2020-yil 13-fevral kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi magistratura tinglovchilari uchun «Biznes-reja tuzishda asosiy e’tibor va masalalar» mavzusida maxsus mahorat darsi bo’lib o’tdi.
Tadbirni, biznes rejalashtirish sohasida katta tajribaga ega bo'lgan shaxs, biznes-maslahatchi, O'zbek-Yapon markazidagi professional Menejment dasturi murabbiysi - Narinyan Sofiya Surenovna olib bordi.
Ishtirokchilarni biznesni rejalashtirish asoslari va biznes-reja tuzish bo'yicha asosiy ko'nikmalarni ishlab chiqish bilan tanishtirdi. Dastur biznes-rejaning mohiyati, strategik rejalashtirishdagi turlari va o’rni, biznes-rejaning bo'limlarini ko'rib chiqish va ularning o'zaro aloqasi, biznes-rejani tuzish ishlarini tashkil etish, marketing rejasining aspektlari, marketing strategiyasi, marketing byudjeti, tashkilot va boshqaruv rejasining aspektlari haqida ma'lumotlar bilan o’rtoqlashdi.
Tinglovchilar biznes-reja tuzish bo'yicha uslubiy tushuncha va osinovdan o’tgan vositalarni qo'llash amaliyoti bo'yicha ko'nikmalarga ega bo'lishdi. Ishtirokchilar biznesni rejalashtirish ko'nikmalarini shakllantirishga qaratilgan amaliy mashg'ulotlarni bajarishdi.
Biznes-rejani tuzishda muhim bosqichlaridan bu uni loyiha ijrochilarining (uni tuzish tashabbuskorlari) bevosita ishtirokida amalga oshirishdir. Buning uchun tadbirkor o'z tashkilotining zaif va kuchli tomonlari, uning faoliyatining asosiy yo'nalishlari, ushbu biznes-rejani hayotga tatbiq etish uchun real imkoniyatlari haqida ko'proq tizimli va to'liq tasavvurga ega bo'lish uchun zarurdir.
Tadbirning jonli va interaktiv formati ishtirokchilarga o'zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob olish imkonini berdi.

КЛЮЧЕВЫЕ МОМЕНТЫ ПРИ РАЗРАБОТКЕ БИЗНЕС-ПЛАНА
13 февраля 2020 года, в Республиканской Высшей школе бизнеса и управления, специально для слушателей магистратуры был организован специальный мастер-класс на тему: «Ключевые моменты при разработке бизнес-плана».
Мероприятие провел человек с огромным опытом в сфере бизнес планирования, бизнес-консультант, тренер Программы Профессионального Менеджмента в Узбекско-Японском Центре — Наринян София Суреновна.
Она ознакомила участников с основами бизнес-планирования и отработки основных навыков по составлению бизнес-плана. Программа включала в себя информацию о сущности бизнес-плана, его видах и роли в стратегическом планировании, обзор разделов бизнес плана и их взаимосвязь, организация работ по составлению бизнес-плана, аспекты плана маркетинга, маркетинговая стратегия, бюджет маркетинга, аспекты плана организации и менеджмента.
Слушатели получили как методологическое представление о разработке бизнес-плана, так и навыки по практике применения изучаемых инструментов. Участники выполняли практические упражнения, направленные на формирование навыков бизнес – планирования.
Было отмечено, что важным моментом в составлении бизнес плана является его выполнение при непосредственном участии исполнителей проекта (инициаторов его написания). Это нужно для того, чтобы предприниматель имел более системное и полное представление о слабых и сильных сторонах своей организации, основных направлениях ее деятельности, реальных шансах воплотить данный бизнес-план в жизнь.
Интерактивный формат мероприятия позволил его участникам получить ответы на все интересующие их вопросы.