Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Tadbirkorlikni rivojlantirish: muammo va zamonaviy yechimlar” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Respublikamizda iqtisodiy islohotlarning asosiy maqsadi ochiq va shaffof bozorni yaratish, demokratik huquqiy davlat va kuchli fuqarolik jamiyatini qurish hisoblanadi. Mamlakatimizda iqtisodiy bozor qayta o‘zgartirishlari qat’iy va izchil amalga oshirilmoqda.
Hozirgi kunda rivojlangan mamlakatlarda biznesni tashkil etishning eng ilg‘or shakllaridan biri kichik va o‘rta biznes, shuningdek, xususiy tadbirkorlik hisoblanadi, tadbirkorlar esa bozor iqtisodiyotini asosiy harakatlantiruvchi kuchi deb ta’riflanadi.
Shu munosabat bilan joriy yilning 11-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida “Tadbirkorlikni rivojlantirish: muammo va zamonaviy yechimlar” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi tinglovchilar uchun tashkil qilindi.
Ushbu tadbirda Office Market, Deli va Dekos kompaniyalari hammuassisi, MFaktor loyihasi hammuallifi Hasan Mamasaidov va “Biznesni boshqarish (MBA)” kafedrasi mudiri, professor Dilmurod Suyunovlar tomonidan yurtimizda tadbirkorlik faoliyatida uchrayotgan muammolar va ularning yechimlari haqida nutq so‘zlandi.
Tinglovchilarga tadbirkorlikni rivojlantirishning zamonaviy yo‘llari, sohada uchraydigan muammolar hamda ularning to‘g‘ri yechimini topish, shu bilan birga, rivojlangan mamlakatlar tajribalari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Tadbir qatnashchilari biznesni rivojlantirish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar, yig‘ilish yakunida esa ishtirokchilar hamda mutaxassislar o‘rtasida interaktiv savol javob bo‘lib o‘tdi.

В Высшей школе бизнеса и предпринимательства состоялся мастер-класс по теме «Развитие предпринимательства: проблемы и современные решения»
11 октября текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялся мастер-класс, посвященный теме «Развитие предпринимательства: проблемы и современные решения».
На мастер-классе выступили Хасан Мамасаидов, соучредитель компаний Office Market, Deli и Dekos, а также соавтор проекта Mfaktor, и Дилмурод Суюнов, заведующий кафедрой «Управление бизнесом (MBA)» и профессор.
Они поделились своим опытом и презентовали современные подходы к развитию предпринимательства, а также обсудили проблемы, с которыми предприниматели сталкиваются в нашей стране, и возможные решения.
Участникам мастер-класса была предоставлена подробная информация о современных тенденциях развития предпринимательства, особенностях предпринимательской деятельности в Республике Узбекистан и практических аспектах управления бизнесом. Слушатели также получили знания и навыки, необходимые для развития успешного бизнеса.
В конце мероприятия состоялась интерактивная сессия вопросов и ответов, где участники мастер-класса могли задать свои вопросы экспертам и получить консультации по актуальным темам развития предпринимательства.
Мастер-класс в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Кабинете Министров стал площадкой обмена опытом и знаниями, а также способствовал проведению активного диалога между предпринимателями и экспертами по развитию бизнеса в Узбекистане.