.
Tadbirda “Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysi” aksiyadorlik jamiyati boshqarma boshlig‘i, dotsent Tashov Fayzulla Muratovich va Oliy maktabining “Biznesni boshqarish (MBA)” kafedrasi mudiri, professor Suyunov Dilmurod Xolmuradovichlar tomonidan mamlakatimizda qimmatli qog‘ozlarni rivojlantirishga qaratilgan masalalar haqida nutq so‘zlandi.
Bu soha nafaqat O‘zbekistonda, balki butun MDH davlatlariga yangi ekanligini ta’kidlash lozim. Qimmatli qog‘ozlar bozori katta daromad manbai bo‘lishi mumkin, shuning uchun mamlakatimizda uni rivojlanishiga e’tibor qaratilmoqda.
Ushbu mahorat darsini tashkil qilishdan maqsad tinglovchilarimizni qimmatli qog‘ozlar bozorining holati, uni rivojlantirish istiqbollari, bozorda ishtirok etish mexanizmlari, depozitariyda aksiyalarini joylashtirilishi, saqlanishi, hisobga olinishi hamda tahlil qilish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni tanishtirish bo‘ldi.
Tadbir yakunida tinglovchilar va mutaxassislar o‘rtasida interaktiv savol javob bo‘lib o‘tdi, qatnashchilar bozor ishtirokchilari uchun yaratilgan sharoitlar va huquqiy ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.

A workshop on “Prospects for the development of the stock market in Uzbekistan” was held at the Graduate School of Business and Entrepreneurships
The stock market is undergoing large-scale reforms taking into account modern requirements. In the conditions of market economy business entities and entrepreneurship, as well as all persons interested in economic processes, connect their economic interests with the securities market.
On October 6 of this year at the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan a regular workshop on "Prospects of development of securities market in Uzbekistan" was organized for students and staff of the Graduate School.
During the workshop, the head of the joint stock sompany "Central Securities Depository", an associate professor Tashov Faizulla Muratovich and the head of the MBA department of the Graduate School, prof. Suyunov Dilmurod Kholmuradovich, made a report on the development of securities in our country.
It should be noted that the aforementioned sphere is not only new for Uzbekistan, but also for all CIS countries. Securities market can be a great source of income, so in our country we pay big attention to its development.
The purpose of organizing this workshop was to familiarize our students with the state of the securities market, prospects of its development, mechanisms of participation in the market, knowledge and skills of placement, storage, accounting and analysis of shares in the depository.
At the end of the event, a Q&A session between the audience and experts took place, and participants were informed about the conditions created for market participants and the legal and regulatory framework of the securities market.