Joriy yilning 24-noyabr kuni Toshkent davlat yuridik universitetining Yosh olimlar kengashi va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik Oliy maktabi tomonidan navbatdagi ilmiy munozara o‘tkazildi.
O‘zbekistonda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish, davlat va jamiyat hayoti hamda faoliyatining barcha sohalarida korrupsiyaviy omillarga barham berish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, tashkil etilgan ilmiy munozarada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 6-iyuldagi “Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bunda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-6257-sonli Farmoni hamda “Korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini samarali tashkil etishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-5177-sonli Qarorini ijrosini ta’minlashda keng jamoatchilik va ilmiy hamjamiyatning rolini kuchaytirish maqsadida davra suhbati o‘tkazildi.
Ilmiy munozarada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “2022 — 2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi PF-60-sonli Farmonida belgilangan vazifalarni bajarish bo‘yicha takliflar va ilmiy xulosalar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, TDYU professori, yuridik fanlari doktori Salomat Niyozova tomonidan bugungi kunda korrupsiyani kelib chiqish sabablari hamda uni jamiyat boshqaruvida o‘rnini keskin kamaytirish choralari to‘g‘risida yosh olimlar va Oliy maktab tinglovchilari uchun mahorat darsi o‘tkazildi.

“The role of scientists and experts in reforming legislation - We will fight corruption uncompromisingly”
On November 24 of the current year, the Council of Young Scientists of Tashkent State University of Law and the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan held a regular scientific discussion.
Uzbekistan is implementing large-scale reforms to prevent and combat corruption, eliminate corruption factors in all spheres of state and public life and activity.
In particular, in order to strengthen the role of the general public and scientific community in ensuring the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, dated 06.07.2021 № DP-6257 “On measures to create an environment of intolerant attitude to corruption, cardinal reduction of corruption factors in state and public administration, as well as the wide involvement of the public in this process” and the Resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan, dated 06.07.2021 № RP-5177 “On additional measures for the effective organization of anti-corruption activities” was issued.
During the scientific discussion, proposals and scientific conclusions on the implementation of tasks set by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 28, 2022 № DP-60 “On the strategy of development of new Uzbekistan for 2022 – 2026” were considered.
In addition, Professor of TSUL, Doctor of Law Salomat Niyazova conducted a workshop for young scientists and listeners of the Graduate School on the causes of corruption and measures to drastically reduce it in the management of society.