2020-yil 13-fevral kuni Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi magistratura tinglovchilari uchun «Biznes-reja tuzishda asosiy e’tibor va masalalar» mavzusida maxsus mahorat darsi bo’lib o’tdi.
Tadbirni, biznes rejalashtirish sohasida katta tajribaga ega bo'lgan shaxs, biznes-maslahatchi, O'zbek-Yapon markazidagi professional Menejment dasturi murabbiysi - Narinyan Sofiya Surenovna olib bordi.
Ishtirokchilarni biznesni rejalashtirish asoslari va biznes-reja tuzish bo'yicha asosiy ko'nikmalarni ishlab chiqish bilan tanishtirdi. Dastur biznes-rejaning mohiyati, strategik rejalashtirishdagi turlari va o’rni, biznes-rejaning bo'limlarini ko'rib chiqish va ularning o'zaro aloqasi, biznes-rejani tuzish ishlarini tashkil etish, marketing rejasining aspektlari, marketing strategiyasi, marketing byudjeti, tashkilot va boshqaruv rejasining aspektlari haqida ma'lumotlar bilan o’rtoqlashdi.
Tinglovchilar biznes-reja tuzish bo'yicha uslubiy tushuncha va osinovdan o’tgan vositalarni qo'llash amaliyoti bo'yicha ko'nikmalarga ega bo'lishdi. Ishtirokchilar biznesni rejalashtirish ko'nikmalarini shakllantirishga qaratilgan amaliy mashg'ulotlarni bajarishdi.
Biznes-rejani tuzishda muhim bosqichlaridan bu uni loyiha ijrochilarining (uni tuzish tashabbuskorlari) bevosita ishtirokida amalga oshirishdir. Buning uchun tadbirkor o'z tashkilotining zaif va kuchli tomonlari, uning faoliyatining asosiy yo'nalishlari, ushbu biznes-rejani hayotga tatbiq etish uchun real imkoniyatlari haqida ko'proq tizimli va to'liq tasavvurga ega bo'lish uchun zarurdir.
Tadbirning jonli va interaktiv formati ishtirokchilarga o'zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob olish imkonini berdi.

A special master class on “Key points of developing a business plan” was organized for the Master’s students on February 13, 2020 at Republican Graduate School of Business and Management.
The training was conducted by Narinyan Sofia Surenovna – a specialist with great experience in field of business designing, a business consultant, a trainer of Professional Management Program (PMP) at Uzbek-Japan Center (UJC).
She instructed the participants on the bases of business planning and developing the key skills of the business plan designing. The program of the training included information on the essence of the business plan, its types and role in strategic planning, review of the parts of the business plan and their interconnection, the procedures of developing a business plan, aspects of marketing plan, marketing strategy, aspects of organizational plan and the management.
The students obtained both methodological knowledge on developing business plan as well as skills on applying the knowledge they study. The participants exercised on practical tasks, directed at forming the skills of developing a business plan.
It was mentioned that direct participation of the executives of a project (initiators of its composition) is a vital part of developing a business plan. It is required to enable the business person to be systematically and fully aware of the strong and weak aspects of their organization, its main activities, the actual probability of realization of the said business plan.
The interactive nature of the training enabled the students obtain answers to all the questions of their interest.