Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun va Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuniga bag‘ishlangan ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 7-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida 8-dekabr - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni hamda 9-dekabr - Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuniga bag‘ishlangan “Ochiq eshiklar kuni” tadbiri o‘tkazildi.
Mazkur tadbirni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktorining birinchi o‘rinbosari Shaxrux Sharaxmetov tabrik so‘zi bilan ochib berdi, mehmon sifatida taklif etilgan, San’atkor, ijodkor va ijrochilarning mualliflik huquqlarini himoya qilish palatasi raisi, yuridik fanlari doktori, professor - Boboqul Toshev hamda Toshkent davlat yuridik universitetining davlat va huquq nazariyasi professori, yuridik fanlar doktori - Firyuza Muxitdinovalar o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Konstitutsiya — bu davlatning bosh qomusidir. U mamlakat tuzilishini, hokimiyat va boshqaruv organlari tizimini, ularning vakolati, saylov tizimi, fuqarolarning huquq va erkinliklari, shuningdek, sud tizimini belgilab beradi. Konstitutsiya barcha qonunlarning asosi hisoblanadi. Barchamizga maʼlumki, 2023-yil 30-aprel kuni boʻlib oʻtgan umumxalq referendumida fuqarolarimiz oʻzining yuksak siyosiy ongi, huquqiy madaniyati va dunyoqarashini namoyon etib, yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasini qabul qilishdi.
“O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 31 yilligi” mavzusidagi ma’ruzada Konstitutsiya, xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yorqin ifodasi sifatida demokratik davlat va kuchli fuqarolik jamiyatini yaratishda, aholining erkin va obod turmushini ta’minlash, mamlakatning xalqaro hamjamiyatdagi obro‘-e’tiborini oshirish hamda barcha sohalarda islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishda mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilayotganligi ta’kidlab o‘tildi.
“9-dekabr – Butunjahon korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” munosabati bilan “Korrupsiyaga qarshi kurashish - barchamizning burchimiz!” mavzusidagi ma’ruzada, dunyoning rivojlanishi hamda tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash maqsadida korrupsiyaga qarshi murosasiz kurashda birlashish zarur ekanligi e’tirof etildi.
Shuningdek, tadbir doirasida so‘nggi yillarda sohada ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, korrupsion xatarlarni bartaraf etish bo‘yicha bajarilayotgan islohotlar to‘g‘risida so‘z yuritildi, xususan, korrupsiya – bu har bir jamiyatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishini izdan chiqaruvchi eng xavfli jinoyat ekanligi ta’kidlandi.
Tadbir yakunida Yangi Oʻzbekiston Konstitutsiyasida belgilangan konstitutsiyaviy normalarning ijrosini soʻzsiz taʼminlash barcha sohalarda “inson qadri”ning tom maʼnoda yuksalishiga, davlat va jamiyat hayotini “inson – jamiyat – davlat” degan tizimga asoslangan yangi va zamonaviy tarzda boshqarish haqida nutq so‘zlandi.
Shuningdek, “Inson qadri uchun” tamoyili asosida xalqimizning farovonligini yanada oshirish, inson huquqlari va manfaatlarini soʻzsiz taʼminlash hamda faol fuqarolik jamiyatini shakllantirishga qaratilgan islohotlar doirasida barcha sohalarda korrupsiyaga qarshi murosasiz kurashish muhitini shakllantirish toʻgʻrisida soʻz yuritildi.

В Высшей школе бизнеса и предпринимательства прошел День открытых дверей, посвященный ко Дню принятия Конституции Республики Узбекистан и Международному дню борьбы с коррупцией
7 декабря текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялось мероприятие «День открытых дверей», посвященное 8 декабря – Дню Конституции Республики Узбекистан и 9 декабря – Международному дню борьбы с коррупцией.
Мероприятие было открыто приветственным словом первого заместителя директора Высшей школы бизнеса и предпринимательства Шахруха Шарахемтова. В качестве почетных гостей присутствовали председатель Палаты по защите авторских прав работников искусства, творческих деятелей и исполнителей, доктор юридических наук, профессор - Бобокул Ташев, а также профессор Теории государства и права Ташкентского государственного юридического университета, доктор юридических наук - Фируза Мухитдинова. Они выступили с лекциями в рамках мероприятия.
Конституция является высшим законом государства, определяющим устройство страны, систему органов власти и управления, их полномочия, избирательную систему, права и свободы граждан, а также судебную систему. Конституция служит основой для всех законов. После проведения всенародного референдума 30 апреля 2023 года была принята новая редакция Конституции Республики Узбекистан.
В ходе доклада на тему «31-я годовщина Конституции Республики Узбекистан» было подчеркнуто, что Конституция, как выражение политико-правового мышления народа, служит основой для создания демократического государства и сильного гражданского общества, обеспечивает свободу и процветание населения, а также повышает авторитет страны в мировом сообществе. Это служит прочной основой для проведения реформ в различных сферах.
В связи с «Всемирным днем борьбы с коррупцией» в лекции «Борьба с коррупцией – долг каждого из нас!» было отмечено, что необходимо объединиться в бескомпромиссной борьбе с коррупцией для обеспечения мирового развития. Мероприятие также охватило рассмотрение реформ, направленных на обеспечение открытости и прозрачности в различных отраслях, устранение коррупционных рисков. Коррупция рассматривалась как наиболее опасное преступление, подрывающее социально-экономическое развитие общества.
Также в рамках мероприятия были рассмотрены проводимые в последние годы реформы по обеспечению открытости и прозрачности в отрасли, устранению коррупционных рисков, в частности, было отмечено, что коррупция является наиболее опасным преступлением, подрывающим социально – экономическое развитие каждого общества.
В завершение мероприятия была произнесена речь о неотъемлемой необходимости соблюдения конституционных норм новой Конституции Узбекистана, управления государственной и общественной жизнью с использованием современных методов, основанных на принципах «человек – общество – государство». Это подразумевает возвышение человеческого достоинства во всех сферах.
Также обсуждалась необходимость создания атмосферы бескомпромиссной борьбы с коррупцией в рамках проводимых реформ, направленных на дальнейшее повышение благосостояния народа, основанного на уважении к человеческому достоинству, неограниченном обеспечении прав и интересов человека, а также формировании активного гражданского общества.