Innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishda biznes va ta’limning ahamiyati
2024-yil 25-aprel kuni Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi professor-o‘qituvchilari va xodimlari uchun Malayziyaning MARA texnologiya universiteti mutaxassisi Dr.Nursaadatun Nisak Ahmad bilan hamkorlikda “Innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishda biznes va ta’lim o‘rtasidagi hamkorlik” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Dunyodagi oliy ta’lim sohasidagi asosiy tendensiyalardan biri universitetlarda innovatsion tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishdir. Ushbu tizim ilm-fan va biznes o‘rtasida hamkorlikni o‘zida mujassamlashtirgan bo‘lib, bunda ilmiy ishlanmalar, ilg‘or nazariy g‘oya va bilimlarni biznes amaliyotda qo‘llashni nazarda tutadi.
Mahorat darsida xorijiy mutaxassis bugungi kunda ta’lim va biznes o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha Malayziyada olib borilayotgan islohotlar haqida qisqacha tanishtirdi. Shu bilan birga ushbu yo‘nalishda MARA texnologiya universitetining faoliyati, innovatsion sohadagi yutuqlari, shuningdek sanoat korxonalari bilan hamkorlik loyihalari to‘g‘risida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, Dr.Nursaadatun Nisak Ahmad Malayziya hududlarida kichik biznesni rivojlantirishda MARA universitetining tashabbuslari va mahalliy biznes vakillari bilan amalga oshirayotgan loyihalari to‘g‘risida misollar keltirdi.
Tadbirda malayziyalik mutaxassis Malayziya tajribasi asosida O‘zbekistonda ta’lim va biznes tashkilotlari o‘rtasida hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarida tavsiyalarini berib o‘tdi.
Seminar yakunida MARA texnologiya universiteti mutaxassisi Dr.Nursaadatun Nisak Ahmad Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi bilan mazkur yo‘nalishda hamkorlik qilishga tayyorligini va MARA universiteti bilan innovatsion tadbirkorlik yo‘nalishida olib borilayotgan amaliy ishlar bilan yaqindan tanishishga taklif qildi.

Issues of cooperation between universities and business in the development of innovative entrepreneurship were discussed
On April 25, 2024 for professors-teachers and staff of the Higher School of Business and Entrepreneurship held a seminar on "Cooperation between education and business in the development of innovative entrepreneurship" with the participation of an expert from the Technological University of Malaysia (MARA) Dr. Nursaadatun Nisak.
One of the main trends of higher education system in the world is the development of innovative entrepreneurship in universities. This system combines the opportunities of education, science and business in a single whole and promote the introduction of innovative solutions, advanced scientific theories, as well as new knowledge in business practice.
The foreign expert during the seminar explained about the ongoing reforms of Malaysia in the field of cooperation between education and business. At the same time, she told about the activities of MARA University in this direction, the successes achieved in the field of innovation, as well as the ongoing projects in cooperation with industrial enterprises.
Dr. Nursaadatun Nisak also spoke about the initiatives in the field of business support from the MARA University in the regions of Malaysia, as well as the implemented projects for local business development.
At the event, the foreign expert gave her recommendations based on Malaysia's experience on expanding opportunities for cooperation between universities and business in Uzbekistan.
As a result of the seminar Dr. Nursaadatun Nisak expressed her willingness to expand cooperation in this direction with the Graduate School of Business and Entrepreneurship and invited representatives of the Graduate School of Business to get acquainted with the practical activities of MARA University on the development of innovative entrepreneurship.