Innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishda biznes va ta’limning ahamiyati
2024-yil 25-aprel kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi professor-o‘qituvchilari va xodimlari uchun Malayziyaning MARA texnologiya universiteti mutaxassisi Dr.Nursaadatun Nisak Ahmad bilan hamkorlikda “Innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishda biznes va ta’lim o‘rtasidagi hamkorlik” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Dunyodagi oliy ta’lim sohasidagi asosiy tendensiyalardan biri universitetlarda innovatsion tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishdir. Ushbu tizim ilm-fan va biznes o‘rtasida hamkorlikni o‘zida mujassamlashtirgan bo‘lib, bunda ilmiy ishlanmalar, ilg‘or nazariy g‘oya va bilimlarni biznes amaliyotda qo‘llashni nazarda tutadi.
Mahorat darsida xorijiy mutaxassis bugungi kunda ta’lim va biznes o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha Malayziyada olib borilayotgan islohotlar haqida qisqacha tanishtirdi. Shu bilan birga ushbu yo‘nalishda MARA texnologiya universitetining faoliyati, innovatsion sohadagi yutuqlari, shuningdek sanoat korxonalari bilan hamkorlik loyihalari to‘g‘risida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, Dr.Nursaadatun Nisak Ahmad Malayziya hududlarida kichik biznesni rivojlantirishda MARA universitetining tashabbuslari va mahalliy biznes vakillari bilan amalga oshirayotgan loyihalari to‘g‘risida misollar keltirdi.
Tadbirda malayziyalik mutaxassis Malayziya tajribasi asosida O‘zbekistonda ta’lim va biznes tashkilotlari o‘rtasida hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarida tavsiyalarini berib o‘tdi.
Seminar yakunida MARA texnologiya universiteti mutaxassisi Dr.Nursaadatun Nisak Ahmad Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi bilan mazkur yo‘nalishda hamkorlik qilishga tayyorligini va MARA universiteti bilan innovatsion tadbirkorlik yo‘nalishida olib borilayotgan amaliy ishlar bilan yaqindan tanishishga taklif qildi.

Обсуждены вопросы взаимодействия университетов и бизнеса в развитии инновационного предпринимательства
25 апреля 2024г. для профессоров-преподавателей и сотрудников Высшей школы бизнеса и предпринимательства проведен семинар на тему «Сотрудничество образования и бизнеса в развитии инновационного предпринимательства» с участием эксперта из Технологического университета Малайзии (МАРА) Др. Нурсаадатун Нисак.
Одним из основных тенденций системы высшего образования в мире является развитие инновационного предпринимательства в университетах. Данная система объединяет в себя возможности образования, науки и бизнеса в единое целое и способствуют внедрению инновационных решений, передовых научных теорий, а также новых знаний в бизнес практике.
Иностранный эксперт в ходе семинара разъяснила о проводимых реформах Малайзии в области сотрудничества между образованием и бизнесом. Вместе с тем, рассказала о деятельности Университета МАРА в этом направлении, достигнутых успехах в сфере инноваций, а также об осуществляемых проектах в сотрудничестве с промышленными предприятиями.
Др. Нурсаадатун Нисак также рассказала об инициативах в области поддержки бизнеса со стороны Университета МАРА в регионах Малайзии, а также реализуемых проектах по развитию бизнеса на местах.
На мероприятии зарубежный специалист дала свои рекомендации на основе опыта Малайзии по расширению возможностей сотрудничества между университетами и бизнесом в Узбекистане.
По итогам семинара Др. Нурсаадатун Нисак выразила готовность о расширении сотрудничества в этом направлении с Высшей школой бизнеса и предпринимательства и пригласила представителей Высшей школы бизнеса для знакомства с практической деятельностью Университета МАРА по развитию инновационного предпринимательства.