Joriy yilning 24-noyabr kuni Toshkent davlat yuridik universitetining Yosh olimlar kengashi va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik Oliy maktabi tomonidan navbatdagi ilmiy munozara o‘tkazildi.
O‘zbekistonda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish, davlat va jamiyat hayoti hamda faoliyatining barcha sohalarida korrupsiyaviy omillarga barham berish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, tashkil etilgan ilmiy munozarada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 6-iyuldagi “Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bunda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-6257-sonli Farmoni hamda “Korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini samarali tashkil etishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-5177-sonli Qarorini ijrosini ta’minlashda keng jamoatchilik va ilmiy hamjamiyatning rolini kuchaytirish maqsadida davra suhbati o‘tkazildi.
Ilmiy munozarada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “2022 — 2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi PF-60-sonli Farmonida belgilangan vazifalarni bajarish bo‘yicha takliflar va ilmiy xulosalar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, TDYU professori, yuridik fanlari doktori Salomat Niyozova tomonidan bugungi kunda korrupsiyani kelib chiqish sabablari hamda uni jamiyat boshqaruvida o‘rnini keskin kamaytirish choralari to‘g‘risida yosh olimlar va Oliy maktab tinglovchilari uchun mahorat darsi o‘tkazildi.

«Роль ученых и экспертов в реформировании законодательства – С коррупцией будем бороться бескомпромиссно»
24 ноября текущего года сотрудники Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Совета молодых ученых Ташкентского государственного юридического университета провели совместную научную дискуссию.
В Узбекистане осуществляются масштабные реформы по предотвращению и борьбе с коррупцией, устранению коррупционных факторов во всех сферах государственной, общественной жизни и деятельности.
В частности, с целью усиления роли широкой общественности и научного сообщества в обеспечении исполнения Указа Президента Республики Узбекистан, от 06.07.2021 г. № УП-6257 «О мерах по созданию среды нетерпимого отношения к коррупции, кардинальному сокращению коррупционных факторов в государственном и общественном управлении, а также широкому вовлечению общественности в этот процесс» и Постановления Президента Республики Узбекистан, от 06.07.2021 г. № ПП-5177 «О дополнительных мерах по эффективной организации деятельности по противодействию коррупции» был организован научный семинар-дискуссия.
В ходе научного семинара обсуждали и были рассмотрены предложения участников и научные выводы по выполнению задач, поставленных Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № УП-60 «О стратегии развития нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы»
Кроме того, профессор ТГЮУ, доктор юридических наук Саломат Ниязова провела мастер-класс для молодых ученых и слушателей Высшей школы о причинах возникновения коррупции и мерах по ее резкому снижению в управлении обществом.