Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun va Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuniga bag‘ishlangan ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 7-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida 8-dekabr - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni hamda 9-dekabr - Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuniga bag‘ishlangan “Ochiq eshiklar kuni” tadbiri o‘tkazildi.
Mazkur tadbirni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktorining birinchi o‘rinbosari Shaxrux Sharaxmetov tabrik so‘zi bilan ochib berdi, mehmon sifatida taklif etilgan, San’atkor, ijodkor va ijrochilarning mualliflik huquqlarini himoya qilish palatasi raisi, yuridik fanlari doktori, professor - Boboqul Toshev hamda Toshkent davlat yuridik universitetining davlat va huquq nazariyasi professori, yuridik fanlar doktori - Firyuza Muxitdinovalar o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Konstitutsiya — bu davlatning bosh qomusidir. U mamlakat tuzilishini, hokimiyat va boshqaruv organlari tizimini, ularning vakolati, saylov tizimi, fuqarolarning huquq va erkinliklari, shuningdek, sud tizimini belgilab beradi. Konstitutsiya barcha qonunlarning asosi hisoblanadi. Barchamizga maʼlumki, 2023-yil 30-aprel kuni boʻlib oʻtgan umumxalq referendumida fuqarolarimiz oʻzining yuksak siyosiy ongi, huquqiy madaniyati va dunyoqarashini namoyon etib, yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasini qabul qilishdi.
“O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 31 yilligi” mavzusidagi ma’ruzada Konstitutsiya, xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yorqin ifodasi sifatida demokratik davlat va kuchli fuqarolik jamiyatini yaratishda, aholining erkin va obod turmushini ta’minlash, mamlakatning xalqaro hamjamiyatdagi obro‘-e’tiborini oshirish hamda barcha sohalarda islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishda mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilayotganligi ta’kidlab o‘tildi.
“9-dekabr – Butunjahon korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” munosabati bilan “Korrupsiyaga qarshi kurashish - barchamizning burchimiz!” mavzusidagi ma’ruzada, dunyoning rivojlanishi hamda tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida korrupsiyaga qarshi murosasiz kurashda birlashish zarur ekanligi e’tirof etildi.
Shuningdek, tadbir doirasida so‘nggi yillarda sohada ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, korrupsion xatarlarni bartaraf etish bo‘yicha bajarilayotgan islohotlar to‘g‘risida so‘z yuritildi, xususan, korrupsiya – bu har bir jamiyatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishini izdan chiqaruvchi eng xavfli jinoyat ekanligi ta’kidlandi.
Tadbir yakunida Yangi Oʻzbekiston Konstitutsiyasida belgilangan konstitutsiyaviy normalarning ijrosini soʻzsiz taʼminlash barcha sohalarda “inson qadri”ning tom maʼnoda yuksalishiga, davlat va jamiyat hayotini “inson – jamiyat – davlat” degan tizimga asoslangan yangi va zamonaviy tarzda boshqarish haqida nutq so‘zlandi.
Shuningdek, “Inson qadri uchun” tamoyili asosida xalqimizning farovonligini yanada oshirish, inson huquqlari va manfaatlarini soʻzsiz taʼminlash hamda faol fuqarolik jamiyatini shakllantirishga qaratilgan islohotlar doirasida barcha sohalarda korrupsiyaga qarshi murosasiz kurashish muhitini shakllantirish toʻgʻrisida soʻz yuritildi.

The Open Doors Day dedicated to the Day of Adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan and International Anti-Corruption Day was held at the Graduate School of Business and Entrepreneurship
On December 7 of this year, the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan held an event called “Open Doors Day” dedicated to December 8 - Constitution Day of the Republic of Uzbekistan, and December 9 - International Anti-Corruption Day.
The event began with a welcoming speech by the First Deputy Director of the Graduate School of Business and Entrepreneurship, Shakhrukh Sharakhmetov. Guests of honor included Bobokul Tashev, Chairman of the Chamber for the Protection of Copyright of Artists, Creators, and Performers, Doctor of Law, Professor, and Firyuza Mukhitdinova, Professor of State and Law Theory at Tashkent State Law University, Doctor of Law. They delivered lectures during the event.
The Constitution is the supreme law of the state, determining the structure of the country, the system of government and administration, their powers, the electoral system, the rights and freedoms of citizens, and the judicial system. The Constitution serves as the basis for all laws. Following a national referendum held on April 30, 2023, a new version of the Constitution was adopted.
In the report on the 31st anniversary of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, it was emphasized that the Constitution, as an expression of the political and legal thinking of the people, serves as the basis for establishing a democratic state and a strong civil society. It ensures the freedom and prosperity of the population and enhances the country's authority in the international community. It provides a solid basis for reforms in various spheres.
On the occasion of “World Anti-Corruption Day”, the lecture “Fighting Corruption is the Duty of Each of Us!” emphasized the need to unite in an uncompromising fight against corruption to ensure global development. The event also covered the consideration of reforms aimed at ensuring openness and transparency in various sectors, eliminating corruption risks. Corruption was seen as the most dangerous crime undermining the socio-economic development of society.
The event also covered the consideration of reforms implemented in recent years to ensure openness and transparency in the industry, eliminating corruption risks. In particular, it was noted that corruption is the most dangerous crime undermining the socio-economic development of every society.
At the conclusion of the event, a speech was delivered on the inherent need to comply with the constitutional norms of the new Constitution of Uzbekistan and to manage state and public life using modern methods based on the principles of “Person - Society – State”. This implies the elevation of human dignity in all spheres.
Also discussed was the need to create an atmosphere of an uncompromising fight against corruption in the framework of ongoing reforms aimed at further improving the welfare of the people, based on respect for human dignity, the unrestricted provision of human rights and interests, as well as the formation of an active civil society.