O‘zbekistonda xakatonlar, biznes inkubatorlari va startap akseleratorlarini tashkil etish bo‘yicha uslubiy qo‘llanmalar taqdimoti bo‘lib o‘tdi
2023-yil 8-noyabr kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi vakillari O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda BMTni rivojlantirish dasturi (BMTTD) bilan birgalikda “Yoshlarning raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni rivojlantirish imkoniyatlarini kengaytirish” loyihasi doirasida, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsiyalarni joriy qilish va texnologiyalar transferi milliy ofisida tashkil etilgan “Xakatonlar, biznes inkubatorlari va startap akseleratorlarini tashkil etish bo‘yicha uslubiy qo‘llanmalar” taqdimotida ishtirok etdilar.
Tadbirda vazirlik, idoralar, xo‘jalik birlashmalari, oliy ta’lim muassasalari vakillari, shuningdek, startaplarni rivojlantirishga qiziqishi bo‘lgan tadbirkorlar ishtirok etdi.
Xakatonlarni tashkil etish bo‘yicha tadbirda “Phystech Genesis” (Rossiya) kompaniyasi direktori Yevgeniy Anikin, biznes inkubatorlarini boshqarish bo‘yicha “Future Laboratory” (Gruziya) direktori Irakliy Kashibadze hamda startap akseleratorlarini o‘tkazish bo‘yicha “Loga Group” (Rossiya - Ispaniya) kompaniyasi asoschisi Aleksandr Loktionov taqdimotlar bilan ishtirok etishdi.
Ishlab chiqilgan uslubiy tavsiyalar startap tashabbuslarini yanada rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash hamda oliy o‘quv yurtlari va tadbirkorlik subyektlarini jalb etgan holda istiqbolli biznes loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi, shuningdek, respublikada startap ekotizimining salohiyatini mustahkamlashga muayyan hissa qo‘shadi.

Presentation of methodological manuals on organization of hackathons, business incubators and startup gas pedals for startup supporting organizations in Uzbekistan
On November 8, 2023, representatives from the Graduate School of Business and Entrepreneurship participated in the presentation of “Methodological manuals on the organization of hackathons, business incubators, and startup accelerators”.
The event was organized by the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan in collaboration with the United Nations Development Program (UNDP) as part of the project "Empowering youth for the development of digital economy and digital entrepreneurship" at the National Office of Innovation Implementation and Technology Transfer under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation.
The attendees included representatives from ministries, agencies, business associations, higher education institutions, and entrepreneurs interested in startup development.
During the event, Evgeny Anikin, founder of Phystech Genesis (Russia), Irakli Kashibadze, director of Future Laboratory (Georgia), and Alexander Loktionov, founder of Loga Group (Russia), delivered a presentation on the organization of hackathons and the management of business incubators.
The developed methodological recommendations aim to provide additional opportunities for the advancement and support of startup initiatives and the implementation of promising business projects involving higher education institutions and businesses.
This will contribute to strengthening the country's startup ecosystem. It will also foster innovation and entrepreneurship, leading to economic growth and development.