HOKIMLARNING BIRINCHI O'RINBOSARLARI MALAKA DARAJASINI OSHIRISH HAMDA TAJRIBA ALMASHISH MAQSADIDA SEMINAR-TRENING
Avvalroq xabar berganimizdek, 2021 yil 11 yanvardan-27 yanvarga qadar, O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida, Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisining, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tuman (shahar) hokimlarining moliya-iqtisodiyot va kambag'allikni qisqartirish masalalari bo'yicha birinchi o'rinbosarlari uchun, iqtisodiyot tarmoqlari va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish sohasidagi malakasini zamonaviy bilimlar va usullar asosida oshirish, hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni boshqarish borasida bilim va ko'nikmalarini oshirish maqsadida o'quv seminar-trening tashkil etildi.
Bugun, 11 yanvar kuni seminar-treningning 1-kuni o'z yakuniga etdi. Unda Qoraqalpog'iston Respublikasi, Xorazm, Navoiy va Buxoro viloyatlari hokimlarining birinchi o'rinbosarlari ishtirok etishdi va seminar-treningda quyidagi mavzular o'tildi: O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil uchun murojaatnomasidagi asosiy iqtisodiy rivojlanish yo'nalishlari va Iqtisodiyot asoslari; iqtisodiy o'sish va kambag'allikni qisqartirishda xalqaro tajriba va boshqaruv organlarining roli; hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish asoslari, "mahallabay" ishlash va aholini ijtimoiy himoya qilish; Hududlarda ishsizlikni kamaytirish, aholini kasb-hunarga va tadbirkorlikka o'qitish hamda bandlikni ta'minlash muammolari; hududlarda tadbirkorlar bilan ijro hokimiyati o'rtasidagi muammolar va ularni hal qilish omillari; "Time management" (vaqtni boshqarish) haqida so'z yuritildi.
Seminar-treningda vazirliklar, idoralar, xo'jalik birlashmalari rahbarlari, shuningdek, xorijiy va mahalliy ekspertlar hamda oliy ta'lim muassasalarining tajribali va malakali professor-o'qituvchilari jalb etildi. Jumladan, Evropa taraqqiyot va tiklanish banki va BMT traqqiyot dasturi ekspertlari o'zlarining ma'ruzasi bilan ishtirok etishdi.

СЕМИНАР-ТРЕНИНГ ПО ПОВЫШЕНИЮ КВАЛИФИКАЦИИ И ОБМЕНА ОПЫТОМ ПЕРВЫХ ЗАМЕСТИТЕЛЕЙ ХОКИМОВ
Как мы уже сообщали ранее, в период с 11 по 27 января 2021 года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, организуются обучающие семинары-тренинги для заместителей председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, первых заместителей хокимов областей и города Ташкента, а также районов (городов) по вопросам финансово-экономического развития и сокращения бедности, повышения квалификации в области развития отраслей экономики и частного предпринимательства на основе современных знаний и, в целях повышения знаний и навыков управления комплексным социально-экономическим развитием регионов
Сегодня, 11 января 2021 года состоялся первый день семинара-тренинга, в котором приняли участие первые заместители хокимов Республики Каракалпакстан, Хорезмской, Навоийской и Бухарской областей по вопросам финансово-экономического развития и сокращения бедности.
На семинаре-тренинге обсуждались следующие актуальные темы: Основные направления экономического развития и основы экономики в Послании Президента Республики Узбекистан на 2021 год; Роль международного опыта и управления в экономическом росте и сокращении бедности; Основы комплексного социально-экономического развития регионов, «соседская» работа и социальная защита; Проблемы снижения безработицы в регионах, профессиональное обучение на предпринимательство и обеспечение занятости; Проблемы между предпринимателями и исполнительной властью в регионах и факторы их решения; “Time management” (управление временем).
В семинаре-тренинге приняли участие руководители министерств, ведомств, бизнес-ассоциаций, а также иностранные и местные специалисты, а также опытные и квалифицированные профессора и преподаватели высших учебных заведений. В частности, свои доклады представили эксперты Европейского банка реконструкции и развития и Программы развития ООН.