O‘zbekistonda xakatonlar, biznes inkubatorlari va startap akseleratorlarini tashkil etish bo‘yicha uslubiy qo‘llanmalar taqdimoti bo‘lib o‘tdi
2023-yil 8-noyabr kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi vakillari O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda BMTni rivojlantirish dasturi (BMTTD) bilan birgalikda “Yoshlarning raqamli iqtisodiyot va raqamli tadbirkorlikni rivojlantirish imkoniyatlarini kengaytirish” loyihasi doirasida, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsiyalarni joriy qilish va texnologiyalar transferi milliy ofisida tashkil etilgan “Xakatonlar, biznes inkubatorlari va startap akseleratorlarini tashkil etish bo‘yicha uslubiy qo‘llanmalar” taqdimotida ishtirok etdilar.
Tadbirda vazirlik, idoralar, xo‘jalik birlashmalari, oliy ta’lim muassasalari vakillari, shuningdek, startaplarni rivojlantirishga qiziqishi bo‘lgan tadbirkorlar ishtirok etdi.
Xakatonlarni tashkil etish bo‘yicha tadbirda “Phystech Genesis” (Rossiya) kompaniyasi direktori Yevgeniy Anikin, biznes inkubatorlarini boshqarish bo‘yicha “Future Laboratory” (Gruziya) direktori Irakliy Kashibadze hamda startap akseleratorlarini o‘tkazish bo‘yicha “Loga Group” (Rossiya - Ispaniya) kompaniyasi asoschisi Aleksandr Loktionov taqdimotlar bilan ishtirok etishdi.
Ishlab chiqilgan uslubiy tavsiyalar startap tashabbuslarini yanada rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash hamda oliy o‘quv yurtlari va tadbirkorlik subyektlarini jalb etgan holda istiqbolli biznes loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi, shuningdek, respublikada startap ekotizimining salohiyatini mustahkamlashga muayyan hissa qo‘shadi.

Презентация методических пособий по организации хакатонов, бизнес-инкубаторов и стартап акселераторов для стартап поддерживающих организаций в Узбекистане
8 ноября 2023г. представители Высшей школы бизнеса и предпринимательства приняли участие в презентации «Методических пособий по организации хакатонов, бизнес-инкубаторов и стартап акселераторов», организованного Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан совместно с Программой развития ООН (ПРООН) в рамках проекта «Расширение возможностей молодежи для развития цифровой экономики и цифрового предпринимательства» в Национальном офисе внедрения инноваций и трансфера технологий при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
На мероприятии приняли представители министерств, ведомств, хозяйственных объединений, высшие учебные заведения, а также предприниматели, заинтересованные в развитии стартапов.
На мероприятии по организации хакатонов с презентацией выступили основатель компании «Phystech Genesis» (Россия) Евгений Аникин, по управлению бизнес-инкубаторами директор компании «Future Laboratory» (Грузия) Иракли Кашибадзе, а также по проведению стартап акселераторов основатель компании «Loga Group» Александр Локтионов.
Разработанные методические рекомендации предоставят дополнительные возможности для дальнейшего развития и поддержки стартап инициатив и реализации перспективных бизнес-проектов с привлечением высших учебных заведений и бизнес, а также внесут определенный вклад в укрепление потенциала стартап экосистемы в республике.